V Zátoru na Bruntálsku by mohla do sedmi let vzniknout větrná elektrárna
Zátor (Bruntálsko) 5. ledna (ČTK) - V Zátoru na Bruntálsku by mohla do sedmi let vzniknout větrná elektrárna asi s pěti turbínami. Společnost ČEZ podepsala se Zátorem jako s první obcí smlouvu o spolupráci při výstavbě větrného parku. ČTK to dnes oznámil mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.
Elektrárna by měla výkon zhruba 20 megawattů. Roční výroba z takové elektrárny by podle mluvčího pokryla spotřebu asi 25 obcí o velikosti Zátora, který má přibližně 1200 obyvatel.
"Postavit větrnou elektrárnu je kvůli povolovací legislativě v ČR velmi náročné a zdlouhavé. Development a výstavba je otázkou deseti let i více. I proto je pro nás jednání se samosprávami a přijetí projektu místními obyvateli klíčové," uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika Jan Kalina.
Zátor už před 20 lety uspořádal anketu, v níž tehdy 87 procent zúčastněných s výstavbou větrné elektrárny vyslovilo souhlas. Nyní se stal první obcí, která bude s ČEZ rozvíjet projekt založený na společném podniku. Sobol uvedl, že právě princip partnerství je unikátní. Samosprávy mají možnost podílet se na podobě projektu od jeho rané fáze a z jeho fungování nejméně 25 let profitovat.
"Navržená lokalita pro výstavbu nijak nekoliduje se zájmy občanů, ani žádným způsobem nesnižuje kvalitu života v naší vesnici. Naopak je to pro nás jedna z možností, jak pomoci ochránit životní prostředí a přitom vyrobit potřebné množství energie, bez níž si většina z nás nedokáže život představit," uvedla zátorská starostka Salome Sýkorová (SNK Evropští demokraté).
Téma: alternativní energetické zdroje
Sobol uvedl, že při vydání územního rozhodnutí založí ČEZ a příslušná obec obchodní společnost, v níž bude mít obec pětiprocentní podíl. "Díky spoluvlastnictví tak mají obce z elektrárny profit hned od samotného počátku," uvedl mluvčí. Zapojené obce budou podle něj ze společného projektu těžit po celou dobu fungování větrného parku a náležet jim částečně budou i příjmy z provozu.
Laické nadšení z energetických obnovitelných zdrojů přechází v rozčarování. Efektivní energetika: několik poznámek
Environmentální ohledy a hospodárnost můžeme dnes ve slušné společnosti považovat za samozřejmost. Cíle, které stanovil kjótský proces, totiž nahradit vbrzku významnou část…
"Mohou projekt ovlivňovat, jsou jednateli a díky tomu vidí takzvaně pod pokličku celého procesu. Podstatou je spolupráce, partnerství, zajištění energetické soběstačnosti a zvýšení energetické nezávislosti. Mít na svém území zdroj elektřiny bude z dlouhodobého hlediska strategická výhoda i s ohledem na budoucí vývoj a využití elektrické energie pro domácnosti i firmy v regionu," uvedl Kalina.