Vyhlášení vítězů soutěže Revit Open 2007
Počátkem února vyhlásila společnost Autodesk společně s Kabinetem modelového projektování Fakulty architektury ČVUT (MOLAB) vítěze soutěže Revit Open 2007. Soutěž, jejíž cílem bylo vytvořit návrh soběstačného a ekologického objektu pro krátkodobé, tj. turistické ubytování, vyhráli studenti z Fakulty architektury v Praze – Lenka Herynková a Josef Hlavatý.
Soutěž byla určena studentům vysokých škol s architektonickým nebo stavebním zaměřením v České a Slovenské republice. Jejím cílem bylo vytvořit ideový návrh soběstačného a ekologického objektu pro krátkodobé ubytování. Objekty měly za úkol zohlednit minimální provozní náklady, minimální provozní zátěž pro životní prostředí a charakterem směřovat k nízkoenergetickému domu. Studie 3D modelů byly řešeny v softwaru firmy Autodesk, konkrétně s využitím produktů Revit Architecture1, AutoCAD Architecture a pro vizualizaci Autodesk 3D Studio Max. V rámci soutěže byla hodnocena následující hlediska:
- architektonické hledisko a schopnost objektu plnit požadovaný účel (40%),
- technické, konstrukční a materiálové řešení, tepelné ztráty (výpočet), energetický systém (grafické schema), zdravotechnika (zdroj vody a likvidace), ekologie provozu (40 %),
- softwarové řešení (20 %).
Soběstačný dům pro krátkodobé ubytování
Vítězný návrh autorů Lenky Herynkové a Josefa Hlavatého je řešen jako nepravidelný mnohostěn. Tvarové řešení je umocněno dokonalým jednotným obkladem („měděnou kůží”). Autorům se povedlo nerušit ráz krajiny. V zimních měsících pronikají sluneční paprsky oknem v jižní fasádě do interiéru a zahřívají kamenné plochy s akumulační funkcí. V letních měsících tvar objektu umožňuje kvalitní zastínění a nepřehřívání interiéru. Část jižní fasády nese solární a fotovoltaické články pro ohřívání vody a elektrickou energii.
„Tvar objektu je možno dobře použít jako archetyp tohoto zařízení pro český kotlík,” shrnula názory poroty k vítěznému návrhu Dana Matějovská, vedoucí MOLABu FA ČVUT. „Na objektu je třeba ocenit jeho jednoduché a energeticky optimalizované tvarové řešení i citlivé zasazení do terénu. Použité technologie jsou na úrovni současného poznání v jednotlivých specializacích.”
Na 2. místě anonymní ideové studentské soutěže se umístil student Vít Domkář z Fakulty stavební (Fsv) ČVUT v Praze a 3. místo obsadil Jan Stoklasa, FA ČVUT v Praze. Autoři nejlepších návrhů získali ceny ve formě notebooků a digitálního fotoaparátu.
Nové trendy v designu
„Z dodaných návrhů jsme přímo nadšeni. Návrhy byly velmi zajímavé, studenti velmi lehce splnili podmínky a navrhli ideální řešení,” řekl Patrik Minks, předseda poroty soutěže Revit Open a obchodní manažer pro oblast stavebních řešení ve firmě Autodesk. „V současné době vrcholí po celém světě diskuze na téma životní prostředí a trvale udržitelného rozvoje. Trend, který v Autodesku nazýváme „sustainable design” se stává jedním z klíčových aspektů budování stavebních řešení. Soutěž Revit Open se stala důkazem, že i u českých studentů vzbuzuje toto téma obrovský zájem.”
Spolupráce se školami
Soutěž Revit Open je nejnovějším krokem v prohlubování partnerství mezi ČVUT a společností Autodesk. Počátkem letního semestru 2007 vstoupilo České vysoké učení technické v Praze do Autodesk Academia Programu (viz také Stavebnictví a interiér 12/2007, str. 49), a to prostřednictvím Studentské unie ČVUT, konkrétně klubu Silicon Hill. V rámci tohoto programu vytvořilo ČVUT na Strahovských kolejích studentské školicí centrum. Více informací o klubu Silicon Hill resp. Autodesk Academia Programu naleznete na adrese www.sh.cvut.cz resp. http://autodesk.c-agency.cz/.