Z historie ostravského výstavnictví a současnost mezinárodní stavební výstavy na Černé louce
Stalo se tradicí, že vždy s nastupujícím novým kalendářním rokem jsou do Ostravy, na výstaviště Černá louka, zváni vystavovatelé, odborníci i řadoví zájemci k prezentaci a prohlídce stavební výstavy. Její název se postupně vyprofiloval do současné podoby: Střechy, Pláště, Izolace, Stavba. U příležitosti nadcházejícího již 22. ročníku, který má termín od 28. února do 2. března, si dovolíme nahlédnout do historie ostravského výstavnictví a též vývoje výstaviště Černá louka.
Naším průvodcem byl člen představenstva a náměstek ředitele akciové společnosti Ostravské výstavy Bc. Dan Tyleček.
Úvodem řekl: „Historie výstav a veletrhů v Ostravě se datuje od 17. června 1362, kdy císař a král Karel IV. vydal ostravským měšťanům privilegium pořádat šestnáctidenní výroční trh osm dní před Nanebevstoupením Páně a osm dní po něm. Postupně Ostrava získala právo ročně konat sedm trhů. Byly to trhy dobytčí se specializací na len a přízi. Ustálila se pravidelnost středečního trhu, kterým ročně prošlo šedesát tisíc prasat, v roce 1835 dokonce osmdesát tisíc kusů. Pro ně vyrostly ohrady a chlévy v prostoru dnešní Černé louky. Protože tehdy se vepřům říkalo černý dobytek, nazývá se část Moravské Ostravy u řeky Ostravice Černá louka. Čili místo není pojmenováno, jak by se na první pohled zdálo, od uhlí.”
Přenesme se do období tzv. první republiky, jmenovitě do roku 1923.
„To byla první výstava, tak jak ji chápeme dnes: První Průmyslová a živnostenská výstava, konaná v prostorách a halách Vítkovických železáren. Trvala dva měsíce, za účasti 404 vystavovatelů na ploše 30 000 m2. Prezentovala široký záběr těžkého i lehkého průmyslu a zemědělství včetně stavebnictví, hudebních nástrojů a kancelářských potřeb. To vše vidělo téměř půl milionu návštěvníků.”
Ostrava – výstavní a veletržní město
Až po 2. světové válce se podařilo dostat Ostravu mezi výstavní a veletržní města. Kdy však bylo rozhodnuto o výstavbě nového výstaviště a to v prostoru zmíněné Černé louky?
„Bylo tomu tak v roce 1958, přesně 13. září, slavnostním otevřením pavilonu A. V průběhu čtyř let vyrostlo dalších sedm pavilonů. Až do roku 1989 se konaly Ostravské výstavní trhy a tematicky zaměřené výstavy, například Zenit 80, Pyros 81, Modernizace bytového fondu, Ekofórum a další. Po sametové revoluci došlo k rozprodání, pronájmu i k většinové devastaci pavilonů a technického zázemí výstaviště.”
Toto nechvalně proslulé období změn v podobě střídání majitelů, ekonomických potíží a s tím souvisejících problémů vyřešil až vznik obchodní společnosti Ostravské výstavy, a.s.
„Nová společnost se musela hned od začátku vyrovnat s těmito problémy. Skutečné vyhodnocení tehdejšího stavu areálu nejlépe vystihuje částka 73 milionů korun, kterou pohltily prosté opravy, ne modernizace. Nicméně po dvanácti letech od založení Ostravských výstav, a.s., jsou jasná pozitiva v oblasti výstavnictví, kongresové turistiky, kulturně společenského života města i regionu, realitní činnosti a údržby svěřeného majetku.”
Stojí za to, obrazně řečeno, vstoupit do právě uplynulých deseti let nového pavilonu A.
„Nový pavilon A byl postaven na místě pavilonů B, S a P a původního zrekonstruovaného pavilonu A, v roce 2002. Investorem byl vlastník výstaviště Černá louka – Statutární město Ostrava, generálním dodavatelem společnost Skanska a generálním projektantem společnost Hutní projekt. V řeči čísel to je 6 300 m2 kryté výstavní plochy, kryté parkoviště pro 104 automobilů, kongresové a konferenční prostory do kapacity 1 000 osob. Pro další ilustraci: ročně zde probíhá v průměru 75 akcí, z pohledu zaměření našeho časopisu to jsou Střechy, Pláště, Izolace, Stavba, dále Dům a byt a Život na zahradě a Infotherma.”
Z historie veletrhu
Nyní soustřeďme pozornost na pořádání 22. ročníku výstavy Střechy, Pláště, Izolace, Stavba. Podívejme se na úplný začátek a přes nezbytný vývoj se dostaneme k nejnovějším informacím.
„Není bez zajímavosti, že první ročník se uskutečnil v Olomouci na výstavišti Flóra, druhý již v Ostravě, ale na zimním stadiónu. Od třetího ročníku je hostitelem výstaviště Černá louka. V čase posledního desetiletí, tedy v novém pavilonu A, byl rekordní počet vystavovatelů – 179 – hned v prvním roce, největší obsazená plocha – 3 657 m2 – byla o rok později. I přes hospodářskou krizi ve stavebních oborech osciluje počet vystavovatelů okolo 155 na ploše 2 800 m2. Nedílnou součástí výstavy je pestrý doprovodný program, který za dvaadvacet let prošel taktéž svým vývojem. K pilířům programu patří odborný seminář na téma Ploché střechy, který zprostředkovává informace pro realizační firmy, projektanty a investory.
Dále je to konference Regenerace panelových domů řešící ekonomické a technické problémy regenerace sídlišť, směřující k dosažení nového kvalitnějšího bydlení. V kapitole soutěže zdůrazňujeme tradiční soutěž Řemeslník roku, jejímž cílem je vyzdvihnout nejkvalitnější řemeslné práce mistrů oboru pokrývač, tesař, klempíř z oblasti střech.
Pro mladé běží od roku 1988 soutěž odborných dovedností učňů druhých a třetích ročníků oborů pokrývač a zedník. Prezentuje dovednosti a získává další mladé zájemce o tyto učební obory. Do soutěže Fasáda Moravskoslezského kraje se zapojují dodavatelé stavebních materiálů, projektanti, investoři i realizátoři. Je zejména o tom, jak kvalitně realizované fasády zasahují do životního prostředí lidí.
Soutěž o nejpůsobivější výstavní expozici s názvem Aura, vybízí vystavovatele nejen co nejlépe architektonicky řešit plochu, ale také funkčnost. Běžní návštěvníci jistě opět využijí bezplatná poradenská místa - poradnu Cechu obkladačů ČR, poradnu Koupelna snů a Bydlení v barvách, ukázky nejrůznějších malířských technik, zdění i rekonstrukce balkonů. Věříme ve šťastný návrat v minulých letech úspěšné soutěže o Zlatý triangl, který obdrží firmy s nejlepšími výrobky a technologiemi.”
Letošní výstava
Shrneme si dosud vyřčené a doplníme o poslední důležité údaje. „Takže tato odborná stavební akce i v roce 2013 představí novinky a trendové výrobky z oblasti klasických i moderních střešních systémů, zdících, zateplovacích a izolačních materiálů, stavebních technologií a řemesel, nízkoenergetických staveb, dalších stavebních materiálů a výrobků, výplní otvorů i technického zařízení budov.
Budou zde firmy, které v sekci nízkoenergetické bydlení nabídnou výrobky a technologie napomáhající ke snížení energetické náročnosti bydlení. Druhou specializací bude prezentace firem zaměřených na venkovní stavební prvky – ploty, chodníky, bazény, garáže, zahradní domky, pergoly, garážová stání atd., pod názvem Architektura zahrady.”