Andalusie
Ve dnech 12. - 16. října navštívila naše redakce Andalusii, kde měla možnost se setkat s předními managery nejdůležitějších stavebních a strojírenských firem. Prohlédla si provozy a viděla nejen jak se co vyrábí, ale jaké jsou zde pracovní podmínky. Nechyběla ani návštěva stavebního veletrhu a ochutnávka místních specialit.
Akci zorganizovala agentura EXTENDA, která se zabývá mimo jiné propagací Andalusie v zahraničí (Andalusie Trade Promotion Agency). Ta vybrala z České republiky časopis Stavebnictví a interiér jako jediný vhodný pro prezentaci Andalusie české stavební veřejnosti. Dále se akce zúčastnili novináři z Ruska, Polska a Maďarska. Se zvacím dopisem přišel i program celé poznávací akce, který byl velmi dobře připravený a časově mimořádně náročný.
Něco málo ze zeměpisu a historie
Andalusie (Andalucía) leží na jižní části Pyrenejského poloostrova. Její území je velmi rozmanité. Část Andalusie omývají vody Středozemního moře a Atlantického oceánu (pobřeží má délku 812 km). Naleznete zde však i vysoké hory Sierra Morena a Sierra Nevada (na západě se pohoří Sierra Nevada zvedá až do výše 3 478 m), zelená údolí (zvláště na jihu podél řeky Guadalquivir), národní park, bažiny, pahorky, duny atd.
Autonomní statut získala Andalusie 30. prosince 1981.
Rozloha 87 595 km2.
Počet obyvatel 7 340 052.
Hlavní město Sevilla (700 716 obyv.). Místní obyvatelé uvádějí, že město i s předměstím má téměř 2 miliony obyvatel.
Provincie - Almería, Cádiz, Córdoba, Costa del Sol, Granada, Huelva, Jaén, Málaga, Sevilla.
V Andalusii je sucho a velmi teplo. V létě jsou běžné teploty okolo 40 °C. V zimě se průměrná teplota pohybuje kolem 16 °C. V polovině října, v době této poznávací akce, zde panovaly teploty okolo 23 °C. Počasí tedy velmi příjemné, ale vítr z hor už byl poměrně chladný.
V dějinách Andalusie jsou dvě významná období. První, které trvalo osm století, je spjato s muslimskou érou (8. - 15. století). Druhé období začíná v roce, kdy padla do rukou katolíků poslední maurská bašta a zároveň byla Kryštofem Kolumbem objevena Amerika, tedy rokem 1492. Seville se tehdy stala tepnou obchodů a v 16. století nejbohatším městem v Evropě. To se projevilo i na rozvoji kultury a umění.
Stavebnictví v Andalusii
Výstavba v Andalusii zaznamenává v posledních 10 letech veliký růst mimo jiné také v souvislosti s tím, že země čerpá z rozvojových programů EU. Vedle toho, že zde vznikla řada nových projektových a realizačních firem, které se podílejí na stavebních činnostech, mezi nimiž je modernizace a rozvoj infrastruktury, investiční výstavba včetně obnovy a rozšíření turistických oblastí, výstavba bytů atd., rozšiřují se a vznikají nové podniky na výrobu stavebních hmot. Není bez zajímavosti, že Španělsko je spolu s Itálií největším výrobcem keramických dlažeb a obkladů v Evropě, statistiky uvádějí, že Španělsko Itálii předběhlo s celkovým objemem 651 milionů m2 již v roce 2002 [1].
Část výroby stavební keramiky připadá i na Analusii. Dále není bez zajímavosti, že Andalusie se stává jedním z nejrychleji se vyvíjejících regionů ve využívání sluneční energie pro výrobu elektřiny a tepla. Psali jsme o tom v [2].
Společně s naším průvodcem - Benitem Márquezem Rodríguezem a kolegy z Ruska, Maďarska a Polska jsme postupně nejdůležitější firmy v Andalusii navštívili.
Mampagoy - sprchové kouty pro celý svět
Mampagoya je poměrně mladá firma. Svoji činnost začala v roce 1997 výrobou a prodejem sprchových koutů a koupelnových zástěn na ploše 250 m2. Během pouhých šesti let se rapidně rozrostla. Nyní na ploše 20 000 m2 pracuje 140 zaměstnanců. Protože její majitelé nezapomínají investovat do vývoje a nákupu plně automatických strojů, představuje dnes firma jednu z vedoucích v této produkci nejen ve Španělsku, ale i Portugalsku. Pravidelně se účastní důležitých evropských veletrhů. Svoje výrobky vyváží a zastoupení má ve stále větším množství zemí (Maďarsko, Bulharsko, Francie, Libanon, Bolivie, Argentina, Maroco, Nigerie atd.).
V závodě se přímo ze surového hliníku vyrábějí profily. Ty se následně řežou, ohýbají a povrchově upravují stříkáním. Z profilů a dalších materiálů se sestavují pomocí robotů sprchové kouty a koupelnové zástěny. Tato firma v současné době nemá zastoupení v ČR. Více informací o firmě na http://www.mampagoya.es.
Mensaque - světoznámá sevillská keramika
Mensaque je firma s dlouholetou historií. Vznikla v roce 1846 ve městě Seville. V současné době je Mensaqua Rodriguez & Co. nejstarší tzv. „Andalusian Tiles“ - továrnou na výrobu andaluzských dlaždic. Tyto dlaždice, speciálně jejich dekorace a výroba, úzce souvisejí s historií samotné Andalusie a Španělska.
Andalusie byla po dobu 40 století ovlivňována různými kulturami, kterou s sebou přinesli Féničané, Římané, Arabové. Je zde vidět i cítit vliv různých náboženství, umění. Z těchto dlaždic vyzařuje orient, dědictví arabské kultury. Dlaždice z Mensaque obsahují reliéfové, geometrické a ručně malované vzory.
Na začátku 20. století firma Mensaque byla jednou z nejdůležitějších keramických firem ve Španělsku a vyvážela své výrobky do celého světa. První tři desetiletí minulého století byla označována jako Zlatý věk sevillské keramiky. Dosud můžeme například dlaždice z této dílny a doby obdivovat v hotelu Alfonso XIII. V současné době tyto ručně malované dlaždice putují opět do různých koutů světa.
Unikátní série - dlaždice bohatě zdobené 24 karátovým zlatem s překrásnými ornamenty - často zdobí paláce a domy těch nejbohatších lidí na světě. Určeny jsou však i do hotelů, bank, zdobí například metro v Buenos Aires (Argentina), letiště JFK v New Yorku atd. Nutno podotknout, že z bohatého sortimentu si mohou vybrat však i ti méně zámožní. Cena za 1 m2 dlaždic je totiž velmi rozdílná a pohybuje se od 15 EUR až do 1 000 EUR. Strategiie firmy vychází nejen z historie a tradice, ale je založena též na novém systému kontroly kvality výrobků a nové prodejní a strategii. Tato firma v současné době nemá zastoupení v ČR. Více informací o firmě na http://www.mensaque.es.
Macpuarsa - výrobce výtahů
Přivítání v této firmě se ujali vedoucí obchodu, kteří ji krátce představili. Firma začala svoji činnost v roce 1989 v Seville a jmenovala se MAC. Zpočátku vyráběla pouze malé strojařské komponenty. Později, když se spojila s firmou PUARSA v Zaragoze, rozšířila svoji činnost na výrobu kompletních výtahů. Výtahy zde vyrobené jsou od nosnosti 150 kg, až po 10 000 kg. Jde o výtahy jak osobní, tak i nákladní, bez či se strojovnou, na elektrický či hydraulický pohon. Rychlost výtahů je velmi rozdílná - podle požadavků odběratele od 0,15 - 3,5 m/s.
Dnes má firma 600 zaměstnanců, obrat 83 milionů EUR ročně, 45 % výtahů vyváží. Svoje pobočky má ve 14 zemích světa. Jedna z poboček se nachází i v České republice. Jako reference v ČR je možné uvést například výtahy v hotelu Vyšehrad, Charlotte (Karlovy Vary) nebo v hotelu Astra (Praha). Měli jsme možnost zavítat i do míst, kde se výtahy vyvíjejí, všimnout si, že při výrobě výtahů nezapomínají na postižené lidi (slepé nebo hluchoněmé). Více informací o firmě na http://www.macpuarsa.es.
Protección Pasiva - protipožární nástřiky
Protección Pasiva byla poslední firma, kterou jsme 13. října navštívili. Ta vyrábí speciální směs Vermipláster, určenou na protipožární nástřik ocelových a kovových konstrukcí. Vermipláster - jemná zrnitá sádrová malta v prášku, vyráběná průmyslovým postupem na bázi síranu vápenatého - neobsahuje žádné toxické a nebezpečné látky. Po aplikaci této směsi na ocelové či železné konstrukce se tyto stávají velmi odolné proti požáru (jde o tzv. pasivní ochranu vůči požárům). Protipožární odolnost vychází z chování síranu vápenatého, který teplem uvolňuje vodu, čímž se šíření a účinek požáru brzdí. Kvalitu výrobku zajišťuje moderní závod s plně automatizovanou výrobou a programovatelným systémem dávkování surovin. I tato firma má distribuční zastoupení v ČR. Další informace o firmě na http://www.proteccionpasiva.com.
Ještě nás však čekaly další tři dny náročného cestování a poznávání Andalusie, ale o tom až příště.
Literatura a zdroje:
[1] Zpravodaj Silikátového svazu č. 4/04. Vydavatel Silikátový svaz Praha.
[2] Gerhard Stryi-Hipp: Slunce v akci, časopis Stavebnictví a interiér, 11/2003, http://www.stavebnictvi3000.cz/c1073