Cihla v interiéru

Cihla. Přírodní materiál, který v současnosti zažívá restart. A to nejen v exteriérech. Zdobí naše domy a byty zevnitř a dodává prostředí hřejivou atmosféru. Pohledových variant je velké množství a vybere si téměř každý.

Lofty

Exponovaná cihla v interiéru je součástí novodobých obytných prostor od dob vzniku tzv. loftů na konci 19. století v Paříži. Lofty byly zpopularizovány jejich uživateli, převážně umělci, a rozšířily se tak do celého světa, hlavně do USA. Jednalo se většinou o renovované bývalé sklady či výrobní prostory, které již nenacházely jiné uplatnění. Jejich „přestavba“ byla v počátcích levnou, ale velmi příjemnou alternativou bydlení, která se však postupem času, především v druhé polovině 20. století stala hlavním proudem. Současné lofty jsou navrhovány světově známými architekty a designéry a jejich ceny stoupají do závratných výšek.

Kuchyně v tomto moderním loftu potvrzuje fakt, že dřevo a cihla se dobře doplňují. (Autor: Svet_Feo, Shutterstock)

Univerzalita

Z proudu se vyvinula „záplava“. Nyní v bytech již samozřejmě nenacházíme pouze renovované cihlové zdi, ale majitelé často budují příčky zcela nové nebo pohledovými cihlami obkládají úplně jiný materiál. Bytu, ať už loftu nebo malému 1+1 totiž dodávají nenahraditelnou atmosféru. Do domu cihla přináší rázovitý charakter a teplo. Především se jedná o skutečně univerzální materiál a pasuje jak do městského moderního bytu, tak do venkovských příbytků. V bytech doplňuje oblíbené styly industriální či vintage, v tradičních rodinných domech lze cihlu spojit s venkovským či Provence dekorem.

Do ložnic přináší cihlová zeď romantický nádech. (Autor: Mariia Smeshkova, Shutterstock)

Kombinace a kontrasty

Cihla se vyznačuje především schopností adoptovat jakýkoliv jiný materiál. Červenou cihlovou barvu osvěží světlé dřevěné prvky. Dubová podlaha či smrkové stropní desky vytvářejí ve spojení s cihlovou červení excelentní finální dojem. Urbanistický nádech dodá kombinace s kovovým nábytkem. Cihla se dobře snoubí se sklem, třeba s vícečetným lustrem s baňkami ve stylu akvária pro ryby. Romantický nádech cihly ve starším domě může být zdvojnásoben její kombinací se vzorovanými tapetami. Zlehčit lze silný výraz cihly světlou výmalbou ostatních zdí v místnosti. Velmi efektní jsou v cihlové zdi i bílé dřevěné okenice. Na cihle se také skvěle vyjímají obrazy. Ač se některé kombinace mohou zdát na první poslech nepatřičnými, není se potřeba bát vůbec ničeho. Pokud Vás navíc děsí přílišná nápadnost cihlového dekoru, řiďte se doporučeními mnohých designérů: ponechat odhalenou cihlu jen na jediné zdi v místnosti. A pokud je i tato zeď příliš dlouhá, nebo se jedná o prostor s vysokými stropy, napomůže optické „přerušení“ linie za pomocí zrcadla, dejme tomu ve starožitném rámu. Pro všechny výše uvedené možnosti platí, že pokud je možné zajistit také přísun dostatku přirozeného světla do interiéru, bude výsledný dojem zcela jistě líbivý.

Kontrast mezi cihlovou červení a bílou kuchyňskou linkou dodává místnosti šmrnc. (Autor: Photographee.eu, Shutterstock)

Úprava starších cihlových zdí

A jak postupovat, pokud se stanete majiteli zděného objektu a rozhodnete se využít jeho potenciálu na maximum? Navrhujeme dvě základní úpravy. Starší, nepříliš udržovanou cihlovou zeď je potřeba dát do pořádku. Můžete ji vyčistit drátěným kartáčem a odstranit tak všechny povrchové nečistoty. Poté aplikujte několik vrstev bezbarvého laku. Ale pozor, použijte výhradně lak matný. Lesk by zcela narušil přirozený vzhled cihly. Pokud je na zdi malba a rozhodnete se ji odstranit, postupujte při jejím odstraňování velmi opatrně. Poškození cihel je nenávratné. Pokud však i přes veškerou snahu dojde k narušení části zdi, nezoufejte. Řešením je aplikace tenké vrstvy vápna, či mořidla. A můžete je nanášet jen na části zdi, a vytvořit tak působivý vintage efekt. Veškeré povrchové úpravy však vždy zkoušejte na méně exponovaných místech, např. v rozích místnosti, kde bude umisťován nábytek. Teprve až se přesvědčíte, že je Vaše metoda účinná a výsledný efekt akceptovatelný, postupujte dále na viditelná místa.

Pokud se rozhodnete stěnu natřít například vápnem, klidně jej naneste jen místy… Vytvoříte tak zajímavý efekt. (Autor: Christian Hillenbrand, Shutterstock)

Regulace vlhkosti

Podoba cihly ve spojení s jejími praktickými užitnými vlastnostmi, jako je schopnost pojmout velké množství vlhkosti ze vzduchu, aby ji mohla při jejím nedostatku vrátit zpět do interiéru, výrazně ulehčuje majiteli cihlového domu volbu, zda zeď odhalit či zakrýt. Stylově se pak tento materiál hodí do jakékoliv místnosti v domě.

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: Shutterstock