Altán a Geologická expozice
Horské lázně Karlova Studánka, v samém srdci Hrubého Jeseníku, chráněné krajinné oblasti Jeseníky, by si zasloužily být též zařazeny na seznam UNESCO, jako se nyní dostalo lázním na západě Čech. Kdo Karlovu Studánku navštívil, ví proč. Ostatně o jejích ojedinělostech jsme již psali. Letos jsme objevili další unikát.
Jde o altán a Geologickou expozici na ploše půl hektaru. Objekt projektoval brněnský architekt Jiří Adam. Na kamenných základech stojí celodřevěná stavba, průchozí protilehlými prosklenými dveřmi. Na střeše pokryté dřevěným štípaným šindelem je nepřehlédnutelný čtvercový světlík, na vrchu s falešným odvětrávacím komínkem. Dalšími prosvětlovacími prvky jsou dva vikýře tvaru Napoleonova klobouku. Nemá žádné klempířské prvky ani zavedenou elektřinu.
Co se týká interiéru, zájemci zde naleznou dostatek informačních materiálů z celé přilehlé oblasti včetně fotografií jesenické přírody a krajiny. Jak rozmanité jsou horniny Hrubého i Nízkého Jeseníku, Rychlebských hor a Králického Sněžníku lze vidět na venkovní Geologické expozici čítající 343 kamenů, jmenovitě, kromě jiných, žulu, rulu, dolomity, čediče, mramory a pegmatity.
Povšimněte si jisté souvislosti - Karlova Studánka dostala své jméno po vojevůdci Karlu Ludvíkovi, který jako jeden z mála válečníků vyhrál bitvu nad Napoleonem I. Buonapartem. Císař nosil stejný tvar klobouku, jaký má střešní okno na zmiňovaném altánu. A ještě jedna zajímavost: altán byl otevřen před 30 léty, chcete-li přesné datum - 29. června 1991.
Z historie a současnosti architektury horských lázní Karlova Studánka
Jedny z mála horských lázní u nás v Karlově Studánce v Jeseníkách mají specifickou architekturu. Ta propojuje dva nesourodé prvky: dřevěné podhorské stavitelství a antikizující…
Téma: Stavební památky
Přečtěte si také
- Rekonstrukce Průmyslového paláce pokračuje podle plánu
- Jižní Morava známá i neznámá: lidová architektura, zámky i rozhledny
- Prvorepublikové vodní dílo Les Království
- Národní muzeum v Praze znovu otevřeno. Vezměme prohlídku pěkně od podlahy...
- Provádění obnovy pálených krytin na památkových objektech