Cech malířů a lakýrníků ČR - záruka kvality řemesla
V únoru 2003 byla zahájena novodobá činnost Cechu malířů a lakýrníků ČR. Cech si jako prvořadý cíl vytyčil úkol, aby toto řemeslo znovu získalo tak dobré jméno, jaké mělo v dávné minulosti. Také chce, aby kvalita práce mistrů v oboru byla ceněna, aby řemeslo nemohl vykonávat nikdo, kdo nemá příslušný výuční list a aby členové využívali nových poznatků v oboru i v oborech souvisejících. V neposlední řadě chce Cech malířů a lakýrníků ČR aktivně působit na tvorbu zákonů, které se dotýkají jeho činností.
Od začátku devadesátých let vzniklo mnoho nových spolků a společností. Některé již stačily zaniknout, jiné čekaly na svůj čas až do nového tisíciletí. Mezi ně patří i Cech malířů a lakýrníků ČR. Jednou z firem, která podpořila jeho znovuzaložení, je i společnost BARVY TEBAS, s.r.o., tradiční výrobce vodou ředitelných barev pod značkou BALAKRYL. Historie Cechu je opravdu dlouhá. Spadá až do roku 1348, kdy získal dekret od Karla IV. jako společenstvo řemesel. Mimochodem - rok 1348 byl významný i z dalších důvodů - byla založena Univerzita Karlova, hrad Karlštejn či Nové Město pražské. Původně Cech nesl jméno svatého Lukáše, patrona malířů. Byl jediný, který měl ekonomickou strukturu společenstva a v cechovní hierarchii zaujímal třetí místo. V různých obměnách pak Cech fungoval až do padesátých let dvacátého století, kdy byl rozpuštěn. Ještě v září roku 1947 uspořádali jeho stoupenci sjezd a výstavu. Novodobá činnost Cechu malířů a lakýrníků ČR byla zahájena v únoru 2003. Jeho prvořadým cílem je, aby řemeslo znovu získalo tak dobré jméno, jaké mělo v dávné minulosti. Kvalita práce mistrů v oboru byla tehdy vysoce ceněna. Řemeslníci byli váženými osobami a mohli se těšit ze spousty výsad, kterých se jim dostávalo od vrchnosti. Dalšími cíli Cechu je prosperita jeho členů a prosazování jejich zájmů. Dále pak vzájemná spolupráce členů ve všech oblastech jejich činnosti a využívání nových poznatků v oboru i v oborech souvisejících. Záměrem organizace je i zvyšování kvality služeb poskytovaných členy Cechu. Dalším z klíčových bodů je prosadit, aby řemeslo bylo vázanou živností, aby je nemohl vykonávat nikdo, kdo nemá příslušný výuční list.
Tím se zlepší kvalita řemeslníků a ruku v ruce s tím i dodržování technologických postupů. Zvýší se také bezpečnost při práci s nebezpečnými látkami. Členskou základnu tvoří také střední odborná učiliště, která se snaží Cech podporovat. V učebním oboru malíř, lakýrník a natěrač prosazuje školskou reformu. Ta se začíná postupně rozbíhat a s ní i školicí programy pro řemeslníky, díky nimž si mohou doplnit základní odbornou kvalifikaci. Tímto způsobem s Cechem spolupracují dvě vzdělávací střediska - v Čechách SOU Praha Jarov a na Moravě SOU Hustopeče u Brna. Další významnou složkou Cechu jsou odborné kluby, které zahrnují jednotlivé řemeslné směry a odvětví – např. dekorační a písmomalířské práce. Ty mají za úkol sledovat novinky a vývoj těchto specializací tak, aby Cech mohl široké veřejnosti poradit a nabídnout odborníky v dané specializaci. Kromě jiného byl v Cechu zahájen humanitární program ve spolupráci s nadací Modrý klíč, což je sdružení pro pomoc mentálně postiženým.
Cech malířů a lakýrníků (www.cechmal.cz) je přidruženým členem Asociace výrobců nátěrových hmot. Mezi oběma subjekty probíhá intenzivní vzájemná spolupráce, jejímž výsledkem je větší pružnost, kvalita informací a podpora programů Cechu. Součástí této organizace je i společnost BARVY TEBAS, s.r.o. a další partneři Cechu PRIMALEX, BALAKOM a BARVY A LAKY HOSTIVAŘ.
A už v sobotu 18. října 2003 proběhla v duchu starých cechovních tradic v Chrámu sv. Cyrila a Metoděje v pražském Karlíně »První Cechovní slavnost«, která se konala právě u příležitosti zahájení novodobé činnosti Cechu malířů a lakýrníků České republiky.