Bojíte se rádi? Vydejte se na průzkum brněnského podzemí
Máte procestované české hrady a zámky křížem krážem a hledáte nová neobvyklá místa? Zkuste sebrat odvahu a vydejte se do hlubokých podzemích prostor v Brně. Prohlídkové trasy nabízejí objevování skrytých podzemních světů včetně několika překvapení. Vybrat si můžete mezi Labyrintem pod Zelným trhem, Mincmistrovským sklepem, Kostnicí pod kostelem sv. Jakuba, atomovým krytem či novým Lapidáriem.
V České republice se může jen pár měst pochlubit výjimečným fenoménem v podobě labyrintů, podzemních chodeb, tunelů, krypt a sklepů. Ke zpřístupnění unikátního brněnského podzemí veřejnosti došlo v několika etapách. V první fázi byl v roce 2010 otevřen Mincmistrovský sklep na brněnském Dominikánském náměstí. Následně se veřejnosti odemkly také dveře tajemných prostor rozsáhlého Labyrintu pod Zelným trhem. V pořadí třetí etapu lze označit za událost středoevropského rozměru. Před 8 lety byl totiž představen výjimečný nález padesáti tisíc lidských ostatků v Kostnici pod kostelem sv. Jakuba. Novinku nabízí od června tohoto roku také Hrad Špilberk, a to v podobě brněnských vodojemů.
Labyrint pod Zelným trhem: středověké chodby i pranýře
Zelný trh patří k nejstarším dochovaným náměstím v Brně. První zmínka o něm pochází ze 13. století, kdy ještě náměstí neslo název Horní trh. Dnešní pojmenování vzniklo v 15. století. Labyrint pod Zelným trhem tvoří síť prostorných barokních sklepů, jež sloužily k uchovávání potravin a fungovaly jako zázemí trhoveckého života a úkryt v době válek. Původně nebyly sklepy vzájemně propojeny. V roce 2009 ale prošly komplexní stavební úpravou, jež umožnila jejich propojení a novodobé využití.
Labyrint pod Zelným trhem se skládá se dvou samostatných celků. Část určená pro společensko-kulturní využití se nachází ve spodní úrovni náměstí. V druhé části před návštěvníky díky průvodcům v dobových kostýmech ožívá bohatá brněnská historie. Turistická trasa vede pod náměstím k Malému Špalíčku a vede v hloubce zhruba 6–8 metrů pod povrchem země. Prohlídka Labyrintu pod Zelným trhem vám vykreslí, jak byly sklepy využívány v dobách svého vzniku. Expozici tvoří i předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů. Součástí prohlídky je alchymistická laboratoř slavných lékařů a lékárníků. Nechybí zde ani starý vinný sklep a historická krčma. O stinných stránkách života v dávných dobách vás přesvědčí věrohodné repliky městského pranýře a klece bláznů, které bývaly přirozenou součástí tamní tržnice.
Mincmistrovský sklep: ražba mincí v tajemném sklepení
Mincmistrovský sklep neboli „Sklepení domu mincmistrů“ označuje historické sklepní prostory, objevené při průzkumu brněnského podzemí v roce 1999. V roce 2007 byl sklep zpřístupněn veřejnosti a o tři roky později k němu byly připojeny rekonstruované sklepy Nové radnice, kde dnes sídlí magistrát. Expozice připomíná již zapomenuté řemeslo ražby mincí i historický vývoj dnešního města Brna. A pokud budete mít štěstí, provede vás prostory zkušený mincmistr.
Vodojemy na Žlutém kopci
Za návštěvu rozhodně stojí i unikátní historické vodojemy na Žlutém kopci z přelomu 19. a 20. století, jež jsou významnou technickou památkou i unikátním industriálním prostorem.
Město využívalo po staletí vodu z řeky Svratky, leč i přes rozšíření vodovodu brzy přestalo množství a kvalita dodávané vody stačit. O pár let později byla vypsána soutěž na výstavbu vodovodu nového, a nakonec byl přijat jako nejvýhodnější řešení projekt londýnského stavitele Thomase Docwry. Cihly pro výstavbu nového brněnského vodojemu byly páleny přímo v Brně a konstrukce se dokonce obešla bez použití oceli nebo dřeva, což vytvořilo velmi působivý dojem podzemního labyrintu. Prostory vodojemu na Žlutém kopci bývají přirovnávány k istanbulským cisternám Yerebatan.
Kostnice u sv. Jakuba je druhou největší v Evropě
Pokud se rádi bojíte a láká vás tajemno, pak byste neměli vynechat ani prohlídku Kostnice u sv. Jakuba, kde je uloženo více něž 50 tisíc lidských ostatků. Jde o kryptu pocházející zřejmě ze 17. století, k jejímuž nálezu došlo náhodou v roce 2001 během systematických průzkumů podzemí. Ty probíhaly z důvodu připravovaných úprav Jakubského náměstí. Nalezené historické prostory byly revitalizovány a dnes je brněnská Kostnice u sv. Jakuba turistickou atrakcí a zároveň váženým pietním místem. Prohlídku podtrhuje autorská hudba brněnského skladatele Miloše Štědroně, která byla složena speciálně pro tento prostor.
V Impozantních prostorách vodojemů na Špilberku vzniklo lapidárium
Věřili byste, že uvnitř opevnění Špilberku se ukrývá „chrám“ plný kamenných předmětů brněnské historie? Stavbaři v bývalém vodojemu na Špilberku nedávno dokončili výstavbu lapidária a rekonstrukci bastionu. Upraveno bylo i venkovní prostředí severovýchodní části hradu. Práce na stavbě lapidária a odborného zázemí hradu začaly už v létě roku 2017.
V mimořádně působivém prostoru obou nádrží tak můžete vidět cennou sbírku kamenických a kamenosochařských artefaktů – od starobylých soch a pomníků z brněnských hřbitovů až po kamenné ozdoby ze zaniklých brněnských staveb. Expozice Chrám kamene zahrnuje třicet artefaktů, a to včetně fragmentů zaniklé Královské kaple nebo náhrobník Alberta z Krosna z roku 1399. Prostory můžete navštívit jako stálou nabídku hradu Špilberk při pravidelných komentovaných prohlídkách s průvodcem.
Protiatomový kryt 10-Z: vstup na vlastní nebezpečí
A na závěr tu máme něco pro opravdové fajnšmekry: pravý protiatomový kryt. Brněnský protiatomový kryt s názvem 10-Z se ukrývá hluboko ve skále pod Špilberkem. Původně protiletecký kryt vznikl za 2. světové války jako úkryt před bombardováním Brna. Kryt měl pojmout až 500 lidí důležitých pro řízení města a kraje, ale naštěstí nemusel být nikdy použit. Prohlídka dechberoucí expozice je individuální, provázet vás bude jen mapa, kterou obdržíte při vstupu. V případě zájmu ale lze využít i služeb průvodce. Technickou část expozice tvoří zázemí krytu: dieselový agregát, filtrovna a telefonní ústředna. Součástí expozice jsou také dveře od cel smrti z bývalé věznice se vzkazy odsouzených k smrti. Pro odvážlivce město poté připravilo speciální noční exkurze zaměřené na technické zázemí krytu.
Související články
- Poznejte brněnské výstaviště: funkcionalistický skvost a největší veletržní areál ve střední Evropě
- Tugendhat: vila, která předběhla svou dobu