Bay View má k obyčejným kancelářím daleko. Najdete zde největší geotermální instalaci v Severní Americe
Google se po koronavirové pauze snaží motivovat své zaměstnance k tomu, aby se z home officů navrátili na svá pracoviště. A daří se mu to velmi dobře: v nových kalifornských kancelářích by chtěl pracovat snad každý! Stavba je od podlahy až po strop udržitelná, což jí vůbec neubírá na kráse – spíše naopak.
Výstavba největšího kancelářského areálu pro technologického giganta Google, která započala v roce 2017, je dokončena. Nový komplex posunul design pracovišť na další úroveň. O návrh ultra moderních kanceláří se postarala dvojice architektonických ateliérů Bjarke Ingels Group a Heatherwick Studio. Kampus využívá principy zelené architektury, která vytváří pro zaměstnance zdravé a příjemné pracovní prostředí. Google se chce stát do roku 2030 první velkou společností, která bude fungovat na „bezuhlíkové energii”.
Lehké baldachýnové konstrukce
Na návrhu Bay View se podílelo britské Heatherwick Studio a dánský ateliér Bjarke Ingels Group neboli BIG, který mimochodem stojí i za vítězným projektem pražské Vltavské filharmonie. Architekti při návrhu spolupracovali s designéry a inženýry firmy Google. Celý komplex, ležící poblíž výzkumného centra NASA Ames v Silicon Valley, se rozkládá na ploše 42 akrů. Jeho celková rozloha činí 368 milionů metrů čtverečních, s 20 akry volné plochy, dvěma administrativními budovami a centrem pro pořádání společenských akcí. V areálu nechybí ani ubytování pro zaměstnance.
Kampus tvoří převážně udržitelné materiály
Celkový přístup je maximálně „zelený” a orientovaný na co nejmenší zásah do okolní krajiny. V areálu se nachází nejrozsáhlejší systém geotermálních vrtů v Severní Americe, který dokáže vytápět a chladit všechny budovy bez použití fosilních paliv. Kampus je zcela soběstačný i po vodohospodářské stránce: dešťová voda, nashromážděná ze šikmých fotovoltaických panelů pokrývajících střechu, se používá pro chladicí věže, splachování toalet i zavlažování. Pro ochlazování interiéru se využívá pouze ochlazený venkovní vzduch, jenž proudí jen jedním směrem a nedochází tak k jeho recyklaci, což je pro zaměstnance mnohem zdravější. V okolí kampusu se rozléhá 17 akrů přírodních ploch včetně luk, lesů a mokřadů, které mohou zaměstnanci využít k odpočinku.
Interiér zajišťuje lepší interakci mezi zaměstnanci
„Po rozhovoru s našimi zaměstnanci o tom, co na pracovišti potřebují, jsme zjistili, že jsou nejproduktivnější a nejšťastnější, když se setkávají v týmech. Zároveň je ale pro ně důležitý prostor chráněný před hlukem a pohybem, aby se mohli na svou práci maximálně soustředit,” vysvětluje vedení společnosti Google. Celý interiér tak připomíná jedno velké zastřešené tržiště. Zatímco horní patro funguje jako otevřený pracovní prostor, v dolním patře najdete kavárny, které jsou určeny k setkávání a relaxaci.
Impozantní projekt očekává řadu ocenění
Vzhledem k tomu, že je Bay View navržen tak, aby dosahoval maximálních úspor energie, říká si o získání hned několika certifikací za udržitelnost. Studio BIG ve své tiskové zprávě uvádí, že kampus splňuje ty nejvyšší standardy požadované pro certifikaci LEED-NC v4 Platinum. Tato certifikace má ze všech systémů nejkvalitnější hodnocení energetické náročnosti budovy v rámci dynamického počítačového modelování. Komplex má také potenciál získat certifikát LIVING BUILDING CHALLENGE (LBC) od International Living Future Institute (ILFI).
Moderní kanceláře ale máme i v Česku.Téma: Architektura
Zdroje:
big.dk
www.enerfis.cz