Vývoj výrobních cen v dubnu 2004 v ČR
Meziměsíční srovnání:
Ceny zemědělských výrobců vzrostly o 1,9 %. Zvýšily se především ceny prasat o 10,6 %, a dále také obilovin, jatečného skotu, mléka a zeleniny. Naopak klesly ceny drůbeže a brambor shodně o 0,5 %, ovoce o 1,3 % a vajec o 1,8 %. Ceny průmyslových výrobců se v dubnu zvýšily o 0,8 %, tj. stejně jako v březnu. Tento cenový pohyb je výsledkem několika významných protisměrných cenových pohybů.
Hlavním faktorem s největším dopadem na úhrnný index cen průmyslových výrobců bylo další zvýšení cen v odvětví kovů, hutních a kovodělných výrobků, které v dubnu činilo 5,6 %. Celosvětový zájem o kovy a druhotné kovové suroviny se postupně promítá do cen v ČR. Druhým významným faktorem bylo zrychlení růstu cen v odvětví koksu a rafinérských ropných výrobků na 7,3 % ze 3,6 % v březnu, a to zejména růstem cen koksu.
Opačný směr cenového pohybu, pokles, byl zaznamenán v odvětví elektřiny, plynu a vody (o 1,6 %) v důsledku letních cen elektřiny pro velkoodběratele. Současně klesly ceny v odvětví potravinářských výrobků, nápojů a tabákových výrobků o 0,4 % (z toho hlavně tabákových výrobků).
Ceny stavebních prací vzrostly o 0,4 %, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví o 1,5 %.
Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře se zvýšily o 0,2 %. V tomto měsíci vzrostly především ceny podnikatelských služeb a služeb v oblasti nemovitostí a pronájmu o 0,3 % (zvýšily se ceny za reklamu v TV
a rozhlase, naopak klesly ceny za výstavní a veletržní služby).
Meziroční srovnání:
Ceny zemědělských výrobců byly vyšší o 20,1 % (v březnu o 18,7 %). Vliv na zvýšení měl především růst cen rostlinných výrobků o 45,9 %. Výrazně se zvýšily zejména ceny obilovin (o 36,5 %) a brambor (o 117,2 %), též ovoce a zeleniny. Ceny živočišných výrobků vzrostly o 5,4 % v důsledku zvýšení cen prasat o 7,9 %, drůbeže o 5,6 % a vajec o 33,6 %. Klesly pouze ceny jatečného skotu.
Ceny průmyslových výrobců se v dubnu zvýšily meziročně o 3,7 % (v březnu o 2,1 %). Jedná se o největší nárůst od června roku 2001. Významný vliv na celkovou cenovou hladinu měla odvětví:
- základních kovů, hutních a kovodělných výrobků nárůstem cen o 11,5 % (železo, ocel a feroslitiny o 25,5 %, trouby aj. o 10,5 % a ostatní hutní výrobky o 20,3 %),
- potravinářských výrobků, nápojů a tabákových výrobků zvýšením cen o 4,8 % (pekárenské výrobky o 14,3 %, průmyslová krmiva o 13,4 %, mlékárenské výrobky o 6 %, maso a masné výrobky o 4,7 %, mlýnské a škrobárenských výrobky o 11,8 %),
- elektřiny, plynu a vody zvýšením cen o 4,8 %,
- výrobků zpracovatelského průmyslu jinde neuvedených růstem cen o 9,0 % (druhotné kovové suroviny),
- koksu a rafinérských ropných výrobků zvýšením cen o 6,1 %, a to zejména růstem cen koksu.
Pod úrovní stejného období předchozího roku zůstaly ceny ve 4 průmyslových odvětvích (snížení bylo mírné a pohybovalo se od - 0,2 % do - 0,5 %). Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se nejvíce meziročně zvýšily ceny meziproduktů o 5,7 % a energie o 4,6 %.
Ceny stavebních prací byly vyšší o 2,5 %, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví o 4,1 %.
Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře byly v úhrnu vyšší o 2,4 % (v březnu o 2,6 %). Vzrostly ceny podnikatelských služeb a služeb v oblasti nemovitostí a pronájmu (růst cen reklamy v TV a rozhlase) a dále především ceny v pojiš.ovnictví a peněžnictví.
Ceny průmyslových výrobců v EU - březen 2004*)
V průměru za země Evropské unie (EU 15 a nové členské státy) se v březnu ceny průmyslových výrobců meziměsíčně zvýšily o 0,5 %. Nejvyšší meziměsíční nárůst byl zaznamenán v Lotyšsku (+1,1 %), v Litvě (+0,9 %), v Belgii, v České republice a v Itálii (stejně +0,8 %). Ceny poklesly pouze ve Finsku (-0,1 %).
Meziročně vzrostly ceny v březnu v EU 25 celkem o 0,6 %. Nejvíce stouply v Maďarsku (+7,2 %), v Lotyšsku (+6,5 %), Slovinsku (+3,8 %), Slovensku a v České republice (stejně +2,1 %).
Zdroj: Publikace ČSÚ »Indexy cen výrobců – základní informace duben 2004«, kód: 7003-04