Ekonomika, mechanické a tepelné vlastnosti stavěných konstrukcí z betonových tvárnic a nový stropní systém
Tenkostěnné betonové tvárnice splňují vysoké požadavky na mechanickou odolnost, zvukovou neprůzvučnost a požární odolnost. Jsou vhodné i do zátopových oblastí. Zlevňují stavbu zejména svou dobrou manipulovatelností a nenáročnou výrobou. Vyhovují stavbě nízkoenergetických domů. Novinkou jsou lehké, úsporné a dokonale hladké dutinové stropní panely ALIDAL vhodné do všech stavebních konstrukcích. Tyto stavební systémy vyrábí a používá česká firma Dobiáš při realizaci svých zakázek.
Tenkostěnné betonové tvárnice se běžně používají v západní Evropě pro stavbu rodinných domů, bytovou a průmyslovou výstavbu. V České republice se vyrábějí od roku 1992. Přes počáteční nedůvěru se zájem tuzemských odběratelů každým rokem zvyšuje a nachází své spokojené zákazníky.
Ekonomika stavby
Vzhledem k ekonomickým a ekologickým tlakům na výstavbu bytových objektů je nutné se zamýšlet nad celkovou koncepcí staveb jako takových. Vysoká energetická náročnost na výrobu a dopravu výrazně zatěžuje naše životní prostředí i naši kapsu.
Jeden ze způsobů, jak se dá tato skutečnost řešit, jsou výrobky s velice malou energetickou náročností jak při výrobě, tak z hlediska dopravních vzdáleností. Těmto požadavkům plně vyhovují výrobky z betonu. Konkrétně jedním z výrobků jsou tenkostěnné betonové tvárnice vyráběné a splňující EN 771-3. Výrobny těchto betonových tvárnic musí projít kontrolou certifikačních orgánů a musí získat certifikát „Systém řízení výroby podle EN 771-3”. Tím je zaručena předpokládaná kvalita tenkostěnných betonových tvárnic.
Vlastní ekonomický přínos tenkostěnné betonové tvárnice pro současné stavebnictví je zejména v možnostech snížení negativních dopadů na životní prostředí:
- nenáročná výroba, písek a kámen jsou většinou dostupné v nejbližším okolí
- spotřeba cementů použitých při vlastní výrobě je pouze 8–10 %
- dopravní náklady při použití tvárnic šířky 20 cm jsou poloviční oproti cihelným blokům a u tvárnic o šířce 15 cm jsou dopravní náklady třikrát menší (v celostátním měřítku to jsou úspory, jež mohou dosahovat ohromujících rozměrů).
Zlevnění stavby
Při vlastní realizaci staveb jsou to dále úspory přesunu hmot na staveništi a při vlastním zdění. Spotřeba malty při zdění je minimální – vzhledem k přesnosti vyráběných tvárnic dochází k zrychlení a tím i zlevnění stavby. Další rezervou je vlastní zakládání stavby. Zvláště pak při provedení technického prostoru pod vlastní stavbou se posunuje kvalita zakládání na vyšší úroveň. Při využití drenáže vně základových pasů a nopové folie jako svislé izolace není nutné provádět vodorovnou izolaci proti vodě. Vzlínavost vody v tvárnicích je tak malá, že i při ponoření do vody tato nevystoupí výše než do dvou třetin. Technický prostor je příčně odvětrán a ve většině případu není třeba provádět protiradonovou izolaci. Tím dojde k výraznému zlevnění a zjednodušení stavby.
Bohužel stavební konzervatizmus neustále přetrvává v myšlení a rozhodování, aniž by rozhodovalo hledisko zjednodušení a úspory nákladů staveb.
Mechanické, zvukové a požární vlastnosti tenkostěnných betonových tvárnic
Tenkostěnné betonové tvárnice mají lepší mechanické vlastnosti proti jiným výrobkům. Důkazem je například použití při stavbě Velké Knihovny v Paříži, mimo jiné i pro svoji odolnost proti ohni. Tenkostěnné betonové tvárnice mají tloušťku stěn obvykle 18–22 mm a plné dno. I při takto slabých stěnách užitné vlastnosti těchto tvárnic jsou nesrovnatelné s jinými výrobky. Zdí se dnem nahoru na cementovou maltu v síle 5–10 mm maltou shodné pevnosti s pevností tvárnic. Při výrobě jsou v jedné formě jednotlivé tvárnice dělitelné na polovinu, třetinu a dvě třetiny. Přiřezávání jiných rozměrů za použití diamantového kotouče není obtížné. Běžně v jedné tvárnici (koncové) jsou průběžné otvory pro možnost svislého armování a betonování. Při vybetonování těchto otvorů tak vznikne skrytý železobetonový sloupek. To umožňuje zhotovovat konstrukce pro zvlášť vysoké zatížení.
Běžné značení tenkostěnných tvárnic je B40 (4 MPa), B60 (6 MPa), B80 (8 MPa) a B120 (12 MPa). Rozsah pevnosti je tak dostatečný pro všechny druhy staveb. Není třeba rozlišovat výrobky s mechanickou odolností, zvukovou neprůzvučnost a požární odolností tak jako u jiných výrobků. Tenkostěnné betonové tvárnice splňují všechny tyto požadavky beze zbytku. V zemích, kde se tyto výrobky běžně používají více než 50 let, není neobvyklé vidět stavby o více než pěti nadzemních podlažích. Pro výborné zvukové vlastnosti jsou běžně využívány v bytových domech, jako výplňové zdivo železobetonových skeletů a pro výbornou odolnost v ohni jako protipožární stěny.
Tepelné vlastnosti
Požadavky na tepelnou ochranu budov splňují stavby z tenkostěnných betonových tvárnic ve spojení s dodatečnou tepelnou izolací. Běžně používané systémy zateplení vnější, vnitřní nebo použití dvojité stěny vycházejí z podstaty těchto výrobků. Pro izolaci staveb není podstatné, jakého izolantu se použije. Vzhledem k nízké nasákavosti okolo 5 % hmotnosti a výborné paropropustnosti není kondenzování vody v konstrukci stavby možné. Tím se eliminují možné oblasti vzniku vlhkosti a výskytu plísní.
Použití tenkostěnných betonových tvárnic v zátopových oblastech
V zátopových oblastech přímému zatopení objektů systém tenkostěnných betonových tvárnic jako jediný spolehlivě odolává. Podle našich zkušeností po povodni, jež postihla Prahu, do dvou týdnů po opadnutí vody bylo možné domy znovu používat. Tato vlastnost vychází z dvoukomorového dutého prostoru, z něhož snadno odteče nahromaděná voda. Rychlost následného vysychání se může počítat na dny.
Tenkostěnné betonové tvárnice jako vyzdívky v železobetonových konstrukcích
Dnešní běžná praxe vyzdívání železobetonových konstrukcí cihelnými bloky a následné zateplení celé konstrukce izolantem se z hlediska stavebního jeví jako nelogická. Použitím tenkostěnných betonových tvárnic šíře 20 cm je z ekonomického hlediska opodstatněné. Úspory při dnešních cenových relacích mohou být jednoznačné na straně objednavatele, bohužel ne na straně dodavatele.
Stavby bytových domů
Při stavbě bytových domů se neustále řeší problém zvukové pohody jednotlivých bytů. Je všeobecně známo, že čím těžší konstrukční materiál se použije, tím lepšího výsledku se docílí. Běžné tenkostěnné betonové tvárnice docilují vzduchové neprůzvučnosti okolo 52 dB. Použitím tenkostěnných tvárnic se předejde kombinaci několika druhů různých výrobků.
Nízkoenergetické domy
Při použití vhodných izolačních materiálů a jednoduchých technologiích nucené výměny vzduchu je snadné použitím tenkostěnných betonových tvárnic vytvořit základní stavební konstrukci pro úsporné a ekonomické stavby. Pro dostatečnou akumulační schopnost a zdravotní nezávadnost jsou tyto výrobky vhodným řešením i pro velmi náročné stavby.
100% recyklovatelné
Betonové tvárnice jsou stoprocentně recyklovatelné – po jednoduchém rozdrcení je můžeme opět použít k nové výrobě. Dá se tedy říci, že se jedná o výrobky s malou ekologickou zátěží.
Stropní systém „ALIDAL”
Jedná se o betonové armované (ne předepjaté) dutinové stropní panely odpovídající EN-1168. Jsou vyráběny v šířce 60 cm a 30 cm při výšce 13 cm pro rozpětí do 5,2 m a 17 cm pro rozpětí do 7,8 m. Únosnost panelů je 3,5 kN a 5 kN. Nejmenší uložení je 7 cm na zdivu z betonu a 15 cm na zdivu z cihelných a porobetonových bloků. Předností těchto panelů je nízká hmotnost a tím jedinečná možnost jejich dopravy a ukládání nákladním autem s hydraulickým jeřábem na připravené zdivo. Rychlost pokládky je zhruba 80 m2/hod. Vyrovnání panelů ze spodní strany se provede jedním podepřením a zalitím spár betonem C20/30 s maximální velikostí kameniva 8 mm. Pohledové strany panelů jsou z výroby dokonale rovné a po případném přetmelení docílíme hladkého povrchu podhledu, který stačí jen vymalovat. Pro zvýšení únosnosti a stability stropní konstrukce se doporučuje nadbetonovat panely betonem C20/30 v síle 4–5 cm s použitím kari sítí.
Další výhodou je možnost ve výrobě aplikovat tepelnou izolaci na spodní straně panelu. Síla izolace se řídí požadavkem projektanta. Tím se zvyšuje užitná hodnota při použití na zastropení sklepů a technického prostoru. Tato metoda použití izolace je zcela běžná v Holandsku. Při použití spodního zateplení je možné před betonováním provést rozvody podlahového topení (teplovodní, elektrické) a tím výrazně snížit náklady na provedení podlahové konstrukce.
Panely ALIDAL je možné použít ve všech stavebních konstrukcích. Při výstavbě rodinných domů, administrativních budov, bytových domů, průmyslových objektech, v železobetonových a ocelových konstrukcích.
Výhody systému ALIDAL jsou: úspora pracovníků při vlastním zhotovování stropních konstrukcí, rychlost pokládky, dokonale rovný podhled stropu a servis – dovoz od výrobce na staveniště včetně montáže.