Zdravé, příjemné a trvanlivé domy. To je HELUZ

Oštěpařka Barbora Špotáková, držitelka světového rekordu a dvou zlatých olympijských medailí, si pro svůj dům vybrala cihelný stavební systém HELUZ. Dobře ví, že vrcholové výkony vyžadují nejlepší náčiní, výstroj, stravu, doplňky stravy atd., které tým Jana Železného vždy pečlivě studuje a pak vybírá. Volba „vrcholného“ produktu od firmy HELUZ proběhla nejspíš ve stejném duchu.

I když se nelze úplně vcítit do uvažování naší vrcholové sportovkyně, možná si svůj dům vysnila podobně, jako mnozí jiní.

  • Jako dům, kde se po celý rok zdravě a příjemně žije.
  • Jako dům, který je rychle a relativně snadno postaven. A s minimálním rizikem selhání tzv. lidského faktoru, které by mohlo vést ke vzniku komplikovaně a draze odstranitelných vad a poruch.
  • Jako dům, který vydrží po několik generací bez toho, že by zakrátko fyzicky i morálně zestárnul a bylo nutné ho komplikovaně obnovovat nebo strhnout.

A když došlo na akci, slavná oštěpařka si nejspíš vybrala to, co považovala za absolutní špičku. A to nejen z produkce firmy HELUZ, ale obecně z široké celorepublikové nabídky nejrůznějších typů obvodových stěn. Její volba nese jméno.

Barbora Špotáková

HELUZ FAMILY 50 2in1

Jde o broušené cihly šířky 50 cm s dutinami vyplněnými pěnovým polystyrénem. Tyto cihly jsou výsledkem vlastního firemního vývoje, který se tiše ubíral mimo hlasitou oficiální stavební termotechniku. Ta se ostatně doteď ostýchá pochopit – pro ni nečekanou – tepelněizolační účinnost této cihly. Dlouhá řada praktických měření a zkoušek však hovoří jasně: Při běžné provozní vlhkosti stavby je součinitel prostupu tepla stěny i s předepsanými omítkami na venkovní i vnitřní straně roven hodnotě U = 0,11 W/(m2K).

Ukázka přesného zdění se systéme HELUZ FAMILY 50 2in1

Všestranné použití

Stěnový zdicí systém HELUZ FAMILY 50 2in1 lze tak s dostatečnou rezervou použít na výstavbu pasivního domu i po započítání všech lineárních tepelných vazeb v místech styku zdiva s jinými konstrukcemi. To vše zcela bez potřeby venkovního kontaktního zateplení (ETICS), pouze s venkovní a vnitřní omítkou. Vnitřní omítka může být sádrová, která má příznivý vliv na vnitřní vlhkost. Systém HELUZ FAMILY 50 2in1 lze volit i pro dům nízkoenergetický, úsporný, ale i pro eurosměrnicový dům „s téměř nulovou spotřebou energie”, který bude nutné stavět po roce 2020. To vše opět bez dodatečného zateplení.

Hrubá stavba

HELUZ FAMILY 50 2in1 zásadně bez zateplení

Najdou se i osoby s razítkem energetických specialistů, kteří investory matou tím, že se odmítají podepsat pod projekt, kde je navrženo jednovrstvé zdivo z tvárnic HELUZ FAMILY 50 2in1. A trvají na dodatečném zateplení, i kdyby mělo tloušťku jen 5 cm. Tyto informace získala redakce od zdroje blízkého obchodní skupině firmy HELUZ.

Zdivo HELUZ FAMILY 50 2in1 má i s předepsanými omítkami změřen tepelný odpor o hodnotě 8,92 m2K/W, z čehož je odvozena hodnota U = 0,11 W/(m2K) podle normového vzorce. Jak bylo řečeno, s velkou rezervou to postačuje i pro zdivo pasivního domu.

Navíc, zateplování zdiva HELUZ FAMILY 50 2in1 je ekonomický nesmysl. V pasivním domě o podlahové ploše 100 m2, v němž se ročně protopí cca 2000 kWh, se dodatečnou vrstvou tepelné izolace tloušťky 5 cm ušetří 12 % tepla, při tloušťce 10 cm až 22 %. Je-li cena dodatečného zateplení 100 000 Kč, pak při roční úspoře za teplo cca 240 Kč, resp. 400 Kč je návratnost 415 resp. 227 let. Nehledě na to, že při překročení deklarované životnosti zateplení – cca 25 až 30 let – je starý ETICS třeba vyměnit za nový.

Investor, který se s uvedeným postojem přivolaného specialisty setká, by měl vyhledat někoho jiného nebo se obrátit o pomoc na Českou komoru autorizovaných techniků (ČKAIT) nebo na firmu HELUZ, které to provedou za něj.

Kvalitní domy a domy levné

Takovéto dělení je v české kotlině vnímáno citlivě. Za korektní se považuje, jsou-li všechny domy vnímány plus/mínus rovnocenně, ale až po lehkých montovaných stavbách.

V zemích, kde je živější stěhování lidí za prací, např. v USA, je však toto rozdělení normální. I zde existují lehké montované dřevostavby, které vznikají s tím, že se jejich majitel dříve či později odstěhuje nebo dům předá potomkům. A ti ho často zbourají a pak postaví podobný, ale podle svých představ. Pokud se o „zbourání” nepostará vichřice nebo velká voda.

Na opačné straně jsou pak luxusní domy, většinou z cihel, betonu nebo kamene, ale i z oceli nebo dřevěného masivu, které vydrží staletí. Vrátíme-li se do českého prostředí, pak domy postavené z cihlového systému HELUZ jsou jasným adeptem právě na kvalitní a luxusní domy s dlouhou životností, které s časem neztrácejí na kvalitě ani na hodnotě. V ČR však jejich pořizovací cena může být i nižší, než průměrné lehké stavby.

Závěr

Závěrem si vypůjčíme citaci z článku Ladislava Sosenky, který vyšel v příloze týdeníku EURO, magazínu STYL π TYP Rodinné domy 2014: „Zkrátka když Bára Špotáková klade ruce a skoro i tvář na vzorně vyzdívanou obvodovou stěnu z cihel HELUZ Family, tak i obyvatel dřevostavby uvěří, že v takovém domě bude se synem Jankem a partnerem Lukášem Novotným žít velmi šťastně.

Autor:
Foto: Archiv firmy