VOŠ a SPŠ ve Volyni oslavila 160. výročí vzniku průmyslové školy
Slavnost 160. výročí otevření průmyslové školy proběhla ve Vyšší odborné škole a střední průmyslové škole ve Volyni v sobotu 9. listopadu 2024, téměř na den přesně od slavnostního otevření druhé průmyslové školy v Království českém dne 8. listopadu 1864.
Slavnosti tehdy i nyní se zúčastnilo mnoho význačných osobností, na 160. výročí v čele s Ing. Lukášem Vlčkem, ministrem průmyslu a obchodu, MUDr. Martinem Kubou, hejtmanem Jihočeského kraje a jeho prvním náměstkem Ing. Tomášem Hajduškou, poslankyní Parlamentu České republiky Mgr. Ing. Pavlou Pivoňka Vaňkovou, senátorem Parlamentu České republiky MUDr. Tomášem Fialou, starostou města Volyně Ing. Martinem Červeným, rektorem Technické univerzity v Liberci docentem Miroslavem Brzezinou, rektorem Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích docentem Vojtěchem Stehelem, ze Slovenska z Technické univerzity ve Zvolenu, která má ve volyňské průmyslové škole své pracoviště, profesor Ján Sedliačik, děkan Dřevařské fakulty a jeho dva předchůdci, emeritní děkani, profesor Štefan Barcík a profesor Anton Osvald.
Zahájení slavnosti
Slavnost zahájil ředitel školy RNDr. Jiří Homolka, který školu úspěšně vede téměř 35 let. Uvítal výše uvedené a další významné hosty: profesora Róberta Marušáka, děkana Lesnické a dřevařské fakulty České zemědělské univerzity v Praze, profesora Karla Kabeleho, proděkana Stavební fakulty ČVUT v Praze, profesora Libora Grubhoffera, ředitele Biologického centra Akademie věd ČR a bývalého rektora Jihočeské univerzity, docenta Petra Kuklíka, který společně s Ing. Robertem Járou reprezentují Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT, dále Ing. Josefa Kalbáče emeritního senátora, Ing. Jiřího Nouzu, prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví, Ing. Luďka Keistu, ředitele Jihočeské hospodářské komory, Ing. Petra Pražana, předsedu Společenstva dřevozpracujících podniků ČR, Ing. Martina Žáka z Obchodního oddělení Velvyslanectví Rakouska, Ing. Pavla Kříže, prezidenta Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů České republiky, delegaci z partnerské Střední průmyslové školy v Hranicích na Moravě, kterou vede její ředitel Ing. Ivan Doležel a kolegy ze středních a vyšších odborných škol z Prahy, Velešína, Českých Budějovic, Českého Krumlova, Písku, Strakonic, Blatné, Vodňan, Bystřice pod Hostýnem, Havlíčkova Brodu, Hradce Králové, Vysokého Mýta.
Dále ředitel školy ve svém projevu uvedl: „Rovněž vítám zástupce všech více než sedmdesáti firem a fyzických osob, bez jejichž významné finanční pomoci bychom nemohli tyto oslavy uspořádat. Obdivuji přístup absolventů ke své škole i v dobách složité ekonomické situace a velmi si tohoto nadstandardního vztahu vážím. Vzhledem k tomu, že ve většině firem podílejících se na financování oslav jsou na rozhodujících postech právě naši absolventi, je toto poděkování současně i oceněním práce mých předchůdců a celých generací učitelů Průmyslové školy ve Volyni. Proto je na místě přivítat i bývalé kolegy a kolegyně, kteří si zaslouží úctu a obdiv nás všech. Stalo se již tradicí, že naše škola pravidelně jedenkrát za pět let pořádá toto setkání. Je to výjimečná příležitost připomenout si existenci druhé nejstarší průmyslové školy v Čechách. Pro absolventy je to příležitost zavzpomínat si na studentská léta strávená ve škole a ve Volyni, ale také možnost vzájemné výměny zkušeností ve svém oboru. Pro nás pedagogické pracovníky je toto setkání jednou z možností zrekapitulovat výsledky své práce.“
Pardubická dopravní fakulta investuje 140 milionů do modernizace budovy
Pardubice 16. prosince (ČTK) - Dopravní fakulta Univerzity Pardubice zmodernizuje v příštím roce jednu ze svých budov. Jsou tam kanceláře i laboratoře. Vynaloží na to 140 milionů…
Historie školy
Zajímavé je listovat a číst v jednotlivých vydáních Almanachu z let 2004, 2014 a 2024. Obsahují fakta od založení školy až po současnost. Zakladatelé školy by měli velkou radost. Výčet všeho, co RNDr. Jiří Homolka se zástupcem Ing. Petrem Červeným a ostatními spolupracovníky dokázali, je hodno velikého obdivu a vydalo by to na několik samostatných článků. Autorka tohoto článku měla možnost vše s obdivem sledovat i pomáhat vzniku Vyšší odborné školy a externě na VOŠ 23 let přednášet a se školou nadále spolupracuje.
Historie školy se, dle zakládací listiny průmyslové školy ve Volyni, začala psát za panování krále Františka Josefa a vladařství náměstka jeho v království Českém Richarda hraběte Belcrediho, z důvodu nářků veřejnosti na kleslost zanedbaného řemeslnictva Českého. „Obcím kladeno na srdce, aby školy proň zakládaly. Tehdy obec Volyňská byla první v Čechách, která nahlížíc potřebu školy průmyslové na návrh Vojtěcha Majera v zasedání zastupitelstva městského dne 3. září 1864 o zřízení takové školy se jednohlasně usnesla.“ Zastupitelstvo požádalo Dr. Antonína Majera, řiditele pražské průmyslové školy o radu, kterou on ochotně poskytl, vytvořil plán průmyslové školy a dne 15. září 1864 v sezení zastupitelstva osobně předložil. Z plánu citujeme: „Návrh ku zřízení Jednotřídní denní Průmyslové školy sestavený od Dr. Antonína Majera pro město Volyni na šk. rok 1865. Účel takové školy jest, přiměřeně zaměstnávati a na živnosti připravovati mládež, která po zákonu rokem dvanáctým ve venkovských městech našich národní škole odrůstá. Zasedání v nejvyšší třídě městské školy po dvě, tři i více let nevidí se býti dosti prospěšným, na druhé straně ukazuje zkušenost, že není radno před rokem čtrnáctým děti k řemeslům určovati, jednak proto, že dříve učedníků k řemeslu vlastně ani se užíti nedá a že se jich pak právě za tou příčinou užívá k věcem, které řemeslu neprospívají ba ani s ním nesouvisí, ano které zcela opačný výsledek mívají, poněvadž ducha, v tomto věku zvláště čilého, otupují a ku průmyslnému vedení živnosti pak zcela nezpůsobilého činí.“
Jednotřídní škola v předloženém plánu umožňovala podle potřeby variabilně učivo přednášet a doplňovat. Školní rok začínal 1. září a končil 30. června, vyučovalo se 24 hodin týdně, každý den pondělí až sobota 2 hodiny dopoledne a 2 hodiny odpoledne. Týdně se učilo náboženství 1 hodina, jazyk český 2 hodiny, jazyk německý 3 hodiny, zeměpis 2 hodiny, přírodnictví 4 hodiny, kreslení 6 hodin a živnostnictví 2 hodiny. “Dozorství nad školou vede obec sama svým odborem školním a členové se v dohlídce střídají“. Produktivita práce tehdejších zastupitelů města Volyně byla neskutečně vysoká. Vždyť do 8. listopadu 1964 (od rozhodnutí 3. září téhož roku) zvládli nejen vypsat konkurz na obsazení místa učitelského se služným 500 zl., ale vše potřebné vykonali. „V sezení výboru dne 20. října byl ze 3 komponentů Josef Sedláček, učitel na staroměstské reálce v Praze za učitele jednohlasně zvolen, důst. děkan p. František Gundermann za řiditele a kaplan p. Jan Mašek s odměnou 20 zl ročně za katechetu zvolen. Bylo to 8. listopadu, když po slavném Veni sancte, jejž děkan p. František Gundermann a spolu řiditel školy zpíval, purkmistr u přítomnosti okresního Matěje Sekouška, sboru učitelského a většího počtu měšťanů průmyslovou školu otevřel a srdečně o její důležitosti promluvil. Při zápisu toho dne v místnosti školy – v domě Kroftově č. 108, odpoledne obývaném přihlásilo se 7 žáků, jichž počet v několika dnech na 12 vzrostl. Mimo to navštěvovalo 7 mimořádných posluchačů, tovaryšů a učedníků přednášky o některých předmětech.“
Současnost
Takový byl vznik školy, jak uvádí PAMĚTNÍ KNIHA městské průmyslové školy ve Volyni z roku 1864. Dnes, uvedl ředitel školy, na obou součástech školy, studuje 455 studentů a na pracovišti TU Zvolen téměř 60 studentů. K dnešnímu dni školu absolvovalo 12 163 studentů, což je čtyřnásobek počtu obyvatel Volyně. Většina z nich je velmi úspěšná, možná i proto 28 z devadesáti čtyř zaměstnanců jsou jejími absolventy a pracují na volyňské škole většinou na pozicích učitelů odborných předmětů.
Celá historie školy je detailně zapsána v almanachu z roku 2004. Včetně nutnosti vybudovat novou budovu školy, když původní kapacitně ani technicky nedostačovala. A tak dne 9. 7. 1928 přijela do Volyně ke komisionelnímu řízení zemská komise, která rozhodla o stavbě nové školní budovy na Hadím vršku ve funkcionalistickém stylu, na svou dobu velice moderní a prostornou podle návrhu Ing. Vladimíra Wallenfelse a Ing. arch. Františka Fialy. Stavba školy rychle probíhala a v dílnách nové školní budovy se vyučování započalo 3. ledna 1933 a od 1. září 1933 bylo v nové budově vyučování v plném rozsahu.
V současnosti je školní budova citlivě zrestaurována a doplněna dalšími školními stavbami stejného či obdobného tvarosloví, jak dosvědčuje fotodokumentace. Ve slavnostní den si mohli hosté a absolventi vše prohlédnout, po projevech hostů se zúčastnit dalších mnoha aktivit, prohlédnout si firemní výstavy i absolventská tabla. Již tradičně bylo organizačně vše dokonale zvládnuto i při počtu asi 3 tisíc návštěvníků.