Zrušení daně z nabytí nemovitosti podpoří ekonomiku
Zrušení daně z nabytí nemovitosti by mohlo alespoň částečně podpořit ekonomiku po koronavirové krizi. O tom je přesvědčeno 40 % ředitelů developerských společností. Toto zrušení by podle nich mohlo mít i vliv na poptávku nemovitostí z „druhé ruky“ – to si myslí 60 % dotázaných. Případné zrušení odpočtu úroků z hypotéky se na poptávce po nemovitostech podle oslovených developerů nepodepíše (83 %). Vyplývá to ze Studie developerských společností H2/2020 zpracované analytickou společností CEEC Research.
Více jak desetina dotázaných developerů je přesvědčena, že zrušení daně z nabytí nemovitosti pomůže ekonomice zatížené koronavirovou krizí (12 %). S tímto souhlasí dalších 40 % developerů, avšak jen částečně. Necelá polovina dotázaných pak žádný vliv zrušení daně na českou ekonomiku neočekává (48 %). Zástupci některých zainteresovaných developerských společností jsou toho názoru, že zrušení daně pomůže především na straně poptávky po starších nemovitostech, zatímco v případě novostaveb je první převod bytu osvobozen od daně již nějakou dobu, a těch se tedy změna netýká.
Zajímali jsme se také o to, zda by případné zrušení odpočtu úroků z hypotéky ovlivnilo poptávku po nemovitostech. Více než čtyři pětiny dotázaných si myslí, že by toto zrušení nemělo žádný vliv (83 %). Zbylých 13 % dotázaných je přesvědčeno, že poptávka by se snížila. Nikdo z dotázaných není toho názoru, že by poptávka vzrostla.
Necelá desetina oslovených developerů je přesvědčena, že zrušení daně z nabytí nemovitosti zvýší poptávku po nemovitostech z „druhé ruky“ (8 %). S tímto souhlasí dalších 60 % respondentů, avšak s výhradami. Zbylých 32 % ředitelů developerských společností si myslí, že zrušení této daně poptávku po nemovitostech z „druhé ruky“ nezvýší. Zástupce jedné z nich, Alexej Veselý, k celé situaci dodává: „Zrušení dlouhodobě kritizované daně z nabytí nemovitosti vítáme, ačkoliv by se mohlo zdát, že pro sektor developmentu přináší spíše znevýhodnění. Je pravdou, že se zvyšuje rozdíl daňové zátěže při pořízení nového bytu oproti bytu staršímu. Na druhou stranu jsme ale přesvědčeni, že prodávající starších nemovitostí částečně navýší ceny svých bytů, aby dorovnali daňovou úlevu na straně kupujících, a reálně se tak dostupnost second-handového bydlení po finanční stránce nezlepší. Opatření ale výrazně pomůže s hypotečním financováním, protože reálně snižuje potřebu naspořených vlastních peněz – daň z nabytí nebylo možné pochopitelně financovat pomocí úvěru, na její zaplacení musel mít kupující připravené dodatečné finance.“
1) redakčně upraveno