VIKAM - Ocelová řešení pro lepší svět
VIKAM PRAHA a.s. byla založena v roce 1995. Po vstupu belgické firmy Sidmar NV v roce 2000 se stala členem skupiny Arbed a v roce 2002, po splynutí ocelářských skupin Aceralia, Arbed a Usinor, součástí globálního gigantu Arcelor Construction. VIKAM PRAHA a.s, jež si letos připomíná deset let od svého vzniku, pokrývá, díky svému regionálnímu zastoupení, celé území ČR a patří mezi přední výrobce trapézových plechů.
Hlavní výrobní sortiment společnosti VIKAM PRAHA tvoří trapézové plechy a příslušenství. Plechy jsou vyráběny z ocelového plechu o tloušťkách 0,55 mm až 1,25 mm. Plechy s různými povrchovými úpravami se standardně dodávají v délkách 2 až 12 m a jejich největší použití ve stavebnictví je u obchodních a průmyslových objektů a administrativních budov. Stále častěji je tento materiál aplikován i v bytové výstavbě. Hlavnímu sortimentu jsme se v tomto časopise věnovali v článcích [1], [2] a [3], kde byly jednotlivé produkty popsány. V následujícím textu se zastavíme u povrchových úprav a doplňkových výrobků.
Povrchové úpravy
Povrchové úpravy plní estetickou a ochrannou funkci, rozhodují o úspěšné realizaci a životnosti zvoleného „ocelového" řešení, a proto jim VIKAM PRAHA věnuje mimořádnou pozornost. Povrchová úprava dá plechu nejen vzhled a zabrání jeho korozi, ale významně ovlivňuje např. i tepelnou ochranu stavby tehdy, když na venkovní straně obvodového pláště vytváří odrazivou vrstvu pro dlouhovlnné resp. krátkovlnné tepelné záření. Tím se myslí tepelné záření (=sálání) těles přibližně o teplotě lidského těla (s délkou vlny ca 10 mikronů) resp. těles rozpálených nad 100 °C (7,7 mikronů a méně). V létě tato vrstva, která má fyzikálně nízkou pohltivost pro dopadající záření (a podle Kirchhoffova zákona zároveň i nízkou emisivitu), tepelné paprsky odráží a snižuje tak nevítané tepelné zisky. V zimě naopak tepelné paprsky špatně vyzařuje a snižuje nevítané ztráty. Tento efekt zejména za bezvětří významně přispívá k celkové energetické bilanci.
Povrchovou úpravou lze také řešit samočistitelnost povrchů, což má vliv na úsporu nákladů na údržbu a částečně řeší i údržbu povrchů v těžko přístupných místech.
Aluzink
Aluzink je ocelový plech, oboustranně žárově pokovený v množství 150 g/m2. Slitina je složena z 55 % Al, 43,5 % Zn a 1,5 % Si. Tato povrchová úprava splňuje nejnáročnější požadavky na odolnost proti korozi. Má také vysokou reflexi světla i tepla a tyto vlastnosti si zachovává v prostředí o teplotě do 315 °C. Plech lze bodově svařovat a lepit, ale nelze pájet. Jakost a vlastnosti materiálu jsou určeny ČSN EN 10215, zaručená životnost plechu je minimálně 25 let.
Polak (HAIRPLUS 25)
Polak je ocelový, oboustranně žárově pozinkovaný plech (275g Zn na 1 m2), na pohledové straně s lakem na polyesterové bázi o tloušťce 25 mikrometrů, na rubové straně pak s šedým ochranným lakem 7 mikronů. Systém povrchu Hairplus je novou generací vysoce kvalitních povrchů s vyšší odolností proti korozi, zlepšenou barevnou stálostí a vynikající ohebností. Jakost a vlastnosti materiálu jsou určeny ČSN EN 10147 nebo ČSN EN 10215, zaručená životnost plechu je minimálně 45 let.
Standardně jsou nabízeny barvy RAL 1015, 3000, 5010, 6011, 7035, 7040, 8012, 8014, 8024, 9002, 9006, 9010, které jsou skladem. Další barvy podle stupnice RAL je možno objednat ve větším množství po individuálním projednání s prodejním oddělením VIKAM PRAHA.
Antikondenzační úprava
K dalším povrchovým úpravám patří i antikondenzační úprava, která řeší problém s kondenzací a odkapáváním vody na rubové straně trapézového plechu. Vrstva vláknitého rouna Myriabsorb je schopna absorbovat a následně odpařit minimálně 450 g/m2 vody.
DU-interier 12
je povrchová úprava určená pro využití v interiérech. Toto provedení s tloušťkou polyesterového laku 12 mikronů na pohledové straně a ochranným lakem na rubu je ideálním řešením pro povrch nosných trapézových plechů.
Hairplus 35 a Hairexcel Granite, PVDF
jsou dalšími z mnoha možných vysoce kvalitních povrchových úprav. Pro aktuální informace vždy kontaktujte prodejní oddělení VIKAM PRAHA.
Oblouky a ohýbané doplňkové prvky
Táhlé samonosné oblouky
Profil TR 40/160 je možné díky speciální technologii ohýbat do táhlých samonosných oblouků tvořících samonosný prvek střešního pláště. Minimální poloměr pro tloušťku 0,63 mm je 12 m, pro 0,75 mm 9 m, pro 0,88 mm 6 m, pro 1,00 mm 4 m a pro 1,25 mm 3 m. U oblouků doporučujeme konzultaci technického řešení s prodejním oddělením.
Soft-line ohyby malých poloměrů
Profil TR 40S/160 lze ohýbat systémem soft-line v ;prolisech 7,5° nebo 10° až do úhlu 270°. Tento způsob nabízí například řešení rohových detailů, propojení střešního a fasádního pláště či bezhřebenáčový systém. Maximální tloušťka plechu pro soft-line ohyby je 0,88 mm.
Hřebenáče
Hřebenáče z rovného hladkého plechu s vyztuženým i nevyztuženým krajem lze vyrobit v libovolných úhlech. Maximální možná délka hřebenáče je 6 000 mm, doporučená 4 000 mm, rozvinutá šířka činí 625 mm. Hřebenáče z trapézového plechu TR 40S/160 zhotovené technologií „softline" jsou vždy skladebné délky 960 mm (skladebná šířka výchozího plechu). Jejich rozvinutá šířka je 600 mm.
Distanční profily
Distanční profily z aluzinkovaného plechu jsou standardně v tloušťkách 0,75; 0,88; 1,00 a 1,25 mm (max. možná délka je 6 000 mm), distanční profily z pozinkovaného plechu pak v tloušťkách 1,5-3 mm (max. možná délka je 3 000 mm).
Další ohýbané doplňkové prvky
Doplňkové prvky slouží ke kompletaci opláštění i střech. Vytvářejí přechody mezi jednotlivými plochami a zajišťují funkční a vzhledové požadavky projektanta. Uvedené ohýbané doplňkové prvky jsou pouze příklady možných klempířských výrobků. Veškeré tvary je nutné konzultovat s prodejním oddělením.
Literatura a zdroje:
[1] Hrdý Marcel: Trapézové plechy VIKAM - profily vaší stavby, Stavebnictví a interiér 9/2001.[2] Kuchař Jan: Trapézové plechy v sedmi profilech, v nejvyšší kvalitě, Stavebnictví a interiér 8/2004.
[3] Kuchař Jan: Společnost VIKAM PRAHA, a.s. slaví 10 let na trhu, Stavebnictví a interiér 4/2005.
1 Čerpáno z firemní literatury firmy VIKAM PRAHA, a.s.