Zájem o komunitní bydlení v Česku roste
Developeři v České republice zaznamenávají nový trend. Stále více lidí projevuje zájem o takzvané komunitní bydlení. Jedná se o koncept bydlení v budově s menšími soukromými byty a sdíleným společným prostorem.
„Dosud jsme se zaměřovali zejména na luxusní rezidenční bydlení v centru Prahy. Do dvou let plánujeme naši nabídku rozšířit i o komunitní koncept bydlení. V Praze již připravujeme takové projekty,“ říká zástupce developerské společnosti, Serge Mayer, a dodává: „Společné vybavení v těchto domech bude takové, které by si lidé sami do svého bytu nepořídili, třeba proto, že by se jim tam nevešlo nebo by se jim pořízení nevyplatilo. V suterénu najdete třeba tělocvičnu s běžeckým pásem, myčku na kola nebo třeba kavárnu.“
Tento způsob bydlení je zajímavý hlavně pro mladé lidi, kteří chtějí žít v pestré komunitě, nemají potřebu vše včetně bytu bezvýhradně vlastnit, a chtějí plně využívat výhod v podobě široké nabídky společných prostor. Menší míra soukromí je zde vyvážena právě využíváním nadstandardně vybavených společných prostor a čilými sociálními kontakty.
„V malých bytech, které jsou využívány v podobných projektech jako je komunitní bydlení, je třeba důsledně plánovat prostorové řešení s vhodným, a především multifunkčním vybavením, jako je nábytek a úložné prostory. Důležitou roli hraje také použití materiálu barev a doplňků, které mohou prostor opticky zvětšit,“ říká odbornice z oboru architektury Barbora Burešová.
Napříč Evropou je již tzv. coliving dobře etablovaný. Za všechna města lze jmenovat například Amsterdam, Londýn, Kodaň či Paříž. Zde všude si již nastupující generace nový styl bydlení oblíbila. „Je možné, že právě coliving učaruje i lidem starší generace. Někteří z nich se můžou v novince najít a získat tak nový pohled na svět. Zvláště když toto bydlení bude tam, kde tráví většinu pracovního i soukromého času – v centru Prahy,“ uzavírá zástupce jedné české stavební společnosti Jiří Bonk.
1) redakčně zkráceno