Vítězové soutěže architektonických studií POROTHERM DŮM 2015 oceněni
Dne 30. března 2015 proběhlo v nové budově Fakulty architektury ČVUT v Praze slavnostní vyhlášení soutěže POROTHERM DŮM 2015. O ocenění a vypsané ceny ve výši 135 000 Kč se ucházelo 56 architektonických studií. Vybráno odbornou porotou a odměněno jich bylo pět.
Soutěž má již tradici, neboť se konala již 15. rokem. Letošní téma neslo název „Bydlení ve vatě" a jak při vyhlašování řekla doc. Ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc., nabídlo, prostřednictvím studií zajímavé pohledy na bydlení i atraktivní architekturu. Chcete-li se sami přesvědčit, vydejte se na Fakultu architektury ČVUT v Praze, kde jsou v současné době všechny studie vystaveny.
Hlavní cena
Hlavní cenu POROTHERM DŮM 2015 ve výši 50 000 Kč získala studie Adama Michny z Dolní Rožínky.
Studie architektonicko-urbanistickým řešením reaguje citlivě na danou lokalitu a na blízkost původní vesnické zástavby. Zachovává nerušený výhled z komunikace do prostoru sídla, tvaroslovím se nesnaží konkurovat původní zástavbě.
Řešení klade důraz na nízkou energetickou náročnost stavby. Té dosahuje navrženým tvarem objektu, jeho orientací, zapuštěním do terénu, ozeleněním střechy a také vnitřním provozně-dispozičním řešením. Návrh se zaměřuje na maximální využití solárních zisků v zimním období, při zachování optimálního vnitřního mikroklimatu v období letním. V konstrukčním řešení autor maximálně využívá možnosti stavebního systému Porotherm, včetně povrchové úpravy fasád.
Zvláštní cena společnosti Wienerberger cihlářský průmysl, a.s.
Zvláštní cenu společnosti Wienerberger cihlářský průmysl, a.s. ve výši 25 000 Kč získala studie Ing. arch. Jiřího Bužka a spoluautorů Ing. arch. Markéty Orságové a Radima Kyncla z Brna.
Navržený dům vhodně hmotově doplňuje stavební proluku a přitom reaguje na své okolí respektováním stávající řadové zástavby. Fasáda z lícových cihel zdůrazňuje použití cihlového systému. Perforované plochy fasády obzvláště večer vytvářejí příjemné světelné efekty a oživují tak jinak fádní uliční frontu.
Vnitřní uspořádání domu je uživatelsky příjemné, jednotlivá podlaží jsou vzájemně přesazena o polovinu výšky podlaží, ve společném obytném prostoru vzájemně propojena netradičními pobytovými schody. Střešní terasa je orientována do klidové zóny – zahrady za domem.
Tvar domu blízký kostce dává předpoklad minimálních tepelných ztrát obálkou budovy. Vytápění je navrženo tepelným čerpadlem země-voda, bivalentním zdrojem energie je elektřina. Na šikmou část střechy orientovanou na západ je možné osadit fotovoltaické panely. Výměnu vzduchu zajišťuje přirozené větrání – v nižších patrech je čerstvý vzduch nasáván a ohříván, odpadní vzduch je pak vypouštěn elektronicky řízenou klapkou v nejvyšším patře.
Zvláštní cena Vydavatelství Business Media
Zvláštní cenu Vydavatelství Business Media ve výši 30 000 Kč získala studie Miroslavy Padruňkové a Jana Fiedlera z Prahy.
Koncept domu se zaměřuje na pohodlné bydlení pro čtyř až pětičlennou rodinu s odpovídajícím zázemím. Nabízí komfortní vnitřní uspořádání s otevřeným společným prostorem a také příjemné rekreační využití zahrady, která je vybavena krytým venkovním posezením s krbem a skladem zahradního nábytku. Moderní architektura domu je originální, ale adekvátní horskému prostředí. Využívá přírodní materiály – cihlu a dřevo – a také obnovitelné zdroje energie. Stavba je navržena jako energeticky pasivní dům s rekuperací tepla a optimálně zhodnocuje orientaci ke světovým stranám jak z hlediska energetického konceptu, tak i výhledu. Velká plocha šikmé střechy umožňuje umístění solárních kolektorů či fotovoltaiky.
Zvláštní cena Vydavatelství JAGA MEDIA
Zvláštní cenu Vydavatelství JAGA MEDIA ve výši 15 000 Kč získala studie Ing. arch. Jana Vojtíška a Ing. Jakuba Staníka z Brna.
Vydavatelství Jaga Media ocenilo návrh domu, který se umě vypořádává se stávající různorodou strukturou vesnické zástavby, jež je zde navíc klasifikována jako památková zóna. Dům je důmyslně zasazen do proluky mezi dvěma sousedními domy a zejména z uliční strany vhodně doplňuje a uzavírá uliční frontu. Stavba se hlásí k modernímu pojetí, nekopíruje stávající zástavbu, ale akceptuje její vesnický charakter a přetváří jej do jednoznačně moderní podoby. Chybějící šířku parcely autoři vyřešili větší hloubkou domu, jeho hmotu ale umě člení tak, aby nepůsobila dominantně. Naopak, vtipně si pohrávají s dalším typickým rysem české vesnické zástavby – různými přílepky a dostavbami.
Porota ocenila i široké použití stavebního systému Porotherm a jeho variabilních konstrukčních možností, kdy vyjma tepelněizolačních cihel bylo využito též překladů, stropů a v neposlední řadě i klasických broušených cihel pro výstavbu zahradního domku a lícového zdiva pro dlažbu dvorku.
Zvláštní cena Vydavatelství VEGA
Zvláštní cenu Vydavatelství VEGA ve výši 15 000 Kč získala studie Ing. arch. Davida Korsy a Ing. arch. Denisy Kanderové.
Jde o samostatně stojící rodinný dům na parcele v okrajové části města s výhledem do volné krajiny. Stavba o půdorysu L stojí v severozápadním rohu rovinného pozemku, odkud je také přístupná. Porota ocenila uzavřenou dispozici domu pro pětičlennou rodinu, kde si rodiče s dětmi udržují vizuální kontakt, přestože pobývají odděleně v různých pokojích. Jednopodlažní stavba je příjemně usazena do zahrady, je v podstatě bezbariérová a i při pohledu zvenku působí příjemně. Pozoruhodný je také energetický koncept stavby. Ten pamatuje na pasivní tepelné zisky v zimě, pasivní stínění prosklených ploch v létě listnatými stromy a ostrovní výrobu elektrické energie, doplněnou výrobou tepla v termických solárních panelech. Energetickou účinnost domu zvyšuje tepelné čerpadlo. V měrné potřebě tepla 21, 4 kWh/(m2a) je tak významná část realizována z obnovitelných, tzn. bezemisivních zdrojů nebo je vydatnost této výroby zvýšena tepelným čerpadlem až na trojnásobek z každé vložené kWh elektrické energie. Dům je vzorovým konceptem domu s téměř nulovou spotřebou energie po roce 2020 tak, jak je chápán ve většině evropských států.
Cíl soutěže a odborná porota
Společnost Wienerberger prostřednictvím soutěže již mnoho let podněcuje tvorbu inspirativních projekčních návrhů pro kvalitní bydlení a zároveň prezentuje možnosti využití cihlového systému POROTHERM.
V letošním ročníku soutěže společnost Wienerberger orientovala invenci autorů na využití nových, energeticky úsporných cihelných bloků Porotherm T Profi (cihly plněné minerální vatou), které se díky vynikajícím tepelně-izolačním vlastnostem řadí do kategorie výrobků pro nízkoenergetickou a pasivní výstavbu a jejichž součinitel prostupu tepla s velkou rezervou vyhovuje normové doporučené hodnotě pro pasivní domy, proto není třeba dále zateplovat. Navíc má takový dům vysokou životnost a zajišťuje svým obyvatelům zdravé a příjemné vnitřní klima.
Architektonické studie, které byly do soutěže přihlášeny, možnosti a přednosti, které kompletní cihlový systém POROTHERM pro moderní architekturu a kvalitní stavby poskytuje, potvrdily.
Odbornou porotu vedla doc. Ing. arch. Iva Poslušná, Ph.D., členy byli Ing. arch. Alexandr Kroha, Ing. Antonín Horský, doc. Ing. František Kulhánek, CSc. a Prof. Ing. arch. Ján Stempel, členy – náhradníky poroty RNDr. Jiří Hejhálek, Ing. arch. Jitka Pálková a PhDr. Matěj Šišolák.
Záštitu nad soutěží převzali ministryně pro místní rozvoj a ministr průmyslu a obchodu ČR. Mediálními partnery byla Vydavatelství Business Media CZ, JAGA Media a VEGA.