Vyhlášení vítězů soutěže Dřevěný dům 2006

Na sklonku listopadu 2005 byla vyhlášena architektonická soutěž Dřevěný dům 2006. Vyhlašovatelé doufali, že se stane největší soutěží tohoto typu za posledních dvacet let. Účast to potvrdila a vítězové obou kategorií byli vyhlášeni 26. dubna 2006 v rámci Mezinárodního stavebního veletrhu IBF v Brně.

Ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstva zemědělství, místního rozvoje a životního prostředí ve spolupráci s Nadací dřevo pro život a Českou komorou architektů připravily k 30. listopadu 2005 vyhlášení soutěže Dřevěný dům. Pořadatelé soutěže si vytkli za cíl podpořit rozvoj moderních dřevostaveb na území ČR a vyšší využití dřeva a dřevěných prvků ve stavebnictví, vytvořit databázi kvalitních projektů na bázi dřevostaveb. Soutěž byla vypsána ve dvou kategoriích: na projekt nízkoenergetické dřevostavby rodinného domu na ideálním pozemku a na projekt nízkoenergetické dřevostavby bytového domu, který byl vázaný na konkrétní lokality.

K příležitosti slavnostního předávání cen během Stavebních veletrhů 2006 v Brně uspořádala Nadace dřevo pro život tiskovou konferenci, které se zúčastnili její výkonný ředitel Jan Řezáč a člen správní rady Tomáš Pařík, dále Jitka Víchová (Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR), František Koníček, který je dočasně pověřen řízením státního podniku Lesy ČR, a Josef Smola (ČKA, nezávislý člen poroty).


Obr. 1: Vyhlašovatelé soutěže Dřevěný dům 2006 při tiskové konferenci k výsledkům soutěže - zleva: Jan Řezáč, Jitka Víchová, Tomáš Pařík, František Koníček, Josef Smola

Během referátů na téma vlastní soutěže, práce Nadace i stavu dřeva v českých lesích a jeho využití v ČR zaznělo z úst Františka Koníčka, že „ ... v ČR neexistuje systematická podpora dřeva vhodného pro stavebnictví" a „že státní podnik Lesy ČR se od svého vzniku snaží podporovat rozumné projekty usilující o zvýšení užívání dřeva."

V následující krátké části tiskovky věnované otázkám nedokázali přednášející potvrdit, že i přes četná hesla typu „dřeva je dost, vytěžíme jen tři čtvrtiny toho, co naroste," bude v budoucnu této obnovitelné suroviny opravdu dost a zejména bude-li finančně dostupná pro předpokládané účely levné výstavby pro chudší.

Kulatina i řezivo je podle výkonného ředitele Nadace Jana Řezáče předmětem intenzivních obchodů našich lesních akciových společností a dřevařských firem s cizinou. Ven se takto prodá asi 75 % dřeva, které je tak zdrojem obživy mnoha firem a lidí, kteří ze svých pozic nebudou ochotni ustupovat. Velká část produkce dřeva v České republice je zpracována pro zcela nestavební účely v celulózkách a papírnách.

Původně vyváženou situaci na trhu se dřevem dramaticky zkomplikovala současná politika zavádění obnovitelných zdrojů energie ve výrobě elektřiny. Tím, že elektrárenská společnost přihazuje (za dotační odměnu) kvalitní bílou dřevěnou štěpku do uhlí a vyrábí tak „zelenou energii", spotřebuje již dnes tolik dřeva, že jeho cena za poslední půlrok prudce vzrostla na dvojnásobek. Jestli se v Česku uskuteční plán Evropské komise (v rámci jejího programu využití obnovitelných zdrojů energie a plnění kjótského protokolu), se kterým náš establishment bez výhrad souhlasí, bude během šesti, sedmi let až 20 % uhlí nahrazeno v tepelných elektrárnách dřevem (dnes je to sotva z 5 %). Není vůbec divu, že za těchto okolností si nikdo netroufne tvrdit, že v budoucnu bude dostatek levného dřeva pro výstavbu.

136 soutěžních návrhů

Odborná porota neměla lehkou úlohu. Za zmínku určitě stojí to, že vůči rozhodnutí poroty byly vzneseny pouze dvě námitky, které byly vyřešeny dohodou obou stran. Z hlediska zájemců o dřevostavby a vůbec propagace výstavby ze dřeva jako takové by bylo užitečné doplnit výsledky soutěže o i návrhy, které nebyly oceněny a to včetně připomínek porotců. Napomohlo by to realistickému vnímání logiky výstavby ze dřeva při dosažení nízkoenergetického standardu. Z celkem 136 soutěžních návrhů bylo oceněno 8 návrhů dřevostaveb v kategorii bytový dům a 11 návrhů dřevostaveb v kategorii rodinný dům. Celkem byly rozděleny ceny ve výši 1 100 tisíc korun.

Kategorie bytový dům

1. cena neudělena
2. cena ve výši 280 000 Kč – Aleš Břečka. Jan Lefner
3. cena ve výši 160 000 Kč – Martin Kačírek
• Odměna ve výši 15 000 Kč – Vratislav Hudec
• Odměna ve výši 15 000 Kč – Jiří Jindřich, Ondřej Kubík
• Odměna ve výši 15 000 Kč – Marek Topič, Jakub Tejkl
• Odměna ve výši 15 000 Kč – Jiří Beran
• Odměna ve výši 15 000 Kč – Viktor Tuček
• Odměna ve výši 15 000 Kč – Miroslav Pospíšil


Obr. 2: Držitelé 2. místa v kategorii Bytový dům - zleva: Aleš Břečka a Jan Lefner

Kategorie rodinný dům

1. cena ve výši 200 000 Kč – Petr Jureček,Michal Kotlas
2. cena ve výši 120 000 Kč – Aleš Vojtasík, Radovan Vojtasík, Marek Danyš, Vlastimil Melecký
3. cena ve výši 80 000 Kč – Ludmila Kalčíková, Martin Snopek
3. cena ve výši 80 000 Kč – Viktor Tuček
• Odměna ve výši 15 000 Kč – Aleš Brotánek, Jan Brotánek, Jan Praisler
• Odměna ve výši 15 000 Kč – MIchal Fišer, Viktor Vlach
• Odměna ve výši 15 000 Kč – Tomáš Pavlas
• Odměna ve výši 15 000 Kč – David Průša, Oldřich Bajger, Radomír Otýpka, Petr Fraš
• Mimořádná odměna ve výši 10 000 Kč – Markéta Smrčková, Jindřich Starý, Tomáš Starý, Ondřej Volný, Milena Kubiszová
• Mimořádná odměna ve výši 10 000 Kč – Pavel Bezpalec, Dušan Knoflíček, Petr Němec
• Mimořádná odměna ve výši 10 000 Kč – Rudolf Müller, Michal Štourač


Obr. 3: Předávání 1. ceny v kategorii Rodinný dům - zleva: Tomáš Krejzar, Michal Kotlas, Petr Jureček a František Koníček

Oceněné projekty budou putovat k odborné i laické veřejnosti

Výstava oceněných projektů, která měla premiéru během Stavebních veletrhů 2006 v Brně, bude putovat po českých a moravských krajích. Tímto způsobem se mohou všichni zájemci seznámit jak s dřevostavbami obecně, tak si zblízka prohlédnout dispoziční i konstrukční řešení jednotlivých projektů, třeba si i vybrat projektanta pro svůj vysněný dům.

Další kolo této soutěže proběhne s minimálně ročním odstupem. Během té doby budou snad některé projekty zrealizovány a bude možné přiblížit i zkušenosti s výstavbou dřevěných domů a životem v nich. Všechny přihlášené projekty budou k vidění i na internetu, na webových stránkách www.drevenydum.org.


Obr. 4: Slavnostní předávání cen moderoval herec Tomáš Topfer, člen Nadace dřevo pro život, zde společně s výkonným ředitelem Nadace Janem Řezáčem
Autor: Petr Volf
Foto: Archiv Nadace dřevo pro život