Zavěšené prosklené fasády
Se zvyšujícím se přílivem zahraničních investic a pozvolna se zlepšujícím hospodářství se opět stále častěji objevují v projektech mnoha architektů odvážná a technicky velmi náročná řešení prosklených plášťů budov. Nezřídka se setkáváme s prosklenými fasádami o výšce 8 i více metrů bez možnosti mezilehlého kotvení nebo světlíkovými konstrukcemi o rozponech 10 i více metrů. Právě tyto náročné konstrukce lze technicky i finančně velmi výhodně řešit fasádními systémy Jansen.
Nosný systém prosklených fasád
Nosnou kostru proskleného pláště tvoří rošt z ocelových systémových profilů. Jedná se o uzavřené tenkostěnné profily se speciální drážkou, do které se upínají izolační a nosné kotvy pro sklo. Ocelové profily se vyrábí v pohledové šířce 50 a 60 mm. Profily jsou vyráběny z běžné oceli řady 37. Proto je lze jednoduše a finančně nenáročně vyztužit plochou ocelí. Touto úpravou můžeme dosáhnout až dvojnásobné únosnosti profilu.
Rozdělení fasádních systémů
Fasádní systémy VISS je možno rozdělit na dvě základní skupiny:
1. VISS NV – zasklení mokrou cestou (silikon)
Jedná se o nejstarší (35 let) variantu, která však stále zůstává v nabídce. Spáry mezi profily a sklem se vyplní silikonovou vrstvou. Tato prosklená fasáda je cenově nejvýhodnější ze všech fasádních skupin, avšak proces mokrého zasklení ji proti následujícím systémům znevýhodňuje.
2. VISS TV, VISS TV 1V, VISS TV 1S – suché zasklení (EPDM)
Jednodušší varianta – VISS TV – má nižší vrstvu těsnění a patří dle DIN 4108 do materiálové skupiny 2.1 (koeficient tepelného prostupu k pro rámy Jansen je 2,6 W/m2K). Dokonalejší a dnes nejvíce užívané skupiny VISS TV 1V (pro svislé konstrukce) a VISS TV 1S (pro šikmé střechy) mají propracovanější systém těsnění na vnitřní i vnější straně skla. Proto patří dle DIN 4108 do materiálové skupiny 1 (koeficient tepelného prostupu k pro rámy Jansen je 1,7 W/m2K).
Protipožární prosklené fasády
Samostatnou skupinu fasád tvoří protipožární systém VISS TV (G30/G60/F30). Jak již z označení vyplývá, jde o fasádu zasklenou do pryže s odolností dle ČSN EW 30, EW 60 popř. EI 30. Protože základní nosná část prosklených fasád Jansen je tvořena ocelovými profily, nedochází ani u protipožárních fasád z hlediska ocelových profilů k žádné změně. Mění se pouze těsnění, vnitřní spojovací a nosné kotvy a přítlačná lišta, která musí být v provedení nerez. Vnější naklapávací hliníková lišta zůstává stejná. Z výše uvedeného je patrné, že pohledové části fasády v interiéru i exteriéru jsou stejné u běžné izolované i protipožární fasády. To, že nosné profily zůstávají stejné v požárních i nepožárních úsecích, dělá z požárních fasád Jansen finančně výhodné konstrukce.
Závěrem lze konstatovat, že ocelohliníkový systém Jansen poskytuje zcela nové možnosti pro náročné prosklené fasádní pláště a šikmé střechy. Kombinací ocelové nosné a hliníkové zasklívací konstrukce do jednoho systému se dosáhne nejen vysoké estetické hodnoty díla (pohledové jsou pouze štíhlé uzavřené profily), ale i cenově velmi zajímavé konstrukce.