Jak efektivně vytápět elektrokotlem: Tipy a chyby
Vytápíte doma elektrickým kotlem a rádi byste během zimy snížili své provozní náklady na minimum? V následujících řádcích se dozvíte, na čem se dá ušetřit, aniž byste museli výrazněji omezit svůj komfort, a zároveň si ověříte, zda se nedopouštíte chyb, které uživatelé tohoto topného zařízení dělají nejčastěji.
Základem ekonomicky úsporného vytápění (za předpokladu, že topné zařízení má adekvátní výkon, jenž odpovídá tepelným ztrátám vaší domácnosti) je správné nastavení elektrokotle. S ním vám může pomoci odborník, tedy například výrobce či dodavatel kotle nebo servisní technik. Cílem optimalizace nastavení je zamezit přetápění, respektive topení na vyšší výkon, než je potřeba. Na trhu jsou k dostání i elektrokotle s takzvanou ekvitermní regulací, které svůj výkon upravují v závislosti na venkovní teplotě. To znamená, že když se venku otepluje, kotel automaticky snižuje výstupní teplotu a výkon, a tak nedochází k přetápění místností.
Správné nastavení a umístění termostatu
Dalším způsobem, jak zefektivnit vytápění domácnosti, je využívat možnosti, které vám nabízí termostat. Vedle těch jednodušších (mechanických) zařízení, na nichž lze nastavit požadovanou pokojovou teplotu, existují i termostaty digitální s nabídkou nejrůznějších denních a časových programů, které lze přizpůsobit dennímu režimu uživatele. V jeho nepřítomnosti či v noci tak lze teplotu v domácnosti o několik stupňů snížit, a tím šetřit energii a náklady. Navíc je vhodné (pomocí termostatických hlavic) regulovat teplotu i v jednotlivých místnostech. Například v ložnici, kde přes den nikdo nepobývá, může být teplota o něco nižší než v obývacím pokoji nebo v koupelně. Snížíme-li teplotu v domácnosti o jeden stupeň Celsia, znamená to omezení spotřeby energie zhruba o šest procent. Termostat by také neměl být umisťován blízko okna či radiátoru, aby naměřené hodnoty nebyly zkreslené a odpovídaly skutečné vnitřní teplotě.
Odvzdušnění radiátorů
Vliv na zvýšenou spotřebu mohou mít i zavzdušněné radiátory, neboť potřebují daleko více energie k tomu, aby vytopily interiér na požadovanou teplotu. Pokud je radiátor zavzdušněn, poznáte to tak, že je teplý jen ve své střední části, případně je v něm slyšet probublávání vody. Rovněž prach, který se na radiátorech usazuje, může jejich účinnost snižovat.
Změna tarifu
Majitelé elektrických topných zařízení (elektrokotel, elektrické podlahové topení, elektrické panely, přímotopy, akumulační kamna a další) nebo bojleru mají možnost využívat takzvanou dvoutarifní sazbu (označovanou jako D57d). Díky ní mohou 20 hodin denně odebírat levnější elektřinu (takzvaný nízký tarif), a to nejen na jmenovaná zařízení, ale na všechny elektrické spotřebiče v domácnosti. Pokud tedy některé z uvedených zařízení používáte, můžete svého distributora požádat o změnu tarifní sazby.
Vyplatí se vytápět elektrokotlem a co znamená jeho pořízení v praxi?
Elektrický kotel, ač má řadu výhod, nemusí být pro vytápění vaší domácnosti či jiného objektu vždy tou nejekonomičtější volbou. Přesto může být za určitých podmínek tím…
Správné větrání a dobře těsnící okna
Asi není překvapením, že nejvíce tepla z interiéru uniká právě okny. Pokud se tedy rozhodnete pro jejich výměnu za nová a kvalitnější, rozdíl v ceně za vytápění výrazně pocítíte. Problém se špatně těsnícími okny lze vyřešit také pomocí izolační fólie, která o něco zlepší jejich tepelněizolační vlastnosti. Rovněž byste v zimě neměli po většinu dne nechávat otevřenou ventilaci, jak je v mnoha domácnostech zvykem. V topné sezoně se doporučuje větrat krátce a intenzivně. Vůbec nejekonomičtější řešení představuje rekuperační jednotka, která zajišťuje výměnu vzduchu takřka bez tepelných ztrát (tepelná energie vzduchu odváděného ven je využita k ohřevu vzduchu proudícího zvenčí dovnitř).
Udržujte konstantní teplotu
Ačkoli to může znít jako paradox, vypínání kotle v době vaší nepřítomnosti je chyba, která vám může náklady na vytápění značně navýšit. V době, kdy jste v zaměstnání nebo na dovolené, vytápějte na teplotu, která je jen o dva až tři stupně nižší, než jste zvyklí – kotel tedy nechávejte v chodu. Zamezíte tím prochladnutí konstrukce stavby, k jejímuž opětovnému vyhřátí je pak zapotřebí daleko více energie. Obecně není dobré vystavovat interiér velkému kolísání teplot, naopak je žádoucí udržovat uvnitř víceméně konstantní teplotu (teplotní rozdíly by neměly být větší než několik stupňů). Chystáte-li se tedy na delší čas odcestovat, nenechte teplotu v domácnosti klesnout pod 17 stupňů Celsia. Ušetříte tím více, než kdybyste po svém návratu museli vychladlý objekt znovu kompletně vytápět.
Pozor na rozmístění nábytku
Efektivitu vytápění mohou ovlivňovat i zdánlivé maličkosti, jako třeba nábytek umístěný před radiátory či dlouhé závěsy, které je překrývají. Vždy by kolem nich měl být zajištěn dostatečný prostor, tak aby teplo mohlo volně proudit do místnosti.
Přečtěte si také
- Aktuální trend: komfortní vytápění akumulačními krby
- Nástěnný plynový kondenzační kotel nejen pro malé bytové prostory
- Vitodens 100: ekologické plynové kondenzační kotle s atraktivní cenou
- Vytápění a chlazení domu tepelným čerpadlem. Úvod do moderní energetiky.
- Komfortní, bezpečné, čisté a vysoce efektivní vytápění novým elektrokotlem Vitotron 100
- Elektrické sálavé vytápění rodinných domů po roce 2020