V rondelu se učí prvňáčci z Líbeznic a okolí
Obec Líbeznice se rozkládá ve Středočeském kraji, blízko hlavního města Prahy. Svojí historii začala psát v roce 1236. Nyní v ní bydlí přes dva tisíce obyvatel. Je opravdu líbezná, a to i z pohledu nových staveb a rekonstruovaných starších objektů. Jedním z důkazů je dokončení nového pavilonu v těsné blízkosti místní základní školy, který ve tvaru, na venkovské poměry neobvyklého rondelu o poloměru 21,45 m, navrhl tým z pražského architektonického ateliéru Projektil architekti, pod vedením Ing. Arch. Adama Halíře.
Generálním dodavatelem a zhotovitelem této stavby je středně velká stavební společnost, specializovaná na pozemní stavitelství, Prominecon CZ, a. s., Praha. Na českém trhu působí od roku 1992. Naším průvodcem v ještě rozestavěném díle byl stavbyvedoucí Ing. Karel Kvasnička. Předesíláme, že pavilon pro 240 žáků – prvňáčků se začal stavět 20. října 2014 a dětem začal sloužit od začátku školního roku 2015/2016. Učí se moudrými býti (poopravený původní citát J. A. Komenského: Pojď sem, synu a uč se moudrým býti), v prvních pěti z osmi tříd.
Pane inženýre, začněme, jak jinak než od základů ...
„Je pravda, že obdélníková nebo čtvercová stavba se vytyčuje a staví jednodušeji, nicméně bez výhrad respektujeme návrh architekta postavit kruhovou stavbu. Je to samozřejmě i výzva v termínu a kvalitně realizovat tento tvar. Pojďme k základům – po odkrytí ornice jsme kopali výkopy pro přeložku vodovodního potrubí a betonovali základy. Položené tepelně izolační souvrství je z pěnového skla. Na něm leží monolitická železobetonová základová deska čítající 340 krychlových metrů betonu, která izoluje i proti vodě. Vzhledem k umístění rondelu na vyvýšeném místě nehrozí z hlediska vody větší problémy.”
Dostáváme se ke stěnám a fasádám ...
„Příčné stěny jsou zároveň nosné ze železobetonu. Venkovní fasáda je vyzdívaná z keramických tvárnic tloušťky 38 centimetrů vyplněných vatou. Tak je zajištěna velmi dobrá tepelná izolace tímto výplňovým zdivem. Zdivo je omítané, z exteriéru ovšem pouze jádrovou omítkou, na kterou je kotven dřevěný modřínový obklad. Nad střechu vystupuje atika tvořená nosnými dřevěnými KVH hranoly a OSB deskami. Tato skeletová konstrukce je kotvena chemickými kotvami a je vyplněna polystyrenem. Na vnější fasádě bylo dokončeno laťování a upevnění modřínových prken. Všechna hliníková okna klasických tvarů a rozměrů jsou zasklená trojsklem. Vnitřní plechové dveře jsou osazeny do ocelových bezfalcových zárubní. Všech osm tříd má již finální tvar. Vnitřní kruhová fasáda je ze skla. Prosklený prostor atria tvoří 42 bezmála dvou set kilogramových tabulí z bezpečnostního skla.”
A jaké práce vyžadovala střecha?
„Střecha je betonová rovná, spádovaná k obvodové atice, kde je sedm střešních vpustí pro odtok dešťové vody. Dále je zaskleno 42 světlíků s patnáctistupňovým sklonem přivádějící do tříd a dalších místností přirozené denní světlo. Střešní plášť tvoří izolace polystyrénem, izolované jsou i světlíky. Dvouvrstvá je hydroizolace položená na polystyrén včetně lepenky proti prorůstání rostlin. Na ní geotextilie, nopová fólie a naposledy zelená střecha.”
Čím ještě je líbeznický rondel specifický?
„Jednak to, že jde o kruhovou stavbu s pohledovými betony, tak všechny prostupy se dělaly stropní deskou. To znamená, že v budoucnu nelze nic přiseknout, dodatečně natáhnout. Ve stropní podbedněné desce se vytýčily veškeré prostupy pro vzduchotechniku, elektřinu, světla atd. Dodatečné vrtání i proto, že tam je topné potrubí, nepřichází v úvahu. Za zmínku ještě stojí zavedení vzduchotechnické jednotky do každé třídy.”