Volyně opět Mekkou mezinárodního semináře Dřevostavby – již dvaadvacátého!
Mezinárodní odborný seminář Dřevostavby si zapsal do své historie úctyhodný již 22. ročník a to bez jediného roku přerušení! Jeho věhlas dávno přesáhl hranice Strakonického regionu, Jihočeského kraje, České republiky ba i Evropy. Brána Šumavy, město Volyně, se tak každoročně před Velikonocemi na tři dny rozroste o mnoho set obyvatel, letos z devíti zemí světa.
Předesíláme, že stavby ze dřeva mají u nás vzestupnou tendenci. Z poslední statistické informace vyplývá, že každý sedmý rodinný dům v ČR je postaven ze dřeva. Stojí za to si zdůraznit alespoň některé výhody dřevostavění: rychlost a plynulost výstavby, výtečné tepelně-izolační vlastnosti domů, nízké náklady na vytápění, zdravé a ekologické bydlení, větší obytná plocha oproti zděným domům při stejné zastavěné ploše i šetrnost k životnímu prostředí. Není tedy divu, že dřevostavby budou mít opět svůj Den, letos 6. října, s přehlídkami vzorových staveb po celé republice.
Ale zpátky do Volyně – do areálu pořadatele semináře – Vyšší odborné a Střední průmyslové školy. Ze čtyř desítek přednášek vybíráme příspěvek Doc. Ing. Antonína Lokaje Ph.D. a partnerů z V<0x015A>B - TU Ostrava, Stavební fakulty, nazvaný Ohybová tuhost vybraných CLT panelů. Jde o velkoformátové stavební dílce složené z křížem orientovaných tří až sedmi vrstev masivního převážně smrkového dřeva. Na jejich slepení se používají nejčastěji polyuretanová lepidla. O dřevěných konstrukcích a jejich současném stavu hovořil Ing. Ondřej Jirka ze společnosti Tesko konstrukce. Kromě jiných se pochlubil unikátní konzolovou tribunou s palubkovým záklopem atletického stadionu Hamra v Náchodě. Nosnou konstrukci střechy tvoří 25 kusů obloukových konzol – ramenátů z lepeného lamelového dřeva o šířce profilu 240 mm a o proměnné výšce profilu 240–710 mm. Délka zastřešení je 96,5 m. Za pozornost stojí též dřevěná prutová konstrukce Golfového klubu v Kácově, které navrhl známý Ing. arch. Martin Rajniš.
Kdo je obdivovatelem Rajnišových realizací si nenechal ujít přednášku Ester Tower v Jeruzalémě, o dřevěné rozhledně ve tvaru kvetoucího kaktusu v podání Zbyňka Šrůtka. Nosné jádro tvoří čtyři hlavní nosné dřevěné sloupy 280 × 280 mm, osazené v každém vrcholu čtverce, v osové vzdálenosti 2,3 m. Ze čtyřiceti přednesených témat ještě zmiňujeme Dřevostavby a pasivní domy v Rakousku, Dřevo v historických konstrukcích, Požární ochrana ve vztahu k dřevostavbám, Střešní okno v pasivním domě a také samostatný workshop Výzkumného centra energeticky afektivních budov ČVUT Praha, nazvaný Stavebně-fyzikální problémy moderních dřevostaveb. Referující v čele s Prof. Ing. Janem Tywoniakem, CSc., objasnili problematiku budov v době klimatické změny, riziko letního přehřívání, střešní okna v pasivním domě a monitoring vlhkostních a mechanických vlastností.
Nedílnou součástí semináře byla prezentace několika desítek příslušně orientovaných firem, v prostorách školních dílen. Např. Rigips Saint-Gobain, kromě jiného, představil konstrukční desku RigiStabil určenou do nosných i nenosných konstrukcí, vhodnou pro příčky, předstěny, podhledy a podkroví na dřevěných latích i kovových profilech. Společnost Juta vydala Montážní podklady k doplňkovým hydroizolačním vrstvám v případě instalace vůči plechovým velkoplošným vlnitým střešním krytinám. Firma Egger vysvětlila principy pokládky desky Egger Roofing Board, nebo-li ergonomické řešení pro rychlé a bezpečné zastřešení. Doménou společnosti Xnergie jsou sortiment výrobků pro dřevostavby, mj. reflexní tepelná izolace Lupotherm a systém fixního bezrámového zasklení. Dále dřevodomy se spotřebou menší či rovnou 5 kWh/m2/rok (lepší než pasiv).
Dřevo je všestranně použitelný navíc voňavý obnovitelný materiál. Bohužel naše lesy každoročně ničí polomy a kůrovec, ale také v surové podobě vývoz kulatiny na úkor domácího zpracování. Přesto máme lesů a tím dřeva pořád dost na otop, nábytek, knihy, kancelářský i toaletní papír a samozřejmě na dřevostavby. Nicméně všemi silami podporujme domácí výsadbu, zdravý růst a následné zpracování, zvyšme i procento pilařské výroby pro stavebnictví. Aby se vytěžené dřevo přestalo měnit v rychlé exportní zisky, k tomu značnou měrou přispívá i zmíněný mezinárodní seminář ve Volyni.