Xella Porobeton CZ vyhlásila 11. ročník studentské architektonické soutěže
Tradice studentské architektonické soutěže vyhlašované pod hlavičkou společnosti Xella Porobeton CZ, sahá až do roku 1995. Po dobu desíti ročníků se soutěže zúčastnilo téměř 700 studentů a studentek a soutěž se stala jednou z nejprestižnějších a nejuznávanějších studentských soutěží.
Tradice studentské architektonické soutěže pro studenty oborů architektura a pozemní stavitelství na vysokých technických a uměleckých školách a univerzitách v České republice, vyhlašované pod hlavičkou společnosti Xella Porobeton CZ, sahá až do roku 1995. Po dobu desíti ročníků se soutěže zúčastnilo téměř 700 studentů a studentek a soutěž se díky kvalitě zadávaných témat a významné podpoře pedagogů, zástupců samospráv v místech konání soutěže a v neposlední míře vedoucích představitelů zadavatele stala jednou z nejprestižnějších a nejuznávanějších studentských soutěží.
Principy soutěže
Zadání architektonických soutěží se velmi různí. Často se preferují taková témata, ve kterých je jasně patrná myšlenka reklamy materiálů nebo výrobků zadavatele. Společnost Xella však dala přednost úplně jinému způsobu. Nabízená témata jsou kvalitní architektonická zadání, navíc umísťovaná do konkrétních atraktivních lokalit v celé České republice (zástavba nároží Národní třídy a Mikulandské ulice v Praze, výstavba radnice v Černošicích, regenerace Císařského mlýna v Praze, zástavba předmostí Kamenného mostu v Písku, dostavba areálu Institutu restaurování a konzervačních technik v Litomyšli, obnova Polabské vesnice, výstavba nové horské promenády v Janských Lázních).
Při zpracování zadání je největší důraz kladen na výběr tématu soutěže, které je vždy podloženo mottem. Myšlenka předchází úkolu i zpracování bez jakéhokoliv kontextu reklamy na produkty zadavatele soutěže. A právě toto spolu s kvalitně zpracovanými podklady zadání umožňuje studentům plně rozvinout svůj tvůrčí potenciál. Setkávání je základním krédem Setkávání lidí vždy bylo příležitostí ke konfrontaci názorů a vzniku ohromného potenciálu myšlenek, nápadů a inspirací.
Právě na fenoménu setkávání je založen princip architektonické soutěže Xella. Na počátku je kontakt zpracovatele zadání a zástupců vypisovatele soutěže s odpovědnými lidmi a zajímavými osobnostmi přímo v lokalitě soutěže, kde dochází ke vzniku a precizování základů budoucího zadání. Předávání těchto myšlenek studentům je tou základní náplní tématických přednášek zpracovatele zadání na jednotlivých vysokých školách. Vystoupení oceněných studentů na slavnostním vyhlášení soutěže a obhajoba jejich prací je jednou z nejobtížnějších zkoušek před profesionální drahou architekta nebo stavebního inženýra. Právě erudovaná a sebevědomá obhajoba vlastního díla před veřejností je základním kamenem úspěchu v budoucí profesní kariéře studenta. Množství dalších neformálních schůzek mimo rámec soutěže, nové profesní kontakty, profesní šance talentovaných studentů a nová přátelství –
to všechno je výsledkem fenoménu setkávání, který je základním krédem soutěže.
Hodnocení soutěžních prací
Jistě jedním z nejzajímavějších důkazů ocenění celkové úrovně soutěže je skutečnost, že v den hodnocení soutěžních prací se sejde v porotě několik významných osobností z oboru architektury, umění, médií, památkové péče nebo státní správy. Z těch nejvýznamnějších je možno uvést například: docent Jan Bahna, profesor Peter Gál, Mgr. Jiří Horský, profesor Milan Knížák, docent Alois Nový, profesor František Ohrablo, profesor Vladimír Šlapeta, profesor Rostislav Švácha a architekti Oldřich Hájek, Petr Hájek, Otakar Chochola, Peter Jančo, Vít Máslo, Vlado Milunič, Josef Pleskot, Jaroslav Šafer, a další.
Výsledkem bezesporu kvalitní profesní práce poroty je nejen výběr oceněných studentských prací, ale v mnoha případech i zpracování základních regulačních podmínek pro budoucí případnou zástavbu dané lokality na základě výsledků soutěže. Právě toto představuje významnou pomoc zástupcům místní samosprávy při plánování budoucí výstavby.
Prezentace soutěže
Snahou pořadatelů je co nejširší zpřístupnění soutěže odborné i laické veřejnosti a v neposlední řadě studentům. V průběhu soutěže je obvyklá prezentace názorů i vlastní soutěže v místním tisku, po skončení soutěže jsou prezentovány oceněné práce v odborném tisku. Názory odborné poroty jsou konfrontovány s názory laické veřejnosti při výstavách v místech soutěže a kvalitní soutěžní návrhy jsou prezentovány na výstavách na jednotlivých vysokých školách, ale také na veletrzích a společensky významných akcích. Vyhlášení výsledků soutěže je významnou společenskou událostí, kde jsou přítomni nejen zástupci místní samosprávy, ale také v některých případech i osobnosti společenského života regionálního a krajského významu.
Tématem posledního 10. ročník byl „YTONG - základní kámen nové horské promenády v Janských lázních“. Přihlášeno bylo celkem 62 návrhů, první cenu získal návrh Mariana Lance z FA VUT Brno, druhou cenu získal návrh Martina Cvičeka z FA VUT Brno, třetí cenu získaly dva návrhy - Jiřího Prokeše z FA VUT Brno a Jakuba Svatoně z FSv PSA ČVUT Praha. Slavnostní předání cen a odměn se uskutečnilo 22. dubna 2004 na stavebním veletrhu IBF v pavilonu A2 stánek 46; vítězné projekty byly vystaveny v expozici Xella.