V Šumperku se po letech otevírá legendární hotel Grand, nese jméno Perk
Šumperk 29. června (ČTK) - V Šumperku se po třech letech rozsáhlé rekonstrukce otevírá veřejnosti legendární hotel Grand, který nyní ponese jméno Perk. Hotel sídlí ve funkcionalistické budově, která patří mezi nejvýraznější stavby ve městě. Pod jeho novou interiérovou podobou je podepsaná mezinárodně úspěšná designérka Lucie Koldová. Hotel s kapacitou 35 pokojů získal po rekonstrukci nové konferenční sály, wellness centrum a restauraci, která je přístupná veřejnosti. Investice si vyžádala více než 100 milionů korun, řekl dnes novinářům investor Ondřej Veselovský. První hosté se mohou ubytovat ode dneška.
Podle zástupců hotelu jde o největší investici do turistického ruchu ve městě za poslední roky. Majitelé hotelu budou cílit na turisty mířící do Jeseníků, ale i na byznys klientelu. "Rekonstrukce byla zahájena v březnu 2021, šlo o intenzivní rekonstrukci budovy, která je významná z hlediska architektonického i z hlediska života zdejších obyvatel ... Bylo pro nás velkou výzvou původní architektonické prvky zachovat a také pozvednout," uvedla ředitelka hotelu Andrea Veselovská.
Pod interiérem hotelu včetně pokojů je podepsána designérka Lucie Koldová, ke zpracování přistoupila podle majitelů velmi moderně. "Hotel disponuje 35 pokoji se 70 lůžky, s přistýlkami máme kapacitu až 78 míst. Na stejnou kapacitu je koncipována také restaurace i konferenčních sál, který jde rozdělit na dvě části," uvedla Veselovská. Pokoje jsou v šesti různých kategoriích, dva atypické pokoje se nacházejí na střeše hotelu, kde jsou umístěny také sauny, masáže a terasa s výhledem na Praděd. Hotel nabízí také stejnojmennou restauraci s nejdelším barem v Jeseníkách, povede ji šéfkuchař Jan Malý.
Žďár n. S. dostane dotaci na rekonstrukci knihovny za 28 milionů korun
Žďár nad Sázavou 28. června (ČTK) - Žďárská radnice připravuje na příští rok rekonstrukci knihovny Matěje Josefa Sychry na Havlíčkově náměstí. Týkat se bude interiérů oddělení pro…
Nárožní palác na rohu Hlavní třídy a třídy 17. listopadu řadí odborníci mezi příklady kvalitní české výstavby v Šumperku v meziválečném období. Hotel postavila na počátku 30. let olomoucká stavební firma Tomáše Šipky. Vedle hotelové a pohostinské části s reprezentativní kavárnou v patře zde byly i prostory vyčleněné pro jednu z prodejen věhlasné olomoucké firmy Ander a syn, známé pod značkou ASO. "Zajímavé jsou i okolnosti vzniku hotelu, stavěla ho česká menšina, banka, která chtěla podporovat české podnikání, na druhou stranu prvním hoteliérem byl Němec a hotel cílil zejména na německojazyčnou klientelu," řekla již dříve ČTK kurátorka Vlastivědného muzea v Šumperku Kristina Lipenská. Následující podobu získal hotel při přestavbě v letech 1965 až 1967.
Téma: Opravy a rekonstrukce
Hotel byl v Šumperku často středem společenského dění. Například v roce 1968 bylo jeho okolí centrem odporu proti okupačním vojskům Varšavské smlouvy. Objevil se i na filmovém plátně - v roce 2013 se zde natáčela černá komedie Ondřeje Sokola s názvem Krásno. Historii i novou tvář této funkcionalistické budovy představuje až do 6. srpna také výstava Vlastivědného muzeum v Šumperku.