Vysoce účinné kotle na hnědé uhlí s otočným roštem
Prvořadým cílem litvínovské firmy Ekoefekt je snaha prosadit používání poloautomatických kotlů na spalování hnědého uhlí, které v porovnání s předchozími, dnes již zastaralými typy klasických uhelných kotlů, mají výborné parametry. Jedním z důvodů, proč tak činí, je pohled lidí, kteří žijí v oblasti Mostecka a souhlasí s pokračující těžbou hnědého uhlí za současných lepších podmínek. Životní prostředí se v oblasti zasažené těžbou za posledních několik let výrazně změnilo k lepšímu.
Výroba kotlů ve společnosti EKOEFEKT s.r.o. začala před více než deseti lety s cílem vyvinout a vyrábět ekologické kotle na spalování hnědého uhlí, které by maximálně zjednodušily obsluhu a jejichž technické parametry by byly na co nejvyšší úrovni. Vývoj poloautomatických kotlů probíhal ve společnosti EKOEFEKT s.r.o. pod názvem CARBOROBOT a EKOEFEKT. Oba typy kotlů jsou s obrovským úspěchem vystavovány na výstavách po celé republice a je o ně na trhu velký zájem, neboť lze říci, že tyto kotle patří k nejkvalitnějším automatickým kotlům prodávaným v České republice. Do roku 2003 bylo nainstalováno na 3 500 těchto kotlů v různých výkonech od 25 kW do 3 MW.
Základem všeho je poměrně malá roštová plocha otáčivého roštu, která se podstatně liší od předchozích typů kotlů. Uhlí se při hoření postupně automaticky posouvá z násypky na rošt, na kterém hoří pouze nejnutnější množství uhlí k momentální potřebě tepla v objektu, které pokryje okamžité potřeby objektu zjištěné měřicí a regulační technikou. Spalování probíhá vždy za dostatečného přívodu vzduchu, který zaručí dokonalé spalování všech hořlavých látek obsažených v uhlí. Jak již bylo řečeno, topeniště je velice malé proti předchozím typům kotlů, u kterých se pro regulaci teploty uzavřely dvířka velké šachty, čímž se sice oheň utlumil, ale zároveň docházelo k nedokonalému spalování a obrovským úletům škodlivin. U současných kotlů řídí spalování automatická regulace kotle a topný výkon je utlumován postupně. Tím se zajistí dokonalé spalování. V případě, že není nutno objekt vytápět v průběhu dne v topné sezóně, je oheň v topeništi utlumen a doutná pouze několik uhlíků velikosti vlašského ořechu po dobu až 24 hodin. Popel, kterého je cca 1/10 z množství dodaného paliva automaticky padá do popelníku. Obsluha kotle při plném výkonu je nutná 1× den a při sníženém výkonu 1× za tři dny, kdy je potřeba doplnit zásobník novým uhlím.
Při úplném vyhasnutí topeniště je možné kotel zapálit a během 10 minut dodává do topné soustavy požadovaný výkon pro vytápění objektu. Zauhlování je prováděno podle výkonu kotle a množství potřebného paliva dopraveného do násypky a to buď ručně v rodinných domcích nebo mechanicky ve výtopnách. Účinnost kotlů přesahuje 80 %, což je vysoké číslo a svědčí o velmi dobré konstrukci kotlů a kvalitním spalovacím procesu, který v kotli probíhá. U paliva hnědé uhlí již nelze očekávat vyšší využitelnost. Navíc uhlí ještě před spálením obsahuje určité procento popeloviny a balastu, jehož množství se liší podle výskytu v těžební pánvi a kvalitě uhlí.
Společnost EKOEFEKT s.r.o. ve vývoji kotlů neustává a v loňském roce vyvinula a certifikovala zatím největší kotel s otočným roštem o výkonu 600 kW. Jednotlivé kotle o různých výkonech lze spojovat do kaskády až do výkonu 3 MW, což je dostatečně silný zdroj pro vytápění při centrálním zásobování teplem obce či sídliště.
Další novinku plánuje EKOEFEKT s.r.o. na konec letošního roku. Měla by jím být parní verze kotle, jehož prototyp bude představen na podzimním AQUATHERMU. Nechme se překvapit a návštěvu stánku společnosti si nenechme ujít.
To, že společnost umí navrhnout a postavit kotel a kotelnu svědčí i ocenění v celostátní soutěži Projekt roku, který od Teplárenského sdružení získala za projekt Teplofikace obce Staré Třebívlice u Lovosic v roce 2002, ve které byla vybudována biomasová kotelna s centrálním zásobováním teplem.