U interiérových dveří většina z nás řeší v první řadě design. Ilustrační snímek. Foto: Jiří Hejhálek

Pod povrchem interiérových dveří: Výčet materiálů je pestrý

Výběr interiérových dveří patří mezi rozhodnutí, které je spjato se všemi novostavbami i s řadou rekonstrukcí. Většina z nás bude v prvé řadě řešit jejich styl a design, tedy to aby ladily s celkovým vzhledem interiéru. Existují však další faktory, které nejsou na první pohled vidět, ale měli byste je při výběru určitě zvážit.

Začněme přímo u toho, z čeho se dveře skládají uvnitř. Pokud pomineme dveře z masivu, výčet materiálů, ze kterých dveřní křídlo může být vyrobeno, je celkem pestrý. Jednou z nejdůležitějších vlastností představuje konstrukce dveří, ta nám říká, zda-li je nosným prvkem samotný rám a nebo celé dveřní křídlo.

V případě rámových dveří tvoří nosnou část rám z masivního/lepeného dřeva či z jiného pevného materiálu, jako je dřevotříska, MDF, nebo HDF. Poznamenejme, že značení MDF vychází z prvních písmen anglického výrazu medium-density fibreboard (středně hustá dřevovláknitá deska) a podobně HDF je dřevovláknitá deska vysoké hustoty (high-density). V praxi se zmíněné dřevotřískové desky vyskytují například uvnitř nábytkových desek. Samotný rám může být vyplněn sklem, středovými panely apod.

Druhý typ představuje desková konstrukce dveří, u které rám není dostatečně pevný na to, aby samostatně tvořil nosnou konstrukci. Nosná je zde též výplň, která nejenom dveře zpevňuje, ale s ohledem na použitý materiál též ovlivňuje tepelněizolační vlastnosti, zvukovou neprůvzdušnost či odolnost vůči šíření plamene. Samotný rám je, stejně jako u rámových dveří, zhotovován z masivního/lepeného dřeva či MDF případně HDF.

Zastavme se u výplně

Základním a nejlevnějším typem výplní je tzv. voština vyráběná z papíru. Jde o lehký výplňový materiál s šestibokou strukturou, který – vzhledem ke své nízké hmotnosti – zajišťuje dobré pevnostní vlastnosti. A jelikož se papírová voština přepravuje a skladuje v neexpandovaném stavu, ušetří při jejím použití výrobci dveří též přepravní a skladovací náklady. Mezi výhody dveří vyplněných voštinou patří z pohledu uživatele nízká hmotnost křídla a příznivá cena. Nevýhodou je slabá tepelná a akustická izolace a malá odolnost vůči hrubšímu zacházení.

VEKRA uspořádala pro novináře tiskovou konferenci, v rámci které proběhlo porovnání různých typů výplní a povrchových úprav interiérových dveří. Na fotografii zlomené křídlo deskové konstrukce dveří vyplněných voštinou. Voštinové dveře VEKRA nevyrábí a nedoporučuje. Foto: VEKRA

Dalším rozšířeným typem výplně je dutinková dřevotříska, jejíž základem je – stejně jako u MDF/HDF – deska vyrobená většinou ze zbytkového dřeva z dřevařského průmyslu. Dutinky sice ubírají hmotu a snižují hmotnost dveří, ale i přes to nabízí tento typ výplně výrazně lepší zvukověizolační parametry a je též mechanicky odolnější.

Rozšířeným typem výplně dveří je dřevotřísková deska MDF (HDF) případně její dutinková varianta. V praxi se stejný materiál používá i v nábytku. Foto: Dragan drmr_foto, Shutterstock

Poslední typ výplně, který v tomto krátkém přehledu více rozebereme, je výplň z plné dřevotřísky. Dveře z ní vyrobené jsou opět o něco odolnější a lépe akusticky izolují. Nevýhodou je vyšší cena a vyšší hmotnost.

Typy povrchů dveří

Z pohledu dlouhé životnosti a praktičnosti je velice důležitá též volba vhodné povrchové úpravy dveřního křídla. Při jejím výběru je potřeba především vzít v úvahu, kde se budou dveře používat. Vzhledově „stejné” povrchové úpravy se totiž můžou lišit (a často liší) strukturou materiálu zřejmou na dotek, odolností proti mechanickému poškození či v jiných detailech ovlivňujících, jak dlouho dveře zůstanou na pohled hezké.

Povrchové úpravy dveří nejčastěji tvoří obyčejná fólie, CPL lamino, dřevěná dýha, lak nebo HPL (vysokotlaký laminát), ABS apod. Lak a dýhu netřeba blíže představovat, snad jen s tím, že u dýhy hraje roli její tloušťka. Fólie se jako povrchová úprava hodí pouze pro málo namáhané prostory a pro náchylnost k poškození se moc nedoporučuje. Dnes nejprodávanější úpravou je proto laminátový povrch (tzv. CPL).

U fólie a CPL lamina si dovolím krátkou poznámku. Výrobci dveří totiž obě technologie nazývají různě, a proto i pod fólií může být myšleno CPL lamino. Rozdíl je v tom, že v jednom případě se jedná pouze o „nosný papír s potiskem” a ve druhém případě je tento „nosný papír s potiskem”, například se zmíněnou kresbou dřeva, opatřen z pohledové strany laminátem. Právě povrchová laminace zajišťuje to, že CPL povrch je velmi odolný proti mechanickému poškození, barevně stálý, a to stále za příznivé pořizovací náklady. Laminát je vyráběn v různých tloušťkách (0,2 mm, 0,4 mm apod.), což má samozřejmě též vliv na výslednou odolnost. Speciálním typem pak je 3D CPL laminát, který má na povrchu „hrubou” schopnou imitovat na dotek například dřevo.

Pro povrchy s důrazem na odolnost se dále používá vysokotlaký laminát (HPL), Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), atd. Jde o konstrukčně plošný materiál s tloušťkou často přesahující 1 mm, který najdeme nejčastěji na hranách nábytku. V případě dveřních křídel nemusí být tato povrchová úprava taktéž celoplošná.

Pro povrchy s důrazem na odolnost se používá vysokotlaký laminát (HPL), Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), atd. Na snímku je to ta okrajová vrstva. Foto: baitong333, Shutterstock

Panty

Ke dveřím lze vybírat i z celé řady pantů lišících se typem (dvoudílné, třídílné, skryté, bezfalcové) materiálem, vzhledem, povrchovou úpravou apod. Jelikož na závěsech doslova visí celá váha dveří a závisí perfektní dosednutí dveří do zárubně, dbejte na jejich dostatečnou nosnost (obzvláště u jiných než voštinových dveří). Výhodou je též povrch potažený teflonem, který snižuje tření a eliminuje vrzání.

Autor: Jiří Hejhálek ml.
Foto: viz popisky