Zkušenosti s krystalickou izolací v ČR a v zahraničí
Co je XYPEX®? Materiál a technologie krystalizace, která způsobí, že betonové konstrukce jsou pro kapaliny prakticky nepropustné! Distributor pro Českou republiku – NEKAP s.r.o., distribuční partner – BETOSAN s.r.o.
Úvod
Dlouhodobě spolehlivé provedení hydroizolace spodní stavby patří bezesporu mezi nejnáročnější fáze výstavby stavebních objektů ať již v oblasti průmyslu, či v oblasti občanské výstavby. Chyby v napojení či obecně v provedení, dodatečná perforace při zásypech a betonáži nosných vrstev či jiné časté chyby při realizaci povlakových hydroizolací se zpravidla projevují i u nových objektů s větším časovým odstupem od stavebního díla. Příčinou může být zvýšení hladiny spodní vody jako důsledek stavební činnosti v okolí stavby, anomální dlouhodobé či vydatné srážky apod. Mezi dominantní příčiny patří i sedání a deformace objektů, na které nebývá brán při návrhu a realizaci spodní stavby ohled.
Oprava nefunkční hydroizolace provedené „tradičním” způsobem, tj. pomocí svařovaných pásů či fólií vně spodní stavby, je úkol technicky vždy mimořádně obtížný a ekonomicky velmi nákladný. V řadě případů je oprava „vnější” hydroizolační bariery technicky zcela neschůdná. Stejné to bývá se snahou o dodatečné odvedení spodních či podpovrchových vod, snížení hladiny spodní vody trvalým čerpáním apod. Jediným řešením, které pak obvykle zbývá, je přijmout účinná opatření k zamezení průsaků vody „uvnitř” objektu.
V takovém případě je velkou výhodou, pokud je spodní stavba realizována jako železobetonová konstrukce, protože dodatečné utěsnění betonu pomocí tzv. krystalické izolace materiály XYPEX® patří mezi prokazatelně účinné způsoby. To dokládají bezmála čtyřicetileté zkušenosti nejen ze zahraničí, ale rovněž více než patnáctileté zkušenosti v tuzemsku a stovky úspěšných realizací v ČR.
Prevence problémů
Právě komplikace a obtíže při dodatečných opravách hydroizolací vedly ve většině průmyslově rozvinutých zemí k tomu, že se přestalo na krystalickou izolaci XYPEX® pohlížet jako na materiál vhodný především k opravám, ale XYPEX® se počal postupně prosazovat jako primární a jediný hydroizolační prostředek spodní stavby. Pozitivní zkušenosti z náročných aplikací krystalické izolace XYPEX® u spodní stavby z železobetonu v USA, Kanadě, Japonsku a v řadě dalších i evropských států vedly v uplynulých desetiletích k výraznému rozšíření technologie bílých van, tj. spodních staveb realizovaných z betonu ošetřeného pouze krystalickou izolací XYPEX®.
Je potěšitelné, že i v ČR se s určitým zpožděním počíná technologie bílých van prosazovat, přičemž je zřejmé, že k tomu do značné míry přispěly velmi pozitivní zkušenosti z řady sousedních států, kam patří především Slovensko, Polsko i Rakousko. Ve všech těchto zemích byla technologie bílých van s využitím krystalické izolace XYPEX® úspěšně použita v uplynulých 15ti letech u řady velkých a z hlediska hydroizolace složitých projektů. Spolehlivost tohoto řešení i nemalé úspory při realizaci hydroizolační bariéry sekundární krystalizací přispěly a přispívají k prohloubení důvěry projektantů i investorů i v ČR právě v toto řešení.
Podstata krystalické izolace
V čem spočívá krystalická hydroizolace betonu? Beton je svojí povahou materiál obsahující póry různé velikosti, charakteru a původu. Jedná se jednak o gelové póry vznikající v důsledku postupné hydratace v C-S-H fázi (hydratované kalciumsilikáty), dále o tzv. kapilární póry vznikající jako důsledek odpařování či obecně odvodu nadbytečné záměsové vody a konečně jsou v betonu přítomny ve větší či menší míře póry vzduchové. Pro propustnost resp. nepropustnost betonu je rozhodující porozita kapilární, tedy póry vzniklé odpařením záměsové vody, póry prostupující betonem. A právě tyto póry, které tvoří transportní cesty pro vodu betonem má schopnost krystalický materiál XYPEX® prorůstat a utěsňovat díky protáhlým dendritickým krystalickým novotvarům, které zvolna v přítomnosti vlhkosti pronikají betonem od ošetřeného povrchu do hlubších partií betonu.
Nepropustnost pro vodu je u nás obvykle charakterizována a chápána jako vodotěsnost dle dnes již neplatné ČSN 73 1321. Je nutno zdůraznit, že tento tradičně zkoušený a deklarovaný parametr není zcela objektivním měřítkem nepropustnosti betonu. V tomto ohledu se přijetím ČSN EN 12390-8 mnoho nezměnilo. Podstatně objektivnější parametr s jednoznačnou vypovídací schopností je tzv. koeficient filtrace, parametr vyjadřující rychlost prostupu vody zkoušeným materiálem, v našem případě betonem s krystalickou přísadou XYPEX® . Zkoušky prováděné na renomovaném tuzemském pracovišti ukázaly, že konstrukční beton, který měl před ošetřením materiálem XYPEX® koeficient filtrace cca 7.10-11 ms-1, vykazuje po ošetření XYPEXEM postupné snížení tohoto parametru až na hodnoty nižší než 1.10-13 ms-1, tedy hodnoty standardně již neměřitelné a obvyklé u materiálů (hornin či zemin), které jsou považovány za pro vodu zcela nepropustné (žula, jíly aj.).
Je pochopitelné a vhodné zdůraznit, že samotná nepropustnost betonu ještě není zárukou vodotěsnosti celé spodní stavby. K zajištění dokonalé a trvalé nepropustnosti spodních partií budov je nezbytné jednak odpovídajícím způsobem již ve fázi projektu řešit utěsnění styčných, pracovních a dilatačních spár konstrukce, jednak a možná zejména, řešit nepropustnost trhlin.
Zatímco pro řešení nepropustnosti správně navržených a realizovaných pracovních spár i dilatací existuje řada komerčně dostupných a dlouhodobě osvědčených produktů, zde můžeme jmenovat zejména bentonitové těsnící pásy (např. řady BENTOSTOP firmy BETOSAN®), nepropustnost trhlin v železobetonových prvcích spodní stavby se řeší obvykle návrhem směřujícím k mezní šíři trhlin na úrovni 0,1 mm. To samo osobě komplikuje realizaci a především zvýšenou potřebou výztuže velmi často prodražuje spodní stavbu. V tomto ohledu se právě sekundární krystalizace XYPEX® ukazuje tím optimálním řešením. XYPEX® je schopen trvale a spolehlivě, jak prokázaly stovky realizací po celém světě i laboratorní testy, uzavírat smršťovací i teplotní trhliny do šíře 0,4 mm. A právě tato jedinečná schopnost umožňuje projektantům i investorům realizovat izolaci spodní stavby spolehlivě a současně úsporně.
Zajímavé realizace v ČR a zahraničí
Příkladem ze zahraničí mohou být zkušenosti z Polska, kde na nově budovaných trasách varšavského metra ve velmi problematických hydrogeologických podmínkách byly realizovány hydroizolace nově budovaných stanic pouze za využití krystalizace XYPEX®, obdobné zkušenosti jsou k dispozici z pobaltských států, Slovenska, Rumunska a dalších států, kde se podobně jako v České republice počíná utěsňování železobetonu pomocí sekundární krystalizace, stejně jako celá technologie „bílých van”, postupně široce uplatňovat.
Za všechny úspěšné realizace v tuzemsku jmenujme jednu z největších aplikací XYPEXu a to izolaci spodní stavby nového chirurgického pavilonu v objektu FN Hradec Králové.
Objekt byl vyprojektován v architektonickém ateliéru DOMY s.r.o. Velmi složité hydrogeologické poměry (vlastní spodní stavba byla zakládána v bezprostřední blízkosti Labe na zvodnělých píscích cca 2,5 m pod hladinou spodní vody), přítomnost agresivní uhličitanové vody a střední radonové riziko vyústily v rozhodnutí řešit hydroizolační opatření pomocí polymercementové membrány z WATERFINU PV nanášené strojním nástřikem, jejímž primárním posláním je ochrana betonu vůči agresivním vodám a ochrana vůči průniku radonu z podloží a z následné aplikace krystalizačních materiálů XYPEX v různých modifikacích.
Zevnitř byla konstrukce celoplošně těsněna hmotami XYPEX® CONCENTRATE. Pracovní spáry, prostupy apod. byly ošetřeny hmotou XYPEX® Patch & Plug. Velká pozornost musela být věnována napojení původní a nové konstrukce. Jedná se o uzavřenou monolitickou podzemní chodbu, která prochází mezi nově zbudovanými objekty. Napojení bylo řešeno jako dilatační spoj za pomoci bobtnavého jílového těsnění stabilizovaného ve spáře tvrzeným polystyrenem a XYPEX® Patch & Plug.
Kombinace výrobků BETOSAN® a XYPEX®, jejichž vlastnosti se výborně doplňují, se osvědčila, o čemž nejlépe svědčí skutečnost, že stejná technologie byla použita i v dalších etapách dostavby FN Hradec Králové. V současné době je tato technologie použita při dostavbě a rekonstrukci FN Motol v Praze a na řadě dalších objektů. Z oblasti občanské výstavby lze zmínit bytový dům v Praze 4, v ulici Na Dolinách, stavba, která byla mimo jiné oceněna i za architektonické ztvárnění.
Závěr
Na zmíněných příkladech lze dokumentovat výhody krystalické izolace spodní stavby technologií XYPEX®. Sem patří především spolehlivost, rychlost a relativní jednoduchost v provedení izolace. Významnou výhodou je i absence spár či styků v hydroizolaci, tedy problematické faktory klasicky prováděných povlakových izolací. Významnou výhodou je v neposlední řadě i možnost dodatečného utěsnění případných netěsností a již zmíněná jedinečná schopnost utěsnění trhlin až do šíře 0,4 mm. To činí z této technologie spolehlivou a ekonomicky mimořádně zajímavou alternativu řešení izolace spodní stavby či realizace bílé vany obecně.
Výhradní distributor a nositel licence na výrobu produktů XYPEX® pro oblast střední a východní Evropy, firma HYDROPROOF s.r.o společně s národním distributorem, firmou NEKAP s.r.o. jsou pochopitelně schopni a připraveni poskytnout veškerou technickou pomoc jak projekčním organizacím, tak i investorům či proškoleným aplikačním firmám. Rozsáhlé mezinárodní know-how a téměř čtyřicetileté zkušenosti z celého světa poskytují záruku, že řešení izolace bílé vany bude naprosto spolehlivé i ekonomicky výhodné. V tomto ohledu nás zkušenosti posledních let přesvědčují o tom, že i tuzemský stavební trh přestává nahlížet na krystalickou izolaci XYPEX® jako na poslední možnost opravy nefunkčních povlakových hydroizolací, ale XYPEX® začíná být v souladu se zkušenostmi okolních států vnímán jako materiál vhodný a předurčený k realizaci spolehlivé a ekonomicky výhodné primární izolace vůči vodě.