Výsledný efekt závisí na kvalitním podkladu
Výběr obkladaček či dlažby každý pečlivě zvažuje – jde totiž většinou o investici na desetiletí. Pokud jde o lepidla, tmely nebo spárovací hmoty – tady už se mnohdy tak pečlivě neuvažuje. Přitom příprava podkladu pro dlažbu nebo obklad je pro výsledný efekt stejně důležitá jako výběr obkladu samotného.
Velmi důležitým faktorem při pokládce dlažby či obkladu je příprava samotného podkladu. Ta může velmi výrazně ovlivnit nejen trvanlivost, ale i vzhled obkladů. Co vše patří k přípravě podkladu?
U zvláště nasákavých ploch začíná příprava podkladu penetrací - a to vodou ředitelnými přípravky jako jsou například Kerafix Base, Sokrat, Duvilax apod. Někdy je ale nutné sáhnout po nějakém přípravku, který vyrovná nerovnosti. V případě, že jsou jen nepatrné, můžeme tak učinit přímo lepidlem – na to je nejvhodnější Kerafix standard, u větších a rozsáhlejších nerovností se ale neobejdeme bez opravného betonu (BP 070 a BP 070h), u jednotlivých malých výtluků bez rychletuhnoucí opravné malty (MC 131).
Je třeba při penetraci dodržet nějaká speciální pravidla?
Pokud se použije Sokrat nebo Duvilax, je nutno penetrovat roztokem zředěným s vodou 1:10. Penetraci je vhodné vícekrát opakovat. Hustá, neředěná penetrace totiž nepronikne tolik do hloubky, nezpevní podklad a naopak vytvoří na povrchu separační vrstvu. Je třeba znovu zdůraznit, že penetrace není ve většině případů nezbytná, ale je významným pomocníkem při zvyšování soudržnosti mezi lepicí hmotou a podkladem. Na beton se výborně osvědčila penetrační hmota Kerafix – Base – ta se ovšem používá už buď v neředěním stavu nebo se ředí vodou maximálně 1 : 1. Před kladením obkladu nebo dlažby ale musí penetrace vždy perfektně zaschnout.
Existuje nějaký návod, podle něhož je vhodné vybrat druh vyrovnávací hmoty?
Zde platí, stejně jako v mnoha jiných případech, že sáhnete-li po osvědčené značce, nemůžete pochybit. Je ale samozřejmě třeba volit druh hmoty podle kvality podkladu – pevnost vyzrálé stěrky by měla být srovnatelná s pevností podkladu. Pro zvláště pevné, betonové podklady je třeba použít správkové hmoty na polymercementové bázi, jejichž pevnost se pohybuje mezi 25 až 30 MPa. Poslední dobou jsou ale velmi oblíbené tzv. samonivelační stěrky, které vyrovnají odchylky od 1 až do výše 10 mm. Jsou většinou natolik tekuté, že vyrovnání docílíme pouhým rozlitím a odvzdušněním hmoty. Velmi dobrým pomocníkem v takovém případě je Kerafix-Level. V případě cihelného zdiva jsou vhodné cementové modifikované vysprávkové hmoty, a to buď rychletuhnoucí (MC 131), nebo obyčejné (MC 132). Vápenocementové a vápenné vysprávky jsou nevhodné, neboť vápenný hydrát potřebuje poměrně dlouhou dobu na vyzrání a vytvrzení a také nemá takovou soudržnost (mohou se vydrolovat) jako cementové malty.
Asi nejožehavější bude volba lepidla…
Všechny součásti podkladu jsou stejně důležité – pokud se jedna od druhé oddělí, výsledkem jsou problémy s přilnavostí dlažby. Pro každé lepení je stejně jako v případě vyrovnávací hmoty třeba zvolit jiný druh lepidla. Obecně platí, čím nenasákavější dlažba nebo obklad a pružnější podklad, tím je nutno použít flexibilnější lepidlo. Na savé obklady a dlažby na pevný podklad lze použít KERAFIX STANDARD, na sádrokarton KERAFIX PLUS a na dřevotřísku a umakart KERAFIX FLEX. Na nesavou a více zatíženou dlažbu (např. TAURUS) se na všechny podklady nejvíce hodí KERAFIX FLEX.
Potom už stačí vybrat jen barvu spárovací hmoty…
Tak jednoduché to zase není – vedle toho, že spárovací hmota musí být přizpůsobena pružnosti podkladu podobně jako lepidlo, existují i hmoty, které mají například baktericidní nebo protiplísňový účinek. Společnost Lasselsberger nabízí například dlažbu Hydrotect, která za přítomnosti UV záření působí opravdu bakteriostaticky. Tady je samozřejmě namístě použití spárovací hmoty s nízkou nasákavostí a dobrou odpudivostí vody a nečistot s fungicidními účinky. Výborné výsledky v tomto směru dosahuje například Kerafix Linea-B nebo Kerafix Linea F.
Existuje naopak nějaký osvědčený recept na co které lepidlo, impregnaci či vyrovnávací hmotu nepoužít?
To je poměrně složitá otázka hlavně vzhledem k množství materiálů, které se na trhu vyskytují. Opravdu renomované společnosti dodávají přímo celé série materiálů, které se k sobě hodí. Takže potom přesně víte, jakou značku lepidla použít na konkrétní obklad či dlažbu. Například pokud sáhnete po obkladech značky RAKO, HOB nebo dlažby CHKZ patřící společnosti Lasselsberger, určitě pro ni najdete to nejvhodnější lepidlo právě v řadě Kerafix.