Velké prosklenné plochy nemusejí být pro ptáky vždy nebezpečné
Drobné ptactvo v městských aglomeracích každým rokem ubývá a většina lidí nehledá důvody, proč tomu tak je. Myslí si, že jde o „trend“, tzn., že úbytek ptactva je nezvratný. Opakem jsou občanská sdružení GALACIE a JAROMĚŘŠTÍ ROPÁCI, která svými dlouholetými zkušenostmi a projektem „Skleněné ptactvo“ řešení nabízejí.
Sdružení vědí, že důvodů úbytků ptactva ve městech je více. Jedním z hlavních důvodů jsou zraňující prosklené tabule na fasádách domů, obchodních center, továrnách, školách i zastávkách MHD. A řešení, jak zabránit zranění ptáků právě o tyto fasády, je jednoduché. Na nebezpečná místa (především rohy fasád) nalepit siluety dravců.
Historie projektu „Skleněné ptactvo”
Historie projektu sahá do půli roku 2004, kdy GALACIE získala grant od Magistrátu města Hradec Králové na první výrobu vlastních siluet ptáků. Tehdy bývalý vedoucí odboru životního prostředí Magistrátu města Hradec Králové Pavel Kamenický žádost doporučil Komisi životního prostředí. Předseda Komise Rostislav Jireš projekt přivítal jako potřebný vzhledem k obecně známému trvalému úbytku městského ptactva a Alice Janečková nakreslila siluety dravců, které se následně lepily na budovy rozpočtových organizací města (zimní stadion, plavecký stadion, zastávky MHD, školky a školy zřizované městem, atd.).
O rok později se sdružení začala zabývat také kouřovým sklem na budovách soukromých (i nadnárodních) společností a občanů města. Byly vyrobeny siluety v barvách žlutá a bílá.
GALACIE oslovila i jiné magistráty krajských měst, ale tam nenašla pozitivní odezvu.
Občanské sdružení GALACIE a Jaro Jaroměř do projektu zapojuje středoškolskou mládež, která vylepuje siluety především na zastávky MHD, kde dochází k častému znehodnocování nebo strhávání siluet. V roce 2008 GALACIE byla požádána jinou neziskovou organizací, zda by odprodala své zkušenosti včetně návrhů siluet. V současné době vstupuje do pomyslné druhé fáze projektu „Skleněné ptactvo”, kdy chce vyvěsit osvětové plakáty ve vitrínách na zastávkách MHD, aby se veřejnost dozvěděla, že siluety nemají dekorativní význam. Zároveň se snaží informovat i o dalších alternativách, které v prevenci úrazu ptáků na prosklených plochách existují.
Jiné možnosti ochrany ptáků
V západoevropských zemích se nejvíce osvědčilo používání skel, ve kterých jsou již zality pásky, vytvářející hustou mříž (vzdálenost mezi jednotlivými pásky je cca 10 cm). Tyto pásky jsou pro lidské oko neviditelné a sklo zůstává nadále 100% čiré. Naopak pásky jsou viditelnév ultrafialovém světle, které díky daleko dokonalejšímu zraku dokáží právě ptáci rozpoznat.
Další z používaných způsobů, které zabraňují narážení ptáků do skel, ale jsou už viditelné i pro lidské oko, je použití samolepek, které imitují například záclonu či ozdobné ornamenty.
V prosklených školních vestibulech mnohdy postačí, když děti barvou na skla pokreslí nebezpečné plochy např. motivy pohádkových postaviček, květin či zvířátek. Rovněž svislé pruhy (namalované, vylepené) jsou velice účinné, zejména pokud jsou dostatečně husté (optimum je již výše zmiňovaných 10 cm), ovšem pro lidské oko asi ze všech možných variant nejméně estetické.