Archeologové našli na budované dálnici na Lounsku pravěké sídliště
Bílenec (Lounsko) 29. července (ČTK) - Pravěké sídliště, cihelnu z přelomu 18. a 19. století a další pozůstatky historie našli archeologové na jednom z úseků budované dálnice D6 u obce Bílenec na Lounsku. Oblast je na nálezy bohatá, a proto je možné, že archeologové nakonec vypracují i odbornou publikaci. ČTK to dnes řekl vedoucí archeologického výzkumu Jan Vizner.
"Stavba té cihelny narušila zázemí pravěkého sídliště. Nálezy máme datované do starší až střední doby železné," řekl Vizner a dodal, že o cihelně archeologové díky historickým katastrálním mapám věděli. Pravěké sídliště pro ně bylo překvapením. Upozornil, že archeologové budou dataci nalezených objektů a předmětů ještě upřesňovat.
Pravěké sídliště se pyšní například pecí či zásobními nebo odpadními jámami. "Nemůžeme si představovat, že by to sídliště sestávalo v době své funkce z jam, ale nám se z těch objektů, které měly nadzemní konstrukce, dochovají právě jen ty do země zahloubené objekty," upřesnil archeolog. Při průzkumu lokality lze objekty poznat díky odlišné barvě hlíny.
Kde v Česku najdete nejkrásnější zámecké zahrady?
Zámecká sezóna je v plném proudu a milovníci hradů a zámků mají opět jedinečnou příležitost navštívit památky, které česká krajina ukrývá. Historické památky nabízejí kromě…
Několik 'beden od banánů' naplní jen archeologické nálezy. Jde o různé úlomky především keramického nádobí ať už určeného k přípravě pokrmů, tak ke stolování. "Jsme na lokalitě, která byla osídlena delší dobu... Nejstarší keramika, kterou tady máme, pochází z kultury, které se říká kultura s vypíchanou keramikou a jsme v mladší době kamenné," doplnil Vizner a vysvětlil, že se kultury označují podle způsobu tvarování či zdobení keramiky.
Archeologové mají na průzkum čas do konce roku. Vedoucí nicméně odhadl, že jejich práce skončí na přelomu září a října. Archeologové nalezené objekty nafotí, zakreslí na milimetrový papír a u některých vytvoří také 3D modelaci. Po výzkumu vznikne nálezová zpráva, veřejnost se může seznámit s oblastí a jejími nálezy například na přednáškách či v populárně naučných publikacích. Ideálním výstupem je pak podle Viznera odborná publikace. "Myslím si, že lokalita je dostatečně zajímavá na to, aby si ve finále výstup v podobě vlastní publikace zasloužila," řekl vedoucí. Dodal, že možná vznikne literatura k celému úseku dálnice Petrohrad - Lubenec.
Téma: Historické stavby a budovy
Technici i archeologové dnes v lokalitě usilovně pracovali na označených místech. "Postupně preparujeme nějaké nálezy či objekty," řekl ČTK technik. "Tady bylo hodně keramiky... Chodí se po vrstvách, což znamená podle barvy zeminy," popsal dnešní práci u jedné z vykopaných jam. Archeologové během své práce nicméně narážejí i na novější nálezy. V případě úseku dálnice Petrohrad - Lubenec se setkali s nálezy v podobě kovových fragmentů. Až následně zjistili, že jde o pozůstatky ukotvení chmelových drátů.