Češi si oblíbili podlahy v přírodním designu a podlahová vytápění, shodují se odborníci
Podlahy jsou nedílnou součástí každého interiéru. Při jejich koupi je potřeba zvážit nejen jejich cenu a vzhled, ale i užitné vlastnosti. Jak se při výběru té správné podlahy neztratit, na co si dát pozor při pokládce, ale i na to, jaká řešení jsou aktuálně trendy, jsme se zeptali odborníků na dřevěné a vinylové podlahy.
Ať už uvažujete o podlaze dřevěné nebo třeba vinylové, základem je vybrat si takovou krytinu, která bude nejen skvěle vypadat, ale také vám bude dlouhodobě sloužit a plnit všechny vaše potřeby. Na rady a tipy ohledně výběru, výměny i údržby jsme ptali podlahářů Petra Hejhala a Honzy Brandejse a výrobce dřevěných podlahových krytin Ing. Josefa Řezníčka.
1. S jakým typem podlah pracujete, jaké podlahy vyrábíte a čím jsou vaše podlahy charakteristické? Do jakých prostor se hodí?
P. Hejhal a H. Brandejs: Naše firma se zabývá převážně pokládkou vinylových podlah, které jsou díky svým vlastnostem, jako je materiálová stálost (nejsou na nich vidět otlaky židlí atd.), jednoduchá údržba a široké využití (obkládání stěn či schodů), vynikající volbou do každého prostoru.
J. Řezníček: V naší společnosti vyrábíme kvalitní třívrstvé dřevěné podlahy se zámkovým spojem, které se hodí zejména do bytových domů.
Marmoleum a umění ho pokládat, nová prodejna o rozloze 900 m²
V rámci přípravy nové prodejny v obchodním domě Nová Karolína v Ostravě bylo potřeba položit 900 m2 marmolea. Jednalo se o jeden hlavní prostor s nosnými sloupy a několik malých…
2. Kdy doporučujete přistoupit k výměně stávající podlahy? Čím by se měli zákazníci při výběru nové podlahy řídit?
P. Hejhal a H. Brandejs: Výměna je zapotřebí zejména v případě, když dojde k havárii, například při vytopení vodou. V tomto případě se musí stará krytina nejdříve odstranit, aby mohl podklad vyschnout, jinak by mohlo docházet k zaplísnění prostoru. K výměně podlahy je však vhodné přistoupit i v případě, že je krytina “jen” opotřebená nebo zkrátka kdykoliv, když si chce klient zkrášlit a zmodernizovat bydlení. Při výběru by se lidé měli řídit tím, aby byla podlahová krytina odolná proti oděru, v případě problémů snadno opravitelná a případně vhodná i na podlahové vytápění.
J. Řezníček: Novou podlahu je na místě si zařídit, pokud by oprava stávající krytiny přesáhla cenu té nové nebo pokud již nelze krytinu opravit. Při výběru doporučuji dívat se na kvalitu, odpovídající cenu a co nejmenší ekologickou zátěž.
3. Doporučujete pokládku podlah svépomocí? A případně, jakých nejčastějších chyb se zákazníci při pokládce dopouštějí?
P. Hejhal a H. Brandejs: Určitě nedoporučujeme, protože pro pokládku krytin je zapotřebí podklad v perfektním rovném a pevném stavu. Mnoho lidí si myslí, že podklad je v pořádku, ale opak bývá pravdou a poté dochází například k zvlnění krytiny a následně k jejímu rychlému opotřebení a nakonec další výměně, která je velice jak časově, tak i finančně náročná - obzvlášť, když se jedná o lepené verze krytiny.
Téma: Podlahové materiály
J. Řezníček: U nás je to jinak - naše podlahy si ve většině případů pokládají zákazníci sami. Snažíme se předat zákazníkům srozumitelný návod, aby k chybám nedošlo. Nejhoršími chybami jsou všeobecně křivý nebo mokrý podklad, případně chybějící dilatace kolem pevných překážek.
4. Jaké jsou aktuální trendy v designu a technologiích podlah?
P. Hejhal a H. Brandejs: Pracujeme výhradně s jedním výrobcem podlahové krytiny a ten pro letošní rok vydal novou modelovou řadu, která má větší nášlapnou vrstvu pro větší výdrž. Výrobce se snažil napodobit přírodní povrch dřeva, což se mu doopravdy povedlo - podlaha je na pohled i dotek velice podobná přírodnímu dřevu.
J. Řezníček: Mezi velké trendy patří podlahové vytápění, pro které máme naše podlahy přizpůsobené. Dalším hitem je přecházení do extra matných laků a olejů.
5. Jak podlahy, které pokládáte/vyrábíte, co nejlépe udržovat, aby vydržely co nejdéle krásné a funkční?
P. Hejhal a H. Brandejs: Pro údržbu vinylových podlah doporučujeme vždy používat přípravek k tomu určený. Nevhodný přípravek by mohl poškodit nášlapnou vrstvu krytiny. K očištění podlah vám postačí pouze stírání vlhkým (ne mokrým) měkkým hadrem s čistícím přípravkem. Zároveň doporučujeme minimálně jednou za rok využít služeb profesionálů. Ti používají účinné prostředky pro hloubkové čištění, ošetření a následné rozleštění. Tyto přípravky však nejsou určeny domácí kutily - jejich nesprávné použití by mohlo krytinu poškodit.
J. Řezníček: U dřevěných krytin doporučujeme minimalizovat chůzi v botech, podlahu stírat lehce vlhkým mopem a olejované podlahy ještě navíc jednou za rok přeolejovat udržovacím olejem.
6. Jak co nejlépe zkombinovat různé druhy podlah v jednotlivých místnostech, aby nebyl narušen vzhled a funkčnost celého bytu či domu?
P. Hejhal a H. Brandejs: Nejdůležitějším aspektem je rovinatost všech podlahových krytin. Nic nenaruší prostor více než vysoké přechody mezi místnostmi. Při výběru je také dobré myslet na sladění barevného dekoru. Z vlastních zkušeností však můžeme říci, že řadě zákazníků se výrazné barevné přechody líbí. Jak se říká 100 lidí 100 chutí… V konečném důsledku vždy záleží na individuální domluvě se zákazníkem.
J. Řezníček: Ideální je použít stejnou dřevinu a stejný dekor v celém domě. Pokud použijete více dekorů, tak potom alespoň dodržet jednu dřevinu.
Za poskytnutí rozhovoru děkujeme: Petru Hejhalovi a Honzovi Brandejsovi z BH Podlahy a Ing. Josefu Řezníčkovi ze společnosti České podlahy.