Vysokotlaký vodní paprsek - technologie dělení materiálů i pro stavebnictví
Nejedna stavební firma či firma zabývající se tvorbou interiérů se přesvědčila o širokých možnostech využití vodního paprsku pro řezání těžko dělitelných materiálů či pro vytváření tvarově složitějších objektů. Vodní paprsek je schopen přesně řezat téměř jakékoli materiály včetně skel, kamene, dlažeb či obkladů, kovů apod. až do tloušťky 100 mm.
Srdcem dílenských řezacích strojů pro přesné dělení materiálů vysokotlakým vodním nebo hydroabrazivním paprskem je vysokotlaké čerpadlo, které generuje tlak vody dnes až přes 4000 bar. Voda pod tímto tlakem je dovedena až k řezací hlavě umístěné obvykle na portálu řezacího stolu obdobného jako známe pro řezání plamenem, plasmou a pod. Zde může být přímo zaostřena do vodního paprsku širokého cca 0,2 až 0,5 mm schopného řezat měkké materiály jako koberce, polystyrén, pryže, pěny, různé izolační materiály a pod. Druhou, běžnější variantou je hydroabrazivní paprsek, který je před konečným zaostřením obohacen o brusný »písek« zrnitosti 0,1 - 0,5 mm. Z trysky pak vychází cca 0,7 - 1,5 mm široký paprsek, který uřízne i kalenou ocel v tloušťce 100 mm, někdy označovaný jako vodní nůž. Přesnost řezu je zajišťována moderní CNC technikou, která programově řídí celý proces. V obou variantách se opakovatelná přesnost pohybuje v řádu ± 0,1 až 0,5 mm a šířka řezné spáry přibližně odpovídá uvedeným šířkám paprsku.
Konkrétní možnosti využití ve stavebnictví Když sklářům dochází dech...
V oblasti opracování skla má vodní paprsek zcela mimořádné postavení. Potřebujete pouze přiříznout formát běžného floatového skla o 3 či 8 mm, potřebujete do něj vyříznout obdélníkový výřez či dokonce složitější tvar? Kdo něco takového někdy sháněl, jistě ví, o čem mluvím. Pro vodní paprsek žádný problém a POZOR! To vše i ve sklech speciálních - barevných, neprůstřelných, lepených, protipožárních či jiných a opět v tloušťce až do 100 mm. Takže lze snadno vyřezat větrací otvory, bankovní přepážky, schodnice či segmenty tanečních parketů nebo dokonce skleněné nápisy či jiné objekty. Samozřejmě mechanickou podstatu skla měnit nelze, a proto i zde vždy hrozí určité riziko prasknutí, odštípnutí růžku či jiné komplikace ale možnosti a úspěšnost jsou nesrovnatelně vyšší než u klasického opracování. Jediné, co skutečně nelze, je řezání kalených skel.
Obklady, dlažby, kámen
Ať se jedná o keramiku a slinuté dlaždice, o přírodní či umělý kámen nebo dokonce o některé atypické moderní materiály (sklokeramika a pod.), lze hydroabrazivním paprskem řezat téměř cokoli. Počínaje prostupy pro potrubí, elektroinstalaci a vypínače přes »soklové pásky« a pouhé přířezy krajových či tvarových formátů až ke složitým mozaikám, mnohabarevným logům nebo nápisům, rozetám či listelám apod. Zákazník si při tom může stanovit šíři spáry a vymýšlet vlastní originální návrhy. Lze tak vytvářet zcela neopakovatelné interiérové doplňky i v kombinaci různých materiálů, které vždy dodávají luxusnější vzhled obytným i komerčním prostorám. Řadu zajímavých námětů mozaiek a doplňků můžeme nabídnout i my. Při zpracování ve větším objemu Vás překvapí i velice příjemná cena.
Kovy pro konstrukce i doplňky
Kovové materiály od konstrukčních ocelí přes nerezové plechy, dále barevné kovy až po ušlechtilé slitiny či litinu lze řezat opět do tloušťky 100 mm. Je možné řezat i kovy povrchově upravené – leštěné, broušené (i s ochrannou fólií) či barvené a povrchová úprava není při řezání poškozena. Chladný řez vodním paprskem, který nenataví ani jinak neporuší materiál, je pro veškeré kovy velice vhodný. Je tak možno řezat různé hrubé prvky těžkých konstrukcí, dílce či polotovary pro další opracování, dekorační prvky i drobné doplňky.
Reklamní nápisy, loga a doplňky
jsou samostatnou kapitolou ve využití vodního paprsku. Lze je realizovat ze všech shora uvedených materiálů, a to buď jako polotovar pro další dopracování (výroba prosvětlovacích písem, »krabicových« písem, podkladů pro polep fólií…) nebo jako finální produkt přímo umístitelný na fasádu či do interiéru (hlavně nápisy z leštěných či jinak povrchově upravených kovů – nerez, mosaz, bronz, případně ze speciálních reklamních plastů, kamene či skla apod.). Rovněž mozaikové vkládání různých materiálů do sebe je bezproblémové.
Kvalita řezu a cena zpracování
Zvláštností vodního paprsku je také možnost volby kvality řezu. Výrobky řezané v nejlepší kvalitě řezu jsou rozměrově přesné a řezná hrana je matná hladká (jako po hrubším obroušení). Se zhoršující se kvalitou řezu se na řezné hraně objevuje rýhování a na spodní straně řezaného materiálu se projevují mírné tvarové nepřesnosti v řádu desetin až jednotek milimetrů. Volba vhodné kvality řezu má podstatný vliv na konečnou cenu řezání –cena výrobku řezaného v nejlepší možné kvalitě řezu může být až na úrovni čtyřnásobku ceny za řezání nejhorší!
Cenová relace i tvorba cen je samozřejmě rozdílná u různých zakázkových pracovišť. Pro kalkulaci ceny je podstatný typ a tloušťka materiálu, tvarová složitost řezu, požadovaná kvalita řezu, sériovost a manipulační náročnost zakázky.
Řezání na zakázku
Vzhledem k tomu, že technologické zařízení je investičně dosti náročné a obsluha vyžaduje jistou kvalifikaci a praxi, je ve světě i u nás běžné zřizování tzv. job shopů - zakázkových pracovišť. Na takovéto bázi pracuje rovněž chomutovské pracoviště firmy CHPS. Stačí zadat požadované tvary - v elektronické verzi, na výkresu, na náčrtku či pouhý vzorek výrobku - a obratem vám zpracujeme cenovou nabídku, připravíme řezací program, v případě potřeby vyrobíme vzorky, ve velice krátké lhůtě zpracujeme celou zakázku z dodaného nebo námi zajištěného materiálu a případně i dopravíme kamkoli dle dohody. Pro urgentní zakázky lze sjednat i zpracování »na počkání«. A ani kusovou zakázku neodmítáme! Jakékoli bližší informace, konkrétní cenové nabídky i případné vzorky vám rádi poskytnou pracovníci společnosti CHPS s.r.o.