Vnější kontaktní zateplovací systémy a kvalitativní třída A

Vnější kontaktní systémy – VKZS (ETICS) - jsou výrobkem stanoveným jako celek (sestava), který podléhá nejpřísnějšímu způsobu prokazování shody. Výrobce nebo dovozce je povinen před uvedením VKZS na trh zajistit certifikaci výrobku jako definované sestavy. Certifikát vydaný podle zákona č. 22/1997 Sb. je potom doklad nezávislé autorizované osoby prokazující dosažení shody vlastností VKZS s požadavky technických předpisů včetně šesti základních požadavků na stavby, které jsou dány evropskou směrnicí 89/106/EHS. Teprve na základě tohoto certifikátu může výrobce nebo dovozce vystavit prohlášení o shodě.

Prohlášení o shodě nedává obraz o kvalitativní třídě výrobku. Svědčí jen o splnění všech minimálních existujících požadavků v právních předpisech, aby mohl být výrobek uveden na trh. Porovnání certifikátů, respektive vlastností jednotlivých VKZS, a to jak mezi sebou, tak s požadavky vyplývajícími z konkrétních podmínek realizace, bylo ve většině případů nemožné. Neexistuje česká technická norma pro VKZS a jednotlivé autorizované osoby přistupují k prokazování shody různě.

Ve snaze zajistit v České republice kvalitu kontaktních zateplovacích systémů na evropské úrovni a zabránit degradování této úspěšné technologie, vypracoval Cech pro zateplování budov Technická pravidla, kritéria a směrnice CZB 2001, která kromě technických pravidel pro navrhování, ověřování a provádění VKZS obsahují kritéria pro kvalitativní třídy VKZS včetně směrnic pro jednotné zkoušení. Zpracování těchto podkladů je založeno na:

  • chápání kontaktního systému jako uceleného výrobku (sestavy složek) pro stavebnictví a tedy na formulaci především takových požadavků, které zohledňují spolupůsobení složek sestavy;
  • upřednostnění takových zkušebních postupů a požadovaných úrovní vlastností, které jsou obsaženy v evropských normách nebo jejich návrzích, kde jejich splnění v sobě nese případnou možnost zjednodušení procesu prokazování shody podle stávající tuzemské i evropské legislativy;
  • dosavadní zkušenosti z hodnocení vnějších kontaktních zateplovacích systémů v návaznosti na poznatky z praxe.

Vymezení kvalitativních tříd a požadavků jsou v prvé etapě zatím určeny pro nejvíce používané VKZS, které se vyznačují:

  • hmotností vnějšího souvrství a desek tepelného izolantu do 30 kg/m2;
  • výztužnou vrstvou z výztužné síťoviny ze skleněných vláken a krycí stěrkové hmoty nebo stejnou výztužnou vrstvou opatřenou penetrační mezivrstvou;
  • izolantem z expandovaného nebo extrudovaného polystyrenu nebo z pojených minerálních vláken;
  • konečnou úpravou povrchu vnější omítkovinou nebo vnější omítkovinou a ochranným nátěrem;
  • připevněním k podkladu lepením lepicí hmotou nebo lepením lepicí hmotou a mechanickým připevněním hmoždinkami.

Kvalitativní třídy se vymezují takto:

  • Kvalitativní třída B
    Kvalitativní třída B zahrnuje v sobě VKZS, které je možné dokládat platným certifikátem systému a prohlášením o shodě v souladu se zákonem č. 22/1997 Sb. v platném znění a které zároveň splňují všechny ostatní náležitosti nutné pro stavební výrobek.
  • Kvalitativní třída A – technická kritéria CZB
    Kvalitativní třída A zahrnuje v sobě VKZS, které je možné dokládat platným certifikátem systému a prohlášením o shodě v souladu se zákonem č. 22/1997 Sb. v platném znění a které zároveň splňují všechny ostatní náležitosti nutné pro stavební výrobek a vyhovují požadavkům pro tuto třídu.

Zařazení kontaktního zateplovacího systému do kvalitativní třídy A je možné jen na základě objektivního měření a porovnání výsledků takového měření s danými požadavky.

Jako první v České republice získala osvědčení o splnění požadavků kvalitativní třídy A společnost STOMIX®.

U všech zateplovacích systémů řady stomixTHERM® deklaruje společnost STOMIX® dosahovanou úroveň ukazatelů dlouhodobé životnosti, a to v souladu se zmíněným jednotným zkoušením. Konkrétně se jedná o tyto parametry:

  • šíře trhlin při protažení výztužné vrstvy;
  • odolnost proti rázu;
  • odolnost proti pronikání vody vnějším souvrstvím (w);
  • propustnost pro vodní páru vnějším souvrstvím (V).

Ukazatele dlouhodobé životnosti:

  • Odolnost proti vzniku a působení trhlin zabezpečuje neporušení vnějšího souvrství.
  • Odolnost proti rázu brání mechanickému poškození systému.
  • Odolnost proti vodě při vysoké propustnosti pro vodní páry nedovolí degradaci vnějšího souvrství.
Autor:
Foto: Archiv firmy