Veletrhy Brno se připravují na novou stavební sezónu
S větším předstihem než v minulosti se Veletrhy Brno, a.s. připravují na novou stavební sezónu, jež tradičně vrcholí v dubnu veletržním trojlístek IBF, SHK a Urbis. Zvyšuje se mezinárodní prestiž této akce, zájem ze zahraničí předčí podle organizátorů všechna očekávání. Rekordní účast se také očekává u vystavovatelů a návštěvníků. Zajímavými domy se plní také stálá expozice rodinných domů EDEN 3000.
25. a 26. září se v Budapešti uskutečnilo první setkání pořadatelů stavebních veletrhů, členů organizace CENTREX – sdružení středo- a východoevropských veletržních správ. Pořadatelé stavebních veletrhů různé velikosti si na dvoudenním semináři vyměnili zkušenosti o současnosti a trendech veletrhů v zemích východní Evropy a o jejich srovnání s tradičními akcemi západní Evropy. Mezi více než 50 veletrhy z účastnických zemí (Maďarsko, Polsko, Slovinsko, Jugoslávie, Slovensko, Ukrajina, Rumunsko, ČR, Itálie, Rakousko) se vytvořila vedoucí trojice Stavební veletrhy Brno, Budma Poznaň, Construma Budapešť, následují Coneco Bratislava a For Arch Praha. Každý z těchto veletrhů přesahuje svými parametry (počet vystavovatelů, návštěvníků, obsazená plocha, zahraniční účast) ostatní projekty. Účastnící se shodli na tom, že v každé zemi bude jeden multioborový »megaveletrh«, ostatní akce budou mít místní význam. Mezi hosty byli i zástupci mnichovských veletrhů BAUMA a BAU a generální sekretář Mezinárodního výboru pro stavební výstavy IBEC Uwe Görlt.
KUBUS - v jednoduchosti je krása
Nový přírůstkem stálé výstavy rodinných domů EDEN 3000 v areálu brněnského výstaviště je dům KUBUS od předního tuzemského výrobce montovaných staveb RD Rýmařov. Podle autora konstrukčního řešení tohoto domu Michala Šopíka, »má Kubus s klasickými rodinnými domy společné pouze geometricky přímé linie«. Tvůrci z Rýmařova chtěli prezentovaným domem ukázat, že jednoduchost je účelná ale i krásná.
KUBUS v Edenu 3000 je vůbec první realizací nového projektu. Pomineme-li jednoduché rekreační objekty a buňkové systémy, je toto konstrukční řešení u firmy RD Rýmařov naprostou novinkou. Jde o prototyp určité filozofie stavění, která vychází z tradic funkcionalismu. Tvar domu je určen jeho funkcí a užitnými vlastnostmi. Veškeré detaily jsou minimalizovány a dům je rychle sestavitelná kostka s jednoduchou střešní konstrukcí, což zlevňuje stavbu. Funkcionalismus se projevuje jak v konstrukci domu, tak v nenáročnosti montáže. Výstavba je rychlejší a levnější. Tvůrci chtěli zapůsobit funkcionalistickým vzhledem, který se podle Michala Šopíka ve světě pomalu stává standardem. »Na našem trhu dnes tento trend zatím chybí, ale vracíme se k něčemu, co už tu jednou bylo v době Tomáše Bati.«
Koho KUBUS osloví?
Tvůrci nepočítají, že by se jejich dům stal bestsellerem na trhu, ale věří v úspěch u specifické skupiny zákazníků, u nichž je vysoká účelnost bez okázalé a plýtvavé marnotratnosti synonymem vkusu a krásy a zároveň životním postojem. Dům je mj. vhodný pro mladé rodiny, které také upřednostní vysokou funkčnost stavby před vzhledem tradičního českého domu a které potřebují rychle zajistit standardní bydlení.
Dům KUBUS je koncipován jako »nízkoenergetický«, i když této známce musí předcházet audit, zkoušky vzduchotěsnosti apod., ke kterým RD Rýmařov hodlá podle potřeby přistoupit až následně. V dnešním evropském pojetí to však podle Michala Šopíka »nízkoenergetický dům určitě je«. Fasáda se odlišuje od tradičních domů z produkce RD Rýmařov. Po konzultaci s odborníky výrobce zvolil difúzně otevřenou stěnu, která však díky novým materiálům je neprodyšně uzavřena vzduchové infiltraci. Kubus nemá klasickou termofasádu, jeho zateplení je zajištěno dvouplášťovou obvodovou konstrukcí. Ta tvoří tepelnou obálku v kompaktní vrstvě eliminující tepelné mosty, zatímco obklad je z dřevěných fošen. Koncepce zahrnuje také solární kolektory a teplovzdušné vytápění s rekuperací přebytkového tepla.
Vnitřní elektronické vybavení
Třebaže pohled zvenčí některé lidi odradí, překvapí je vkusné, účelně řešené, prostorné a útulné prostředí interiéru. Součástí koncepce KUBUS je také model uživatelské komunikace Home Power, čili model jakési inteligentní domácnosti. Dům může být vybaven dálkovým ovládáním prostřednictvím internetu, takže obyvatelé budou moci třeba ze služební cesty zapínat světla a stahovat rolety kvůli zlodějům, ovládat vytápění apod. Některé věci jsou ovšem ve vzorovém domě pouze v demonstrační verzi; jde hlavně o to předvést zákazníkům všechny nové možnosti, i když je třeba mladá začínající rodina nebude zpočátku požadovat.
Na IBF 2003 o konstruktivismu
Jedním z vrcholů doprovodného programu Stavebních veletrhů Brno 2003 se stane Inženýrský den na téma »Konstruktivismus v evropské architektuře«. Součástí bude exkurze po význačných brněnských konstruktivistických stavbách, k nimž patří Vila Tugendhat, hotel Avion nebo pavilony výstaviště, ale jednat se bude také o tradici konstruktivismu v architektuře dalších středoevropských měst, především Prahy, Vídně a Mnichova. Zájemci o atraktivní téma podle předpokladů zaplní celou Rotundu pavilonu A s kapacitou 400 míst.