Velkoformátové panely KLH z vrstveného masivního dřeva

Jednou z možností, jak realizovat nízkoenergetické stavby na bázi obnovitelných surovin, jsou stavební technologie, které využívají konstrukční velkoformátové panely z vrstveného masivního dřeva.

Obnovitelná surovina

Dřevo jako jediná dorůstající surovina se po staletí osvědčovalo jako konstrukční a stavební materiál. Až do počátku 19. století platilo dřevo vedle přírodního kamene za běžnou stavební surovinu. V současné době zažívá velkou renesanci - na jedné straně díky zvýšenému lidskému povědomí o zdraví a životním prostředí, na straně druhé díky technickému vývoji, který umožňuje skloubit dřevěné konstrukce s moderními izolačními materiály a zároveň snižuje pracnost a potřebu klasických tesařských dovedností. Výsledkem jsou stavby s optimálním vnitřními prostředím.

Dohled nad zpracováním dřeva

Rakousko je jednou z nejlesnatějších zemí Evropy. Denně doroste více dřeva, než se vytěží. Masivní KLH panely se vyrábějí ze dřeva domácích jehličnanů za dodržování přísných ekologických předpisů. Certifikátem PEFC2 se potvrzuje, že používané řezivo pochází výhradně z trvale užívaného lesního hospodářství.

Kvalitní řezivo

Velkoformátové konstrukční panely z vrstveného masivního dřeva KLH se vyrábějí z vysušených, příčně navrstvených a plošně sklížených smrkových prken o tloušťce 13, 19, 30, 40 mm. Podle použití a statických požadavků ve třech, pěti nebo sedmi vrstvách.

Kvalitní lepení

Klížení se provádí pomocí polyuretanového lepidla, které je testováno podle DIN 68141 a dalších přísných kritérií MPA Stuttgart a je podle normy DIN 1052 a EN 301 schváleno pro zhotovování nosných dřevěných stavebních dílců a zvláštních konstrukcí. Výrobu provází dva certifikáty dokládající nulové emise toxických látek včetně formaldehydu. Příčným sklížením prken pod velkým tlakem se redukuje bobtnání a sesychání dřeva na zanedbatelnou míru.

Kvalitní stavební materiál

Velkoformátové konstrukční panely z vrstveného masivního dřeva KLH se užívají jako stěnové, stropní a střešní panely. Jsou vyráběny v maximální délce 16,5 m, maximální šířce 2,95 m v tloušťkách od 60 mm do 500 mm. Masivní panely KLH je třeba považovat za průmyslově zhotovenou stavební surovinu. Je nabízena standardně v kvalitě nepohledové, průmyslové a pohledové. Přířez panelů na míru se provádí v podniku KLH Massivholz GmbH za použití nejmodernější CNC technologie podle přesných plánů přířezu. Při odpovídajícím vybavení může přířez panelů provádět stavební firma sama.

Kvalitně, přesně, rychle

Přesnost dílců a profesionalita školených tesařů a stavbařů zaručují extrémně krátkou dobu výstavby, možnost brzkého obydlení, vysokou kvalitu a trvalou hodnotu stavby při současné značné individualitě. Výstavba domu je otázkou několika málo dní, např. hrubá stavba dvoupodlažního RD o 100 m2 zastavěné plochy je cca dva dny pro stěny a stropy, včetně konstrukce krovu cca pět dní. Přiřezané panely KLH jsou nákladními auty dodávány přímo na staveniště a tam usazovány pomocí jeřábu. Panely obvodových stěn a příček svisle na základovou desku, stropnice na obvodové stěny. Vše se spojuje vruty do dřeva na základě statických výpočtů.

Vlastnosti i vzhled na přání

Obvodové stěny se izolují zvnějšku minerální vatou nebo dřevovláknitými deskami. V závislosti na tloušťce a materiálu je běžně dosahováno hodnoty součinitele prostupu tepla U3 od 0,31 W/(m2K) do 0,16 W/(m2K). Zejména použití dřevovláknitých desek4 dříve též známých pod pojmem hobra přináší velmi dobré výsledky nejen v zimním období, ale funguje optimálně jako izolace proti přehřívání díky dvojnásobnému fázovému posuvu oproti lehkým rámovým stěnovým systémům (rám, minerální izolace, opláštění sádrokartonem).

Lze použít libovolné konečné úpravy, jako omítka nebo obložení různými druhy materiálů. Vnitřní obklad stěn se provádí nejčastěji sádrokartonem, na přání zákazníka se může nechat vnitřní povrch panelu KLH přiznaný.

Vhodné i pro nízkoenergetické stavby

Výhodou technologie velkoformátových panelů KLH je vzduchotěsnost5celé plochy panelu a tedy následně celé stěny. To je zásadním kritériem pro konstrukce domů s nízkou energetickou náročností.

Domy i mosty

V posledních letech vznikla v celé Evropě řada staveb všech typů (stavby průmyslové, obytné, nízkoenergetické, mosty atd.). Také v České republice tato zajímavá technologie našla své místo a v posledních třech letech bylo postaveno šest RD domů z masivních smrkových panelů KLH. Rychlost, masivní struktura, ekologie a v neposlední řadě nízká potřeba energií těchto staveb přinášejí investorům zadostiučinění v podobě příjemného bydlení.

1 Redakčně zpracováno z firemních podkladů
2 Dřevo z certifikovaných lesů prochází přes řetězec několika těžebních, zpracovatelských, výrobních a obchodních subjektů, než se dostane ke konečnému zákazníku. Je proto potřeba v průběhu celého spotřebitelského řetězce dřeva (Chain of Custody – CoC) sledovat tok certifikované suroviny, aby byl původ dřeva prokazatelný. www.pefc.cz
3 Požadované/doporučované hodnoty součinitele prostupu tepla U obvodových stěn pro obytné budovy jsou v případě lehkých 0,30/0,20 W/(m2K), v případě těžkých 0,38/0,25 W/(m2K)
4 Měkké dřevovláknité desky se používali v izolační skladbě tzv. finských domků již před 2. světovou válkou
5 Vzduchotěsnost obálky domu má vliv na účinnost řízeného větrání se zpětným získáváním tepla
Autor: Petr Volf
Foto: Archiv firmy KLH Massivholz GmbH