Broušená cihla POROTHERM CB – minimální ložné spáry, maximální úspora malty a času
Společnost Wienerberger, která na evropském i českém trhu vstoupila do obecného povědomí jako přední výrobce a popularizátor cihlářských výrobků aplikovaných hlavně jednovrstvým způsobem zdění, je známá také jako přední evropský subjekt na poli technologického vývoje. Výsledkem trvalé inovační a vývojové aktivity této firmy je vysoce pokrokový výrobek - broušená cihla.
Pokrokovost v dnešním pojetí neznamená jen zvládnout výrobní technologii, která umožní přijít na trh s výrobky s novými užitnými vlastnostmi. Nebo nabídnout ucelený systém výrobků se snadno dostupnými doprovodnými poradenskými a servisním službami, který usnadní rychlé dosažení cíle. V pojetí společnosti Wienerberger spočívá pokrokovost navíc v dovednosti dodávat na specifický trh se stavebninami jen takové výrobky, u nichž také způsob zpracování na stavbách znatelně snižuje rizika plynoucí z nedbalosti a nekvalitní práce. Ukázkovým představitelem takového přístupu, vedle jiných výrobků této cihlářské společnosti, je právě broušená cihla.
Broušené cihly představují novinku v sortimentu zdicích materiálů. Umožňují zdění s nejmenší šířkou ložných spár a nabízejí tak značné úspory nejen finanční, ale zrychlují i samotné zdění a vysychání hrubé stavby. Na českém trhu se před uvedením na trh společností Wienerberger na podzim roku 2003 objevovaly zřídka, a to pouze jako importované zboží bez jakékoli technické podpory pro tenkovrstvé zdění. Z tohoto důvodu se u nás broušené cihly dosud používaly pouze v kombinaci s běžnými tlouš.kami ložných spár. Firma Wienerberger cihlářský průmysl, a.s., spolu s uvedením prvních tří výrobků v řadě broušených cihel - POROTHERM 38 CB, POROTHERM 25 CB a POROTHERM 12 CB – nabízí k použití těchto cihel také technologické poradenství od odborných pracovníků, kteří pomáhají při zakládání staveb a zaučení technologických postupů při zdění.
Cihly broušené jsou určeny pro všechny typy zděných staveb. Cihelné bloky jsou přesně zabroušeny na výšku 249 mm. Tato úprava umožňuje provádět ložné spáry o tloušťce pouhý 1 mm.
Oproti nebroušeným blokům zaručuje uvedené řešení snížení pracnosti zdění až o 25 %, úsporu zdicí malty o 84 %, zásadní snížení technologické vlhkosti vnesené do stěny při zdění a následné rychlejší vysychání zdiva, odstranění dílčích tepelných mostů, které představují ložné spáry mezi jednotlivými vrstvami cihel z obyčejné malty a v neposlední řadě také minimum úklidových prací.
Bloky POROTHERM 38 CB jsou určeny pro jednovrstvé obvodové nosné i nenosné zdivo tloušťky 380 mm s vysokými požadavky na součinitel prostupu tepla a tepelně akumulační vlastnosti.
POROTHERM 25 CB jsou konstruovány pro jednovrstvé vnější i vnitřní nosné zdivo tloušťky 250 mm. Bloky je možné použít pro vnitřní nosnou část obvodového vrstveného zdiva v kombinaci s tepelným izolantem a případně i dalšími cihelnými materiály, které tvoří vnější ochrannou část vrstveného zdiva.
POROTHERM 12 CB jsou určeny pro vnitřní nenosné příčky. Lze je použít i jako přizdívku tepelné izolace v místě železobetonových ztužujících věnců nebo pro ochrannou část vrstveného zdiva.
Základní pravidla zdění broušenými cihlami
K dosažení všech výhod, které POROTHERM CB nabízí, je nutné věnovat velkou pozornost založení první vrstvy cihel. Tato vrstva se zakládá na dokonale vodorovnou a souvislou vrstvu malty (ne na pruzích), která nesmí být tenčí než 10 mm. Pro tuto první vrstvu je určena speciální POROTHERM CB zakládací malta.
Zdění obvodových stěn začíná osazením rohových bloků. Pro práci zde platí stejná pravidla jako v případě systému POROTHERM P+D. Mezi osazené rohové cihly se ukládají do maltového lože jednotlivé cihly první vrstvy.
Při práci je nutné dbát zejména na správnou konzistenci malty. Cihly by přitom mělo být možné pohodlně vyrovnat, nesmějí se však příliš vtlačovat do malty. Výškové rozdíly mezi jednotlivými bloky přitom nesmějí překračovat 1mm, jinak by je nebylo možné vyrovnat tenkou vrstvou malty.
Od druhé vrstvy cihel se pro zdění používá speciální POROTHERM CB malta pro tenké spáry, která se dodává společně s cihlami. Maltu je možné nanášet dvěma způsoby. Při první metodě, pomocí nanášecího válce, se malta dávkuje do zásobníku, odkud se dostává při rovnoměrném pohybu válce na ložnou plochu již položených cihel. Na tuto vrstvu se ukládá další vrstva cihel.
Při druhé metodě se cihly namáčejí do malty tak, že se spodní ložná plocha rovnoměrně ponoří do malty pro tenké spáry, maximálně do hloubky 5 mm. Takto namočená cihla se ihned osazuje do zdiva. Toto nanesené množství malty přitom naprosto postačuje pro pevné spojení jednotlivých cihel.
Vyšší záruky pro investora
Broušené cihly znamenají novou, vyšší kvalitu v přesnosti zdění. Aby realizátor využil všech výhod této technologie - zejména úspory času a malty - nutí ho to rychle opustit nesprávné návyky, jako jsou dozdívky úlomky starých cihel apod. Výsledkem je zdivo, jehož tepelný odpor se mnohem přesněji blíží deklarované hodnotě, což je mimořádně důležité především pro investora, který sice deklarovanou nebo výpočtovou hodnotu tepelného odporu zná, ale nemůže si ji po realizaci prakticky ověřit.