Broušené cihly: Wienerberger přichází s cihlovou technologií pro přesné zdění

Broušené cihly představují v sortimentu zdicích materiálů naprostou novinku. Na českém trhu se doposud objevovaly sporadicky; pouze jako importované zboží bez jakékoli technické podpory pro tenkovrstvé zdění. Z tohoto důvodu se u nás broušené cihly dosud používaly pouze v kombinaci s cihlami s běžnými tloušťkami ložných spár.

Firma, která si osvojí techniku přesného zdění, ušetří aplikací broušených cihel Wienerberger výrazným způsobem pracovní čas a zdicí maltu, což v konečném součtu představuje snížení přímých nákladů na zdění až 5 % ve srovnání s klasickou cihlou Porotherm P+D. Milimetrová ložná spára (při klasickém zdění je tloušťka spáry cca 10 mm) vnáší do stěny mnohem méně technologické vlhkosti, takže zdivo mnohem rychleji vysýchá. Zároveň se významně sníží tepelné přemostění ložnými promaltovanými spárami.

Vyšší záruky pro investora

Broušené cihly znamenají novou, vyšší třídu v přesnosti zdění. Aby realizátor využil všech výhod této technologie - zejména úspory času a malty - nutí ho to rychle opustit nesprávné návyky jako jsou dozdívky úlomky starých cihel apod. Výsledkem je zdivo, jehož tepelný odpor se mnohem přesněji blíží deklarované hodnotě, což je mimořádně důležité především pro investora, který sice deklarovanou nebo výpočtovou hodnotu tepelného odporu zná, ale nemůže si ji po realizaci prakticky ověřit.

Broušený blok k dostání od října 2003

Podle údajů společnosti Wienerberger Cihlářský průmysl, a.s. (WCP) se v Německu v současnosti mezi zdicími cihelnými bloky uplatňují broušené až z 60 % a v Rakousku z cca 40 %. Na obou trzích jsou přitom k dostání zhruba 10 let.

„Díváme se kolem sebe, po okolních zemích, a snažíme se do Česka přinášet nové pokrokové materiály. Jsme v úzkém kontaktu se stavebními firmami a projektanty, abychom lépe odhadli připravenost našeho trhu. Víme také, že je pro naše stavaře často neschůdné odhadnout, co bude náš trh žádat za dva, za tři roky,“ řekl 3. října na setkání s novináři, které zorganizovala marketingová společnost Komunikace a profit, Josef Kotek, místopředseda představenstva WCP. „Po výborných zkušenostech v Německu a Rakousku, ale i jinde v Evropě, jsme se rozhodli umístit broušené cihly i v České republice.“ První tři výrobky ponesou názvy POROTHERM 38 CB, POROTHERM 25 CB a POROTHERM 12 CB a jsou k dostání od 1. října 2003. Písmena »CB« v názvech znamenají »cihla broušená«. Zpočátku budou broušené bloky, zdicí malta a potřebné pracovní nářadí dováženy z Rakouska; po zabydlení na tuzemském trhu společnost WCP počítá s výrobou broušených cihel v České republice.

Broušené cihly jako systém

Součástí dodávky broušených cihel je speciální spárovací malta, která je zahrnuta v ceně cihel: skutečné množství malty, obsažené v ceně bloků, bude pak pro danou stavbu kalkulováno individuálně podle projektové dokumentace. WCP udává, že na dvě palety broušených cihel je třeba jeden pytel spárovací malty. Potřebné pracovní pomůcky jsou po dobu stavby k zapůjčení u společnosti WCP. „Otázka zdicí malty a správného postupu zdění s pomocí vhodného nářadí je pro nás - alespoň pro začátek - mimořádně důležitá. Chceme tím předejít zbytečným reklamacím v důsledku nesprávného postupu, které by tento kvalitní výrobek mohly poškodit v citlivé fázi uvádění na trh. Později můžeme cenu malty od cihel oddělit,“ řekl Josef Kotek.

Pro použití všech tří jmenovaných broušených bloků bude WCP poskytovat od 1. 10. 2003 technologické poradenství odbornými pracovníky, kteří budou pomáhat při zakládání staveb a v realizaci technologických postupů při zdění.

Použití

Broušené cihelné bloky jsou určeny pro všechny typy zděných staveb. Jsou přesně zabroušeny na výšku 249 mm. Tato úprava umožňuje provádět ložné spáry o tloušťce pouhý 1 mm při skladebné výšce přesně 250 mm. „Přesné zdění s broušenými cihlovými bloky je v principu jiné, než naše stavební veřejnost zná u přesných pórobetonových tvárnic, a je přesnější,“ řekl Vladimír Dvořák, marketingový šéf WCP. Použití broušených cihelných bloků nabízí tyto výhody:

  • podstatné snížení pracnosti zdění - až o 25 % oproti nebroušeným cihelným blokům;
  • úspora zdicí malty o 84 % proti klasickému způsobu zdění;
  • zásadní snížení technologické vlhkosti vnesené do stěny při zdění oproti běžné technologii s ložnými spárami tloušťky 10 až 12 mm;
  • minimum úklidových prací po zdění;
  • rychlejší vyschnutí zdiva;
  • odstranění dílčích tepelných mostů, které představují ložné spáry mezi jednotlivými vrstvami cihel z obyčejné malty.

Bloky POROTHERM 38 CB, rozměr 380×250×249 mm, mají součinitel prostupu tepla neomítnuté stěny U = 0,36 W/(m2.K) jsou určeny pro jednovrstvé obvodové nosné i nenosné zdivo tloušťky 380 mm s vysokými požadavky na součinitel prostupu tepla a tepelně akumulační vlastnosti.

Bloky POROTHERM 25 CB, rozměr 250×375×249 mm s váženou laboratorní neprůzvučností Rw = 46 dB jsou vhodné pro jednovrstvé vnější i vnitřní nosné zdivo tloušťky 250 mm. Je možné je použít pro vnitřní nosnou část obvodového vrstveného zdiva v kombinaci s tepelným izolantem a případně i dalšími cihelnými materiály, které tvoří vnější ochrannou část vrstveného zdiva.

Bloky POROTHERM 12 CB, rozměr 120×500×249 mm s váženou laboratorní neprůzvučností Rw = 44 dB jsou určeny pro vnitřní nenosné příčky. Lze je použít i jako přizdívku tepelné izolace v místě železobetonových ztužujících věnců nebo pro ochrannou část vrstveného zdiva.

Broušené cihly se vyrábějí dvěma postupy. Buď se brousí extrudovaný polotovar po vysušení, ale ještě před výpalem, nebo se cihla brousí až po slinovacím výpalu, což je přesnější. Do České republiky se dovážejí cihly broušené po výpalu a společnost WCP počítá poté, až se rozhodne pro výrobu broušených cihel v České republice, s nákupem technologie pro broušení po výpalu.

Autor:
Foto: Archiv firmy