Rodinný dům se šikmou střechou „na druhou“, Struhařov u Mnichovic. Vítěz soutěže Fasáda roku 2019.

Baumit Akademie 2021 z pohodlí domova či kanceláře

Nový ročník vzdělávacího programu Baumit Akademie vysílaný on-line 10. února se nezadržitelně blíží. Odlišnou formu sdílení novinek z oblasti stavebních materiálů, ale již tradičně bohatý obsah jednotlivých prezentací představil Ing. arch. Karel Kladívko, projektový specialista společnosti Baumit.  

Loňský dvoudenní formát Baumit Akademie byl i ve svém názvu zaměřen především na praktické ukázky a řešení jednotlivých realizací. Letošní online ročník se programově opět vrací více směrem k architektům a projektantům. Proč tomu tak je?

Celý formát Baumit Akademie byl od loňského roku změněn. Důvodem je snaha představit nejen teoretické, ale i reálné ukázky použití našich materiálů v praxi. Proto je nový formát zvolen způsobem střídání těchto dvou typů zaměření vždy jednou za 2 roky. 

V rámci své pracovní pozice, ale i vzhledem ke svému titulu inženýra architekta se pohybujete v oboru architektury a projektování. Jak vážně podle Vás ovlivňuje situace s opatřeními proti šíření koronaviru právě tyto zmíněné obory, popř. celé stavebnictví?

Z mého úhlu pohledu se po opatrném nástupu koronavirové situace v loňském roce na jaře podařilo její uklidnění. Stavebnictví i architektura se poté vrátily do starých zajetých kolejí a za dodržování veškerých potřebných opatření vše probíhá podobně jako před epidemií. Samozřejmě celý proces komunikace směřuje nyní především do sféry on-line a digitalizace, ale stavby musí stále fungovat a manuální usazení cihly ve zdi zatím ničím jiným nahradit nelze. 

Jedním z témat budou stejně jako vloni novinky společnosti Baumit pro rok 2021. Můžete alespoň některé představit již nyní?

Rád bych, aby se zaregistrovaní účastníci on-line přenosu dozvěděli vše naživo již 10. února, takže zmíním opravdu jen pár novinek, na které se mohou těšit. Jednou z nich je nová kotvicí technika Baumit StarTrack a druhou novinkou, kterou mohu zmínit, jsou technologie v provádění skladeb podlah a balkónů.

Velmi obsáhlým a zajímavým tématem, a to nejen v Baumit Akademii, je zdravé bydlení. Jak toto téma celkově vnímají koncoví zákazníci v době, kdy společnost bojuje právě s virovým onemocněním? Změnil se nějak pohled investorů po loňském uvedení a promování modelové řady výrobků Baumit Ionit na českém trhu? 

Zdravé bydlení a zdraví samo o sobě je jistě důležitým tématem nejenom z hlediska materiálového, ale i životního. Pokud jde o náhled investorů na zdravé bydlení a s tím spojené novinky v oblasti zdravých materiálů, tak je to v současnosti velmi diskutovaná záležitost. Jsou investoři, kteří tím žijí již dlouhé roky. Pro ty další je to nyní zajímavá varianta ke klasickým řešením, na něž jsou zvyklí.

Zájemci o letošní ročník Baumit Akademie získají také cenné informace ke stavebním řešením v rámci restaurování historických objektů památkové péče. Jedná se z pohledu kvality a zpracovatelnosti materiálů pro tyto činnosti o významný posun v jejich vývoji? Vzrůstá obecně zájem o renovace objektů i v této ekonomicky nejisté době?

K první otázce bych řekl, že novinky ze sortimentu NHL, který je vhodný právě pro renovace historických objektů a památkovou péči, jsou po zkušenostech realizačních firem kvalitní a velmi dobře se s nimi pracuje. Renovace objektů historických budov je čím dál častější a ke každému objektu se musí přistupovat individuálně, což materiály a technická podpora Baumit ideálně splňují.

Letošní Baumit Akademie bude mít premiérově on-line podobu. Přináší to vám jako organizátorům příležitost k dalšímu zvýšení kvality obsahu tohoto vzdělávacího programu?

Kvalita programu není úplně závislá na podobě. Program je vždy nabitý spoustou zajímavostí a novinek nejenom ze zákulisí sortimentu naší firmy, ale také ze stavebnictví a všeho, co se kolem tohoto tématu točí. A nebude tomu jinak ani tento rok, i když v on-line podobě. Myslím, že diváci se mají na co těšit.

Na své si přijdou v rámci Baumit Akademie také uživatelé BIM, tedy moderního inteligentního procesu pro tvorbu a správu projektů založeného na modelu. Souhlasíte?

Určitě ano, BIM je o technologii přístupu k projektování a následnému užívání budov. Pomáhá při projektování s koordinováním jednotlivých částí, následně při realizaci zjednodušením procesu výstavby a v neposlední řadě slouží při užívání a správě budovy. Pokud jde o rozšíření na našem trhu, doporučuji zhlédnout téma týkající se BIM, kde se diváci jistě dozvědí vše podstatné a důležité.

Můžete prozradit, jaký je v současnosti zájem o účast v letošní on-line Baumit Akademii a jak je možné se registrovat?

Zájem o Baumit Akademii je jako každý rok velký. Protože nám on-line prostředí dovoluje mít hodně diváků, je tu možnost i pro ty, kteří se v minulých letech nedostali do sálů po celé republice – nyní mohou vše sledovat z pohodlí svých domovů či kanceláří.

Registraci lze provést zde: https://www.baumit-akademie.cz/formular/

Konference začíná 10. února 2021 v 9 hodin. Její témata jsou:

  • Novinky Baumit 2020 a 2021
  • Novinky v oblasti zateplování, ETICS s keramickým obkladem
  • Revize norem pro tepelnou ochranu budov a kotvení ETICS
  • Tipy pro bezchybnou realizaci zateplovacích systémů
  • Barvy a omítky pro zdravé bydlení
  • Materiály pro restaurování historických staveb a objektů památkové péče
  • Nové technologie v provádění podlahových skladeb a novinky systému Baumacol
  • Betony pro jakoukoliv stavbu
  • BIM již klepe na dveře
  • Feng Šuej – harmonie a vyvážená energie v prostoru
Autor: tisková zpráva
Foto: archiv společnosti Baumit