Valenta-Tizo - nejen ocelové haly a konstrukce
Firma Valenta-Tizo, založená v roce 1992, je v současnosti známa především jako dodavatel ocelových konstrukcí a hal. Její akční rádius je však větší. V počátcích své činnosti se firma orientovala převážně na provádění tepelných izolací, zejména při rekonstrukcích rodinných domků a drobných občanských staveb. Postupně svou činnost rozšířila na provádění zateplování obvodových plášťů hlavně panelových domů a průmyslových hal.
Následným krokem bylo rozšíření činnosti o dodávky a montáže hydroizolací plochých střech opět ve vazbě k zateplení především u panelových domů. Dalším postupem přes průmyslové objekty, různé drobnější střešní ocelové konstrukce se firma propracovala až k uceleným dodávkám ocelových konstrukcí hal včetně kompletního opláštění. V současné době tato činnost tvoří ze 70 % náplň firmy.
O současných realizacích a o aktuálním sortimentu, který firma Valenta – Tizo nabízí, jsme hovořili s technickým ředitelem firmy Vladimírem Houškou.
Na tuzemském trhu jste coby dodavatelé ocelových konstrukcí a hal spojováni s kanadskou značkou HONCO. Můžete přiblížit specifika těchto systémů a nastínit jejich optimální využití v našem stavebnictví?
V roce 1999 jsme se zúčastnili s Česko-kanadskou obchodní komorou stavebního veletrhu v kanadském Torontu. Na tomto veletrhu nás zaujal především tamní systém lehkých samonosných ocelových hal HONCO. Tyto haly, vyráběné v kanadském Quebecu, nemají žádné pomocné ocelové konstrukce. Jak stěnový, tak i střešní plášť systému HONCO je tvořen speciálně tvarovaným ocelovým plechem. Přitom je možno realizovat objekty o rozponu až 36 m bez vnitřních podpor, výška podhledu hal je však omezena na max. 8 m. Haly lze realizovat jak nezateplené tak zateplené. Cenově optimální je však velikost haly o rozponu 12 až 24 m, přičemž délka je cca dvojnásobek rozponu. Výhodou hal HONCO je především jednoduché založení na základový pás, velká variabilita a relativně nízká hmotnost.
V Kanadě se tento typ hal využívá především jako skladové a sportovní, například hokejové haly. Pro zajímavost: hala o rozměrech 18 × 36 m a výšce stěny 6 m je při převozu kompletně složena ve dvou námořních kontejnerech. V roce 2001 byla úspěšně ukončena certifikace systému HONCO v ČR. V současné době jsou na našem území před realizací 2 haly.
V sortimentu vaší společnosti je i několik zajímavých hydroizolačních systémů pro ploché střechy. Jedním z nich je membránový systém RHINO. Můžete objasnit jeho přednosti spolu s jeho použitím?
V oblasti plochých střech se specializujeme na provádění především jednovrstvých, mechanicky kotvených hydroizolačních systémů včetně dodatečného zateplení. Z materiálů používáme jak modifikované bitumenové pásy, tak PVC folie a máme na svém kontě i několik realizací střech v EPDM foliích.
Při rekonstrukcích se však setkáváme i s požadavkem na jednoduchou rychlou opravu především bitumenových a plechových krytin, případně o provedení hydroizolační vrstvy u střech zelených nebo s obrácenou skladbou vrstev. K tomuto účelu je velmi vhodný systém RHINO. Jedná se o dvousložkový nástřik SBS modifikovaných bitumenových polymerů. Jedinečnost tohoto systému tkví v tom, že neobsahuje žádná organická rozpouštědla a rychlost reakce obou složek při aplikaci probíhá v řádu sekund. Hotová membrána je po 3 sekundách zpolymerovaná a po cca 10 minutách je možný omezený pěší provoz. Hotová membrána má vlastnosti SBS bitumenů, především je mimořádně flexibilní, lze ji bez poškození roztáhnout až o 900 % a pak vrátit téměř na 95%. Vyznačuje se proto velkou odolností proti změnám teploty i proti pohybům podkladu (vibrace, pnutí, apod.)
Nespornou výhodou systému je i rychlost provádění. Tříčlenná pracovní četa je schopna realizovat denně cca 1200 m2 plochy při tloušťce nástřiku 3 mm. Tím, že se jedná o nástřik, odpadá také složité opracovávání detailů a přechodů mezi konstrukcemi. Systém RHINO má však ve stavebních konstrukcích i mnoho jiných použití. Lze jej velice výhodně aplikovat při izolacích spodních staveb, různých nádrží apod. Materiál lze použít i pro ochranu kovových konstrukcí proti korozi. V zámoří je požíván pro ochranu ponořených částí vrtných ropných plošin a trupů námořních lodí.
Většina objektů z dřívějších let je nedostatečně tepelně zaizolována. Vznikají tak velké ztráty při úniku tepelné energie. Distribuuje firma Valenta – Tizo sortiment právě pro tyto situace?
Dodatečné zateplování je v současné době velice aktuální - hlavně u panelové výstavby. Nejen, že se podstatně snižují energetické nároky objektů a prodlouží se jejich životnost, ale významně se zlepšuje i vzhled sídlišť. Při zateplování obvodových plášťů se specializujeme na odvětrávané systémy. Pro kotvení používáme pouze kovové rošty z pozinkovaných profilů a lamely připevňujeme zásadně pomocí speciálních vrutů. Používáme především lamelový systém Vinyl Siding. V loňském roce jsme provedli i několik realizací kombinace odvětrávaného a kontaktního systému na panelových domech v Praze Letňanech. Důvodem bylo hlavně oživení fasády kombinací různých struktur povrchů použitých technologií.
Vinyl Siding je fasádní obkladový materiál, jehož lze použít jak pro rekonstrukce, tak i pro novostavby. Jaké přednosti má Vinyl Siding pro moderní použití tepelných izolací nebo opláštění budov?
Jedná se o plastové lamely z houževnatého PVC plně probarvené ve hmotě. Výhodou tohoto systému je, že po celou dobu své životnosti nepotřebuje žádnou údržbu, zachovává si svou barevnost a je odolný i proti agresivnímu prostředí. Vzhledem k používanému systému kotvení můžeme použít libovolnou tloušťku izolantu až do 120 mm. Odvětrávací mezera umožňuje odvod vodních par a systém proto není tolik citlivý na povětrnostní vlivy, jako jsou některé systémy kontaktní. Při použití na velkých nečleněných plochách (štítech panelových domů) jsou vzhledem ke struktuře povrchu účelně skryty i různé nerovnosti podkladu.
Jaké novinky může stavební veřejnost očekávat v letošním roce od firmy Valenta – Tizo, materiály, technologie nebo nové pojetí stavby?
V letošním roce nechystáme ve firmě žádné zásadní novinky. Potřebujeme především »dotáhnout« již popsané systémy a technologie, haly HONCO a hydroizolace RHINO. Především u hydroizolace RHINO se chceme zaměřit i na jiné možnosti použití ve stavebnictví než jaké nabízejí pouze střechy. Náš partner v Kanadě provedl dost zásadní změny ve své exportní politice a je možné, že v tomto roce bychom mohli začít s přípravou a možná i výrobou hydroizolace RHINO v ČR.
Můžete prozradit nějaké zajímavé stavby nebo realizace, na nichž se budete podílet v letošním roce?
V loňském roce se nám podařilo mimo jiné navázat spolupráci s významnou japonskou stavební firmou SHIMIZU a realizovat pro ni několik zakázek. Například kompletní dodávku a montáž obvodového a střešního pláště na výrobní hale EPCE Slaný a opláštění výrobního závodu TRCZ v Lovosicích. V letošním roce bychom v této spolupráci rádi pokračovali. Zároveň se ucházíme o některé velice zajímavé projekty, například pro ČSA, ale konkurence v našem oboru stavebnictví je značná a tak nechceme nic zakřiknout.