Tugendhat: vila, která předběhla svou dobu
Brněnská Vila Tugendhat, která nedávno oslavila 90. narozeniny, je ojedinělým funkcionalistickým dílem německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Zápis do seznamu UNESCO jenom potvrzuje jedinečnost a nenahraditelnost stavby. Dne 29. února 2020 uplynulo 8 let od jejího slavnostního znovuotevření. Rezervace na prohlídky této budovy jsou přitom zamluvené na dlouhou dobu dopředu. Co skrývá Vila Tugendhat a čím láká návštěvníky z celého světa?
Zlatá éra funkcionalismu
Brno je rodištěm umělců, spisovatelů i architektů. Nachází se zde také drahokam světové architektury – Vila Tugendhat. Myšlenka o její výstavbě se zrodila v roce 1928. V té době bylo město jakousi křižovatkou umělců, na níž se střetávaly různé designové směry. Po celém Brně vyrůstala celá řada nejrůznějších funkcionalistických budov. V oblasti architektury a stavebnictví tento směr znamenal stavět domy podle jejich funkce a zároveň reagovat na požadavky průmyslu. Typickým znakem funkcionalistických budov se stala železobetonová skeletová konstrukce a volný půdorys. I Vila Tugendhat má ocelovou nosnou konstrukci.
Vila s historií
Vila byla vystavěna na přání manželů Tugendhatových. Fritz Tugendhat a jeho manželka Greta pocházeli z židovských německých rodin průmyslníků, kteří v Brně žili již několikátou generaci. Mezi světovými válkami se značně podíleli na industrializaci Československa. Provozovali řadu textilních továren a cukrovarů na území někdejší Rakousko-Uherské monarchie. Ještě před sňatkem požádali Fritz a Greta architekta Ludwiga Miese van der Rohe o projekt rodinného domu. Zadaní bylo více než jasné – moderní prostorný dům s jasnými a jednoduchými tvary.
Mies byl parcelou i celým Brnem okouzlen, a tak začala v roce 1929 brněnská stavební firma bratří Artura a Mořice Eislerových se stavbou vily. Následujícího roku se manželé s dětmi do domu nastěhovali. Kvůli obavě z německé expanze zde však strávili pouhých osm let. Vila byla nakonec opravdu zabavena gestapem. V letech 1942–1945 měl vilu v pronájmu Walter Messerschmidt, který zde nechal provést nemalé stavební úpravy. Následně byl objekt zabrán Rudou armádou a zničena velká část zbylého vybavení. Po osvobození sloužila budova jako škola taneční gymnastiky. Poté byla předána Státnímu ústavu léčebného tělocviku a v roce 1969 zapsána do Státního seznamu kulturních památek.
Zadání: místo pro šťastný život
Vila Tugendhat respektuje charakter a krásu svého okolí. Volně stojící třípodlažní vila je zasazena do svažitého terénu. Dům o rozloze 900 m2 je tvořen třemi patry. Na první pohled může budova z ulice působit nenápadně, možná až obyčejně, opak je ale pravdou. V horním podlaží, které je přístupné z ulice, se nachází přijímací hala, ložnice manželů Tugendhatových, dva dětské pokoje, pokoj vychovatelky a rozlehlá terasa s dechberoucím výhledem na Špilberk. Tento pozemek dostala Greta jako svatební dar od svých rodičů a jeho součástí je i rozlehlá zahrada, jež měla podobu anglického parku 19. století.
Celým domem prostupuje přirozené denní světlo. Zvláštností je i to, že dveře a veškerý nábytek sahají v celém domě až ke stropu, a vila tak působí velmi vzdušně. Prostřední patro domu sloužilo jako obytná a reprezentativní část, přičemž jeho různé části jsou odděleny závěsy. Hlavní obytná místnost se může pyšnit rozlohou 237 m2, na kterých se nachází hudební salonek, pracovna, jídelna kruhového tvaru z makassarského ebenu, knihovna i zimní zahrada. Snad nejznámější částí interiéru je exkluzivní onyxová stěna, která pod určitým úhlem propouští sluneční paprsky a mění svou barvu do červených odstínů. Spodní patro je pak vyhrazeno především technickému zázemí, které bylo na tehdejší dobu velmi pokrokové. Za zmínku stojí například vytápění prostředního patra horkým vzduchem.
Návrat podoby vily z roku 1931
Rozsáhlejší rekonstrukcí prošla vila dvakrát. Poprvé v 80. letech 20. století, podruhé v letech 2010-2012. Stavbaři na novodobé zakázce za necelých 165 milionů korun pracovali pod přísným dohledem památkářů tak, aby zachovali maximum z původních materiálů a použili identické technologie. Byly například odstraněny nepůvodní stavební zásahy, rekonstruována zahradní terasa, restaurován dochovaný a vestavěný mobiliář a obnoveno technické zázemí.
V suterénu je díky stálé výstavě možné se seznámit s tvorbou slavného architekta. Vila Tugendhat pořádá ročně nespočet kulturních a vzdělávacích akcí, které stojí za to navštívit. Dostat se do vily ale není úplně jednoduché. Vzhledem k vysokému zájmu o prohlídku je počet dostupných vstupenek velmi nízký a většina blízkých termínů je již zcela vyprodána.
Související články
- Josef Gočár, nejvýznamnější žák architekta Jana Kotěry
- Světlo jako ukazatel kvalitní architektury
- Organické tvary vládnou světové architektuře dopravních terminálů