Vyhlášení výsledků 9. ročníku České ceny za architekturu se uskutečnilo 7. listopadu na galavečeru konaném v pražském Foru Karlín a živě bylo přenášeno na webu ČT art.

Vítězem České ceny za architekturu 2024 je Koncertní sál v Karlových Varech

Vyhlášení výsledků 9. ročníku České ceny za architekturu, které se uskutečnilo 7. listopadu na galavečeru v pražském Foru Karlín, je za námi. Za nejzdařilejší realizaci letos porotci vybrali Koncertní sál v Karlových Varech, který architekti Petr Hájek, Martin Stoss a Nikoleta Slováková umístili do dvorany zrekonstruovaných Císařských lázní.

Neuvěřitelných 307 přihlášených děl, 31 nominovaných realizací, sedmičlenná mezinárodní porota a nekonečno inspirace – letošní ročník České ceny za architekturu vyvrcholil 7. listopadu 2024 slavnostním galavečerem, který přinesl ocenění 6 finalistů včetně jednoho hlavního vítěze. Celý večer se opět nesl v duchu inspirace a nadšení pro architekturu a byl důkazem, že česká moderní architektura má co nabídnout. Jaké projekty zaujaly porotu nejvíce?

Vítěze vybírala porota složená ze zahraničních odborníků

Česká cena za architekturu přináší na výsluní ty nejlepší výsledky práce, ať už od zkušených architektů nebo nových talentů, které vznikly na českém území v posledních pěti letech. Tato soutěž je v českém kontextu jedinečná; je otevřená všem, kteří chtějí své dílo představit, a přihlásit se mohou zcela bezplatně. Všechna přihlášená díla pak procházejí důkladným hodnocením, jež má na starosti sedmičlenná porota složená ze zahraničních odborníků. Prestižní soutěž organizuje Česká komora architektů (ČKA), která se každoročně stará o to, aby se kvalita a kreativita české architektury dostala do centra pozornosti nejen u odborné veřejnosti, ale i mezi širší publikum. V čele letošní poroty stál řecký architekt Alexandros Vaitsos a jejími členy dále byli architektka Doris Wälchli (Švýcarsko), krajinářský architekt Neil Porter (Velká Británie), architekta a urbanistka Silja Tillner (Rakousko), architekt Peter Moravčík (Slovensko), architektka a publicistka Adriana Granato (Itálie) a architekt a lektor Andrius Ropolas (Litva).

Při vybírání vítěze rozhodovala porota podle několika kritérií, kterými byla rozmanitost, udržitelnost, opětovné využití staveb a uhlíková stopa, posílení postavení architekta a sociální udržitelnost, řemeslné zpracování, ale i inspirace a emoce, které stavba přenáší.

Česká cena za architekturu 2024 v číslech

  • 307 přihlášených realizací
  • 31 nominovaných realizací
  • 1 hlavní cena
  • 6 finalistů
  • 1 čestné uznání poroty
  • Cena předsedy Senátu Parlamentu ČR Miloše Vystrčila
  • 3 ceny ministerstev
  • 3 ceny partnerů
  • Cena Agentury ochrany přírody a krajiny
  • 1 ocenění za výjimečný počin

Vítězem se stal karlovarský Koncertní sál

Za nejzdařilejší realizaci letos porotci České ceny za architekturu vybrali Koncertní sál v Karlových Varech (2023), jehož autory jsou Petr Hájek, Nikoleta Slováková a Martin Stoss z ateliéru Petr Hájek ARCHITEKTI. Jedná se o promyšlenou kovovou skulpturu, jež byla vložena do dvorany opravených Císařských lázní a jež proměnila pomyslné srdce celého objektu a bez nadsázky se dá říci i regionu. „Fascinující je také její variabilita – zasouvací hlediště, nastavitelné orchestřiště a panely i zástěny, které upravují akustiku podle aktuálních potřeb, přičemž všechny prvky jsou navrženy tak, aby byly odolné a snadno se udržovaly,“ zhodnotili porotci. Úžasná je také možnost zcela změnit atmosféru díky závěsu, který se dá „zatáhnout“ podél celé fasády historické budovy. Porotci vítězům pogratulovali k tomu, že „prokázali pozoruhodnou odvahu při překonávání počátečních omezení, vypracovali řešení, jež snoubí historický kontext a požadavky současné doby, a v neposlední řadě je také oceňují za to, že se jim podařilo přesvědčit majitele budovy o správnosti své kreativní a inovativní vize.

Tato výrazně červená, volně stojící samonosná konstrukce je nově domovskou scénou Karlovarského symfonického orchestru a slouží pro pořádání nejrůznějších akcí. Celá konstrukce spočívá na šesti podporách navržených tak, aby se snížily vibrace a zachoval se odstup od stěn budovy lázní.} Autor: Petr Polák

Titul Finalista získala hala v Řevnicích i Automatické mlýny

Porotce zaujala také proměna budovy v centru Prahy, ve které se nyní nacházejí umělecké dílny Vysoké školy uměleckoprůmyslové a slouží jako Technologické centrum UMPRUM (2023). Rekonstrukce a přístavba, pod nimiž jsou podepsáni Ivan Kroupa, Jana Moravcová a Tomáš Zmek z Projektového ateliéru UMPRUM je dle slov poroty nejen úspěšným architektonickým zásahem do složitého kontextu, ale vynikajícím příkladem toho, jak dodržovat zásady cirkulární ekonomiky pomocí reaktivace místa v centru města, použitím trvanlivých a přírodních materiálů a v neposlední řadě i flexibilitě vnitřního uspořádání, které umožňuje případné úpravy i do budoucna. Mezi finalisty se zařadila také Sportovní hala Řevnice (2023), za jejímž návrhem stojí architekti Peter Sticzay-Gromski, Jan Horký a Sebastian Sticzay z ateliéru Grido, architektura a design, a také Adaptace obilného sila (2023), která je součástí revitalizovaného areálu Automatických mlýnů v Pardubicích a pod níž jsou podepsání autoři z ateliéru Prokš Přikryl. Iniciátor záchrany Automatických mlýnů a zároveň investor úpravy obilného sila Lukáš Smetana letos obdržel i ocenění za výjimečný počin.

Přízemí Automatických mlýnů se dle slov poroty otevřelo a proměnilo v otevřený a jedinečný prostupný parter pod zásobníky na obilí… Ve svém hodnocení porotci nezapomněli vyzdvihnout částečné vytápění pomocí tepelného čerpadla země-voda a šesti geotermálních vrtů. Autor: Petr Polák
Pozornosti poroty neunikla ani Rekonstrukce domu v Kutné Hoře (2023), při které architekti Jan Holub a Tomáš Hanus z BYRÓ architekti odkrývali vrstvy paměti domu v historické zástavbě a zároveň je snoubili s novými zásahy tak, aby vytvořili funkční a moderní bydlení pro pětičlennou rodinu. Zdroj: Alex Shoots Buildings
Odbornou porotu letos zaujala i Základna technických služeb v pražských Lysolajích (2022), kde architekti Jan Kalivoda a Vojtěch Kaas z ateliéru PROGRES architekti vsadili na odhalené materiály, viditelné rozvody a konstrukční prvky. Autor: Alex Shoots Buildings

Letošní novinkou byla Cena Ministerstva kultury ČR

Na galavečeru byly rovněž předány Cena předsedy Senátu PČR Miloše Vystrčila, kterého nejvíce zaujal Nízkoprahový klub v Nové Pace (2021). Pod ním jsou podepsáni Jana Janďourková Medlíková a Jiří Janďourek z ateliéru atakarchitekti. Udělena byla i cena Cena Ministerstva pro místní rozvoj ČR za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží, kterou získal Park na Moravském náměstí v Brně (2023) vzniklý pod taktovkou CONSEQUENCE FORMA architects. Z dalších ocenění jmenujme Cenu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR za příkladnou revitalizaci brownfieldu, která letos náleží Mlýnu Hrušky (2022) na Slovácku, navrženou studiem Pelčák a partner architekti. V rámci České ceny za architekturu byla vůbec poprvé udělena i Cena Ministerstva kultury ČR za zkvalitnění veřejného prostranství. Tohoto ocenění se dostalo Obnově Tachovského náměstí v Praze (2023), jejímiž autory jsou Jiří Opočenský a Štěpán Valouch ze studia OVA. Čestného uznání se letos dostalo nové interpretaci tradiční chatky v zahrádkářské kolonii, který dostal příznačný název Zahradní pavilon (2023).

Zahradní pavilon navrhli Architekti Jan Holub a Tomáš Hanus z BYRÓ architekti. Dvojice autorů vyšla vstříc manželům, kteří si přáli novou stavbu, v níž se však nechtěli zavírat před okolní zahradou. Výsledkem je tak objekt s výklopným panelem. Autor: Alex Shoots Buildings

Své vítěze vybrali i dlouholetí partneři soutěže

Tři realizace ocenili na letošním galavečeru též dlouholetí partneři ze soukromého sektoru – společnosti Central Group, VEKRA a VELUX. Cenu společnosti Central Group za inovativní přístup k řešení nového bydlení obdržel devítipodlažní bytový dům Iconik v pražském Karlíně (ateliér Edit! / Ivan Boroš, Juraj Calaj, Vítězslav Danda, 2023). Cena společnosti VEKRA za nadčasové řešení s důrazem na skloubení estetické a užitné hodnoty byla udělena Štvanické lávce v Praze (ateliér AI PRAHA / Petr Tej, Marek Blank, Jan Mourek, Aleš Hvízdal a Jan Hendrych, 2022), která propojuje Holešovice, Karlín a ostrov Štvanice pro pěší a cyklisty. A konečně, Cenu společnosti VELUX za práci s denním světlem získal již zmiňovaný Zahradní pavilon, jenž se nachází v zahrádkářské kolonii nedaleko Vltavy v Praze (ateliér BYRÓ architekti / Jan Holub a Tomáš Hanus, 2023).

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: archiv ČKA a viz popisky