Zhodnocení výstavy Střechy, Pláště, Izolace, Stavba

V pořadí již 22. ročník mezinárodní výstavy Střechy, Pláště, Izolace, Stavba 2013 je minulostí. Na ostravském výstavišti Černá louka, se od 28. února do 2. března prezentovalo celkem 95 vystavovatelů.

Zdánlivě menší účast oproti jiným ročníkům neubrala na zájmu návštěvníků, z nichž zejména ti, kteří stavějí, rekonstruují, vybavují či doplňují si interiéry, našli v pestrém sledu expozic to, co potřebovali.

Široká nabídka materiálů a technologií

O tom, jak široká paleta nabídka tradičních i nových materiálů a technologií byla na letošním ročníku k vidění, svědčí vyjmenování oblastí, např. zateplovací a fasádní systémy, střešní krytiny, zemní vruty, zdicí materiály s integrovanou tepelnou izolací, sortiment vrat a plotů, oken, dveří, barev a nátěrových hmot. Jednotlivé expozice vhodně doplnily praktické ukázky malířské techniky Centra malířů z Frenštátu p. R., jako benátský štuk, Traventino, Rustiko, imitace betonu, žuly a dalších technik včetně ochrany dřeva. U stánku společnosti Heluz cihlářský průmysl probíhaly ukázky zdění z broušených cihel s integrovanou izolací Family 2in1. Velké pozornosti se těšila bezplatná poradenská místa: podmínky dotací na výměnu kotlů na tuhá paliva za nové nízkoemisní v Moravskoslezském kraji, dále kamna a krby i obklady a dlažby pod vedením profesního cechu obkladačů ČR.

Zajímavé novinky

Máme-li zveřejnit některé z vystavených novinek, tak určitě maloformátovou střešní krytinu ARAD PRU ostravské firmy Satjam, vyráběnou z jakostního ocelového plechu s povrchovou úpravou Purmat a technologií skrytého kotvení.

Dále teprve dva měsíce v Ostravě-Muglinově vyráběné panely s PU výplní Optipan pro dosažení nejlepších možných tepelněizolačních vlastností. Tvoří samonosný systém vhodný pro budovy do čtyř pater, bez nutnosti dalších konstrukcí.

Do třetice, společnost Capacco z Vysoké-Pitárné, připravila do výroby novou verzi plastové krytiny Capacco-umělá břidlice, s pěti montážními otvory pro snažší pokládku. Přece jen nám nedá upozornit ještě na jednu z novinek: tvarovaná dlažba Holland rumplovaný (mrazuvzdorná, vhodná pro lehký a středně náročný provoz) a tvarovaná dlažba Holland Kombi (kombinace tří různých kamenů tvořících konstantní skladebnou jednotku).

Střešní krytina arad pru s technologií skrytého kotvení

Konference Regenerace bytových domů

Samostatnou kapitolou výstavy byla hojně navštívená celodenní konference Regenerace bytových domů – dynamika proměn bydlení. Kromě jiných zazněly přednášky Bydlení a suburbanizace prof. Ing. Vítězslava Kuty z VŠB-TU Ostrava, Současný stav českého stavebnictví a dotační tituly Ing. Pavla Ševčíka ze Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR, Praktické zkušenosti projektanta a statika při realizaci stavebních dispozičních změn v panelových bytech Ing. Jaroslava Habrnala z Moravských staveb - projektování staveb a Dopady ustanovení směrnice Evropského parlamentu a Rady EU 2010/31 o energetické náročnosti budov, energetické štítky budov Ing. Miroslava Škarpy z firmy Skarea.

Stejnou návštěvnost měla i dvoudenní přednáška Ing. arch. Radima Václavíka ze stavebně projektové kanceláře Atos6 Ostrava na téma Výhody a nevýhody šikmých a rovných střech. Není bez zajímavosti, že přednášející neopomněl upozornit ani na zdánlivý detail volby barvy střešní krytiny vzhledem k okolní přírodě.

Na stánku společnosti Heluz probíhaly ukázky zdění z broušených cihel Family 2in1

Nejlepší expozice

Pořadatelé výstavy z a. s. Ostravské výstavy, jako každý rok i letos vyhodnotili soutěž Aura – z architektonického a funkčního hlediska nejlepší expozice. Zvítězila společnost KM Beta Hodonín, před společností Wienerberger cihlářský průmysl České Budějovice a společností RuckZuck – WIK podlahy a dveře z polského Těšína, pobočka Ostrava-Zábřeh.

Výstavy jsme se zúčastnili také jako vystavovatelé

Zlatý triangl

Jedním z doprovodných programů výstavy byla i znovu obnovená soutěž o Zlatý triangl. Oceňuje nejlepší přihlášené výrobky a technologie.

Týden před začátkem výstavy rozhodla odborná porota o držiteli Zlatého trianglu, železné sošky muže držícího triangl, kterou vykoval umělecký kovář David Sekula. Porota zasedala v tomto složení: předseda poroty Ing. arch. Martin Chválek, předseda ostravské pobočky Obce architektů, členové poroty: Petr Poledník, manažer krajské společnosti Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR, Bc. Dan Tyleček, náměstek ředitele a člen představenstva společnosti Ostravské výstavy a Mgr. Zdeněk Svoboda, externí redaktor měsíčníku Stavebnictví a interiér.

Vítěznou trofej obdržela firma TexColor Ostrava za kapilárně aktivní vnitřní zateplení bez parozábrany Tex Therm IN. Je vyrobeno z čistě přírodních surovin, vyznačuje se tvarovou stálostí, mechanickou odolností, vynikající paropropustností, nehořlavostí a jednoduchou aplikací. Hodnota tohoto vnitřního zateplení spočívá v řešení problému s plísněmi, trvalém odstranění tepelných mostů a vlhkostních map, dále v zateplení historických staveb s památkově hodnotnou fasádou, v zateplení nových staveb s architektonicky hodnotnou fasádou (pohledový beton). Tex Therm IN sanuje vlhké, mokré a zasolené zdivo především ve sklepích, udržuje vlhkostní klima místností, snižuje náklady na vytápění srovnatelně s venkovním zateplením, zachovává prodyšnost stěn.

Cena pro vítěze soutěže Zlatý triangl

Dalším třem komoditám se dostalo čestného uznání: společnosti Cembrit Beroun, za vláknocementovou střešní krytinu Dolmen Dominant. Vyznačuje se jedinečně přitažlivými hranami, které jsou opracovány technologií štípání a následně přebarveny. Strukturovaný povrch umocňuje dojem a vzhled podobný přírodní břidlici, ovšem krytina je o polovinu lehčí. Šablony rozměru 400 × 240 mm jsou vhodné na novostavby i rekonstruované střechy.

Druhé čestné uznání získala společnost HELUZ, za nadčasové broušené cihelné bloky Heluz Family 2in1 s integrovanou tepelnou izolací. Jednovrstvé zdivo těchto cihelných bloků dosahuje součinitele prostupu tepla U až 0,11 W/(m2K) a s rezervou splňuje doporučené hodnoty pro pasivní a nulové domy, dle nové normy.

Třetí čestné uznání patří firmě Antonín Kostrhoun z Opavy, za Krinner zemní vruty, umožňující moderní zakládání staveb bez výkopů a betonování. Využívá se v oblasti dřevostaveb, zahrad, oplocení a dalších staveb.

Zástupci firmy TexColor Ostrava převzali vítěznou trofej v soutěži Zlatý triangl
Autor:
Foto: Helena Hejhálková