Vyplatí se zvyšovat tepelný odpor zdiva?

Rodinný rozpočet stále více zatěžují rostoucí ceny energií. Tuto skutečnost odráží zvýšený zájem široké veřejnosti o problematiku snižování energetické náročnosti budov a hledání variant možných úspor nákladů na topení.

Požadavek na úsporné a kvalitní bydlení je hlavním faktorem při výběru zdicího materiálu. V současnosti se proto mnozí stavebníci snaží uspořit náklady na vytápění navyšováním izolačních vlastností stěn.

Rodinný dům Neptun z POROTHERMU 44 P+D

„Majitelé rodinných domů často přeceňují podíl vnějšího zdiva na tepelných ztrátách,” říká Ing. Petr Veleba ze společnosti Wienerberger. O únicích tepla si lze představu udělat velmi jednoduše. „Uvažujme s přízemním, samostatně stojícím typovým domem NEPTUN z programu POROTHERM DŮM, vytápěným zemním plynem,” upřesňuje Veleba. Stavba domu byla realizována z cihel POROTHERM 44 P+D a doplněna obyčejnou omítkou. Na části venkovního zdiva jsou použity obkladové pásky TERCA.

„V případě typového domu NEPTUN máme k dispozici tyto údaje,” vypočítává Veleba. „Obvodové zdivo s celkovou plochou 97 m2, okna a dveře 16 m2, podlaho-vá plocha měří 100 m2, v domě je pevný strop s provětrávanou střechou, celkový objem vzduchu v místnostech pak činí 361 m3. U všech částí domu zjistíme jejich součinitel prostupu tepla,” přibližuje Veleba. „Z hodnot, které se nám podařilo získat, je jasně patrné, že stavba již v základním provedení plně odpovídá požadavkům na tepelnou ochranu budov a s rezervou splňuje všechny požadované parametry.”

Kudy utíká teplo

Informací, kterou se podařilo díky vý-počtům zjistit, je podíl tepelných ztrát, jež připadají na jednotlivé části typového domu NEPTUN. Stěnami, o nichž se stavebníci často domnívají, že mají největší vliv, se však ztratí jen asi 25 % tepla. Oproti tomu větráním přijdeme o 33 %. Samotnými okny a dveřmi unikne 19 % tepla, podlahou 12 % a 10 % tepla uniká střechou.

„Na základě všech údajů jsme mohli zpracovat energetický štítek budovy, jenž je podobný tomu, který známe z elekrospotřebičů,” vysvětluje ing. Petr Veleba. „NEPTUN již v uvedeném základním provedení patří do kategorie B, je tedy hodnocen jako energeticky úsporný.”

Co je tepelný odpor R
a součinitel prostupu tepla U?

Tepelný odpor R je ve stavitelství vlastnost obvodové stavební konstrukce, která vyjadřuje její míru bránit prostupu při známých teplotách na jejím vnitřním a venkovním povrchu. Tepelný odpor se označuje písmenem R a jeho jednotkou je m²K/W.

Součinitel prostupu tepla U je převrácená hodnota tepelného R odporu, povýšeného o přestupový odpor 0,13 m2K/W na interiérové straně a 0,04 m2K/W na venkovní straně obvodové konstrukce. Udává se v jednotkách W/(m2K).

Co je efektivní?

Při standardní podobě (zdivo PORO-THERM 44 P+D, malta POROTHERM TM a obyčejná omítka) dosahuje v případě domu NEPTUN hodnota součinitele prostupu tepla U = 0,317 W/(m2·K). „To odpovídá hodnotě tepelného odporu zdiva R = 3,00 m2·K/W,” doplňuje Petr Veleba. „Při těchto hodnotách zaplatíme ročně, při cenách plynu k 1. listopadu 2007, za vytápění zhruba 17 042 Kč.”

Vzhledem k neustále rostoucím cenám energií se však mnozí stavebníci snaží získat další úspory. Nejpoužívanější metodou v praxi přitom je další navyšování tepelného odporu zdiva, a to přidáním dodatečné tepelné izolace.

„Tento krok je opodstatněný u starších domů,” potvrzuje Veleba. „V případě nové výstavby z moderních cihelných bloků POROTHERM jsou však samotné hodnoty tepelného odporu zdiva tak dobré, že jejich doplněním o izolaci vzniknou již jen minimální úspory ročních nákladů na vytápění. Pokud se například použije tepelná izolace o tloušťce 4 cm, tepelný odpor zdiva R vzroste na 4,00 m2·K/W a roční náklady na vytápění objektu budou činit 16 058 Kč (úspora 984 Kč/rok). V případě R = 6,00 m2·K/W (za použití izolace tloušťky 12 cm) zaplatíme 15 075 Kč (úspora 1 967 Kč/rok).” Jak ale Ing. Veleba dodává, abychom objektivně zjistili skutečný ekonomický přínos případného zateplení, musíme úspory v nákladech na vytápění porovnat s pořizovací cenou a životností zateplovacího systému uváděnou jeho výrobci.

Vliv R stěny na náklady na vytápění

Jak na úspory

„Zájemcům, kteří by rádi dosáhli vyššího tepelného odporu vnějšího zdiva, doporučuji výstavbu z cihel POROTHERM Si, tzv. superizolačních,” radí Veleba. „Kromě toho se vyplatí zaměřit se také na zlepšení tepelněizolačních schopností oken, například použitím předokenních rolet do systémových překladů POROTHERM RONO.”

Jak je z uvedených údajů vidět, moderní cihlové bloky POROTHERM umožňují svými parametry stavět domy, které nabízejí příjemný život s minimem nákladů na energie. Vnější zdivo z POROTHERMU je proto již zbytečné dodatečně zateplovat.

Více informací na www.porotherm.cz.



Související odkazy a doplňky:

POROmetr − porovnejte úspory se stěnou POROTHERM.

Stavebníci, kteří staví z POROTHERMU, mohou díky pomůcce od společnosti Wienerberger zjistit, na jaké výdaje se připravit a zda má vůbec smysl zateplovat nebo raději investovat do kvalitních oken. Na základě informace o velikosti vnější stěny domu POROmetr snadno vypočítá, kolik tepla "uteče" zdmi a kolik.

Vliv oken na tepelnou náročnost obvodové stěny

Vliv oken na tepelnou náročnost celé stěny z tepelně izolačních cihel POROTHERM je větší, než jak bývá známo. Proto je místo zateplení takové stěny účinnější a často levnější volit okna pro pasivní nebo nízkoenergetické domy s hodnotou UW od 0,5 do 0,85 W/(m2K)) místo standardních oken (UW = 1,3) nebo normou ještě přípustných (UW = 1,7). Ukazuje to program Vliv oken na tepelnou náročnost obvodové stěny, kde jsou přednastaveny U-hodnoty pro zdivo z cihel POROTHERM 44 Si (0,24 W/(m2K)).

Autor: kolektiv autorů
Foto: Archiv firmy