Volyně otevřela bránu Šumavy mezinárodnímu semináři Dřevostavby
Jihočeské město Volyně, respektive tamní Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, pořádaly ve dnech 1. a 2. dubna již 19. ročník odborného mezinárodního semináře Dřevostavby. Téma: dřevo – stavební systém budoucnosti a surovina moderního člověka, též v oblasti stavebnictví a zpracování dřeva.
Téměř 700 projektantů, konzultantů, státních úředníků, architektů, investorů, pedagogů, výrobců, studentů a zástupců příslušných oborů vyslechlo 42 přednášek z úst předních odborníků projekční a výrobní sféry z 11 zemí – z Rakouska, Německa, Slovenska, Finska, Švýcarska, Kanady, Estonska, Belgie, Itálie, Lucemburska a České republiky. Namátkou jmenujme příspěvek Ing. Richarda Hrčky, PhD. a Prof. RNDr. Mariána Babiaka, PhD., z Dřevařské fakulty TU Zvolen: Měření tepelných vlastností dřeva, dále přednášku autorů Doc. Ing. Bohumila Straky, CSc., a Ing. Milana Šmaka, Ph.D., z Fakulty stavební VUT Brno: Dřevo a konstrukce a Prof. Arkkitekti Unto Siikanen, architekti SAFA Finsko: Dvacet let moderní architektury dřeva ve Finsku.
V rámci semináře bylo představeno nově vybudované Vzdělávací středisko nadregionálního významu pro zpracovatelský průmysl. V jeho prostorách je v provozu nejmodernější CNC technologie na výrobu dřevěných konstrukcí, krovů i celých dřevostaveb. Zájemci viděli ukázky použití CNC technologie v praxi, na výrobní lince tesařských konstrukcí K2i flexibilního vysoce výkonného a přesného stroje (od krokví až po schody) Hundegger. Všichni účastníci tohoto semináře měli možnost navštívit souběžně pořádanou konferenci, zaměřenou na využití obnovitelných zdrojů a šetrného zacházení se zdroji energií v oblasti stavebnictví a zpracování dřeva. Konala se v novém vzdělávacím kongresovém centru, vybudovaném v prostorách bývalé kotelny VOŠ a SPŠ, ve spolupráci s Technickou vysokou školou Deggendorf (SRN). Toto centrum disponuje technologií na simultánní překlad. V premiéře zde zaznělo devět přednášek německých odborníků, mj. Úsporný dům plus, Moderní řešení hydroizolací a vzduchotěsnosti dřevostaveb a Obnovitelné zdroje energie v Německu s možností aplikace v České republice.
Ve školních dílnách vystavovaly známé firmy své výrobky a technologie, např. Fermacell GmbH, SFS intec, Würth, spol. s. r. o., Rehau, s. r. o., Ciur, a. s., Sema experience a nově i několik rakouských dřevozpracujcích firem. Závěrem potvrzujeme, že Volyňští těmito velice zdařilými akcemi úspěšně propojují vyšší studium s praxí a vysokými školami, což je jedna z podmínek rozvoje a zvyšování kvality vyššího odborného studia i rozvoje výstavby dřevostaveb.