Vyznáte se v nich? Rolety, žaluzie, markýzy, plachty a slunečníky… Co vybrat?
Už je to tady, léto je za dveřmi. A s ním i potenciální přehřívání interiéru. Pokud jste tento problém už úspěšně vyřešili, patříte ke skupině spokojených uživatelů bytů a domů. Těm ostatním, kteří se na zastínění svých domovů teprve chystají, zkusíme poradit a nabídnout inspiraci…
Jedním z řešení je klimatizace. Ale pozor, ani ona není všespasitelná – někde například může být její instalace velmi složitá, pro někoho může být finančně nedostupná a navíc ne každému je příjemná. Pak se nabízí jiné řešení a to v podobě vhodného zastínění. Kromě úspory peněz může interiér i ozdobit a příjemně zpestřit.
Jednou měř, dvakrát…
Než se rozhodnete, jaký druh zastínění pro svůj domov zvolíte, zásadní je si ujasnit, kam máte orientována okna – jsou li po většinu dne vystavována horkým slunečním paprskům, počítejte s tím, že budou okenní plochy doslova rozpálené a bude tedy třeba velmi pečlivě řešit způsob a zejména kvalitu zastínění. V tomto případě vůbec neuvažujte o vnitřní stínicí technice, neměla by zhola žádný účinek, v takovém případě plní jen estetickou funkci. Zvládne totiž ochránit váš příbytek jen před přímým, avšak ne rozptýleným slunečním zářením. Můžete tak v klidu pracovat na počítači, sledovat televizi, vytvořit si doma v horkém dni tolik žádoucí přítmí a soukromí, přičemž intenzitu a množství světla lze regulovat. To je ale asi tak všechno. Vnitřní zastínění není schopné zabránit vzniku tzv. skleníkového efektu neboli přehřívání interiéru.
Stejně chci vnitřní zastínění. Hodí se žaluzie?
Do jisté míry ano a jsou taky jedním z nejrozšířenějších typů vnitřního zastínění. Mají tu výhodu, že se velmi lehce a rychle namontují, snadno se s nimi manipuluje a vyžadují jen minimální údržbu – na trhu existují speciální textilní stěrky určené přímo na mytí žaluzií. Navíc jsou i cenově dostupné. Regulace množství a směru dopadajícího světla je s nimi velmi snadná, zvládne ji každý a nezáleží na tom, jestli máte typ horizontální nebo vertikální. S posledně jmenovaným typem se setkáváme spíše v kancelářích a školách, protože tyto žaluzie jsou schopny zastínit i vysoká okna a nahradit tak závěsy. Horizontální žaluzie jsou více rozšířeny spíše v domácnostech.
A vítězem se stává… Roleta!
V Čechách se největší oblibě těší již tradičně látkové rolety. Jistě si všichni vzpomínáte na ty klasické, tmavě zelené se šňůrkou a plastovým zakončením… Dnes už máte na výběr ze stovek barev a odstínů, vzorů i druhů tkaniny. Navíc si můžete objednat atypický rozměr přesně na vaše okno či okénko (třeba v koupelně). Trendem jsou tzv. římské rolety, kdy se vytažením vzhůru vytvoří pravidelné krásné sklady látky nařasené na sebe. Velmi elegantní řešení. A můžete je jednoduše měnit, třeba podle sezóny.
Z jakého materiálu?
Horizontální žaluzie se vyrábějí nejčastěji z plastu a jsou také nejlevnějším a nejrozšířenějším řešením, s jakými se u domů a bytů u nás setkáte. Finančně náročnější a samozřejmě i esteticky přijatelnější jsou žaluzie hliníkové, hned za nimi pak v těsném závěsu dřevěné. Ty se řadí mezi nejdražší na trhu. Než se rozhodnete pro jejich instalaci, obraťte se na odborníky, kteří si vaše okna nejdříve přeměří a obhlédnou – mohou se vyskytnout rozdíly při postupu v montáži do oken panelákových a původních špaletových ve staré zástavbě. A s tím je třeba počítat. Nechte si proto vypracovat předběžný odhad ceny, včetně práce a materiálu.
Venkovní jsou mnohem účinnější
A to podstatně. Například venkovní roleta zvládne absorbovat většinu slunečního záření ještě před jeho dopadem na okenní tabuli a nepropustí ho tak dovnitř, sklo se nerozpálí a nevzniká skleníkový efekt. Mezi zastíněním a sklem se sice teplo také kumuluje, ale zároveň je přirozeně odvětráváno. Dovnitř se tak dostane pouze jeho minimum a množství navíc můžete ovlivnit – typem použitého venkovního zastínění, jeho vzdáleností od skla a barvou vnější clony (zastínění). Pokud se pro toto řešení rozhodnete, je dobré na něj pamatovat už v projektu domu. Výrazně si tím ušetříte nejen práci a starosti s dodatečnou montáží, ale i peníze.
Při výběru venkovního zastínění nemusíte zůstat pouze u rolet, ať už z plastu, hliníku nebo dřeva či speciální textilie nazývané screen, na výběr máte ještě žaluzie. Jejich výhoda na rozdíl od rolet spočívá v tom, že jdou naklápět a efektivněji a flexibilněji tak zabraňují přístupu světla do interiéru. Připevňují se k okennímu rámu nebo fasádu.
A co na terase nebo na zahradě?
I tady se někdy potřebujeme před sluncem schovat. Nejjednodušším řešením je samozřejmě přenosný slunečník – volte takový, který je dostatečně velký, z kvalitního materiálu odolávajícího rozmarům počasí i UV záření, se stabilní konstrukcí a upevněním. Výhodou je, když má otočný a naklápěcí mechanismus, abyste si mohli sami pružně nasměrovat dopad stínu, kam právě potřebujete, aniž byste museli slunečník přenášet. Pamatujte i na jeho uložení přes zimu, měl by být hlavně v suchu.
U terasy přiléhající k domu je skvělým řešením klasická markýza – mechanicky výsuvná nebo s automatickým čidlem: když se žene vítr nebo začíná pršet, sama se zaroluje zpátky do kazety na stěně domu. Markýzy jsou v nabídce v mnoha barevných a materiálových provedeních, vždy ale volte takovou, aby ladila s celkovým stylem a charakterem domu, terasy i zahrady.
Související články
- Okenní doplňky a stínicí prvky
- Stínicí předměty jako součást tepelné izolace střechy
- Stínění oken i fasád - praktická nezbytnost i designový prvek
Přečtěte si také
- Screeny jako dominanta fasády
- Stínění šikmých i vodorovných stropních prosklení pro každého
- Akce Léto ve stínu s venkovními roletami VELUX pomalu končí: Za nákup solárně poháněné venkovní rolety do 18. července dostanete zpět 2000 Kč
- Špička ve vývoji: Stínicí doplňky střešních oken míří z Česka do celého světa
- Screenové clony a jejich funkce z pohledu úspor energie