Dominantní antracitový odstín můžete doplnit také lesklými tóny stříbrné nebo zlaté. Tato kombinace dodá interiéru hloubku. Zdroj: Photographee.eu, Shutterstock

Antracitová (nejen) do interiérů: Žádaná barva, která nevyjde z módy

Interiérové trendy se mění každou sezónu. Aktuálně je v kurzu antracitová, jež je skvělým reprezentantem tradiční černobílé kombinace. Antracitová barva je velmi elegantní a tajemná zároveň. Díky její univerzálnosti je možné ji kombinovat s množstvím jiných odstínů, čímž v místnosti dosáhnete pokaždé trochu jiného dojmu.

Hodí se doslova kamkoliv. Objevit se může na fasádě domu, podlaze, vstupních dveřích včetně kování i v jakékoliv místnosti bytě, na kterou si jen vzpomenete.  V prostoru působí elegantně, nadčasově a je navíc vysoce praktická. Na podlahové krytině v barvě antracitu „se schová“ kdejaké smítko, a proto je vhodná zejména do vstupní chodby, kuchyně či koupelny. Antracitové mohou být také jednotlivé kusy nábytku – v koupelně třeba sanitární keramika, v kuchyni drobné spotřebiče nebo obklady.

V poslední době se antracitová uplatňuje hlavně v koupelnách a kuchyních. Na této univerzální barvě navíc nejsou vidět nečistoty. Zdroj: Iglenas, Shutterstock

Antracitové povrchy však volte s nejvyšší opatrností, a to zejména v malých bytech. Rozhodně tuto barvu neaplikujte na všechny stěny v místnosti, aby pokoj nepůsobil depresivním dojmem. Hrozí navíc, že by interiér vypadal opticky menší. Antracitovou je tak pro jistotu lepší zpočátku volit jen na menších kusech nábytku či ji sladit s jinou barvou.

Do ložnic se hodí tajemná kombinace antracitové a růžové, která zde vytvoří opravdu netradiční atmosféru. Zdroj: Photographee.eu, Shutterstock

Skvěle se doplňuje zejména s béžovými odstíny, zelenou nebo dokonce modrou. Pěkně vypadá také s citronově žlutou — pro dokonalý efekt pořiďte k této kombinaci nábytek v masivním provedení a zvolte decentní bílé doplňky.  Antracitové odstíny lze dále zjemnit nábytkem ve vysokém bílém lesku.

Výjimečně stylově poté působí v kombinaci se dřevem. Rozumí si s teplými odstíny, jako je mahagon či ořech, ale také s bledšími odrůdami, jako je dub nebo buk. S antracitovou barvou zkrátka můžete v interiéru experimentovat a vytvářet neokoukané kreace. A pokud máte doma oblíbený kousek, o kterém jste přesvědčeni, že by vypadal dobře jako solitér, dopřejte mu právě šedé pozadí, ať už v podobě tapety, nebo malby.

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock