Designové řešení podlah

V průběhu loňského roku se podařilo zrealizovat dva pozoruhodné stavební počiny v Brně a v Praze. Spojuje je kromě snahy o výsledek, srovnatelný se světovou produkcí, i skutečnost, že při jejich realizaci byla použita řada moderních stavebních materiálů v čele se samonivelační finální cementovou stěrkou – podlahovým systémem SikaDecor®.

Věž žižkovského vysílače v Praze vzbudila v době své realizace (1985 až 1992) velkou pozornost, neboť se jedná o stavbu naprosto kontrastující s okolní historickou zástavbou. Je zdrojem emocí kladných, ale i záporných. Dodnes se například v různých světových žebříčcích nejošklivějších staveb objevuje na předních místech.

Věž žižkovského vysílače v Praze vzbudila v době své realizace velkou pozornost

Rekonstrukce věže žižkovského vysílače

V letech 2009–2012 proběhla celková rekonstrukce tohoto jedinečného objektu pod vedením mladého architektonického ateliéru SAD. Ke svému úkolu – vytvořit z věže místo, kam by stálo za to zajít – se postavili lidé z ateliéru zodpovědně a komplexně. K úspěšnému výsledku jim dopomohly i nezvyklé a méně často používané materiály, jako například barevná finální samonivelační cementová stěrka SikaDecor®.

Bezešvé povrchy systému finálních samonivelačních podlah s názvem SikaDecor® se vyznačují nejen absolutně rovným povrchem, ale jsou zároveň vodoodpudivé a vysoce odolné proti otěru a znečištění

Koncept rekonstrukce

U projektu žižkovské věže se dá zjednodušeně říct, že 90 % naší práce je v tom, co vlastně není vidět. Jsou to veškerá ta střeva – technologie a jejich koordinace.” ozřejmuje situaci člen ateliéru SAD – architekt Jerry Koza a dále vysvětluje svůj koncept: „Získat 360° výhled na město, to bylo to hlavní téma našeho projektu. Tomu se přizpůsobilo úplně všechno včetně nového požárního a evakuačního řešení a dalších funkčních součástí stavby.

Design

Výsledný návrh interiérů byl podle slov autorů jen pomyslnou třešničkou na dortu. Především podle něj se však může veřejnost o úspěšnosti rekonstrukce sama přesvědčit. Veškeré vnitřní povrchy – jednolité podhledy i podlahy – spoluvytvářejí dokonalou atmosféru luxusní designové restaurace a svým futuristickým nádechem jsou v jednotě s celkovým fantastickým charakterem vysílače.

K tomu přispívají již zmíněné bezešvé povrchy systému finálních samonivelačních podlah s názvem SikaDecor®, jehož hlavní přednost tkví v absolutně rovném povrchu, který je zároveň i vodoodpudivý a vysoce odolný proti otěru a znečištění. Tato technologie dokonce umožňuje v případě menšího poškození povrch přelakovat nebo přebrousit. Nezanedbatelnou výhodou je také možnost výběru z řady barevných odstínů.

Hudebně dramatická laboratoř – nenápadný vzor modernosti

Samonivelační finální probarvená cementová stěrka SikaDecor® hraje také dominantní roli v jiné současné realizaci – v nové budově hudebně dramatické laboratoře JAMU v Brně, která dostala název Divadlo na Orlí. Záměrem autorů návrhu (Pavel Rada, Milan Rak, Alena Režná z ateliéru Archteam) bylo vytvořit pro líheň nových divadelně pěveckých talentů – především oboru opera a muzikál – příjemný prostor, který bude inspirativní a který bude podporovat souznění novodobých tendencí uměleckých oborů. Koncept, který byl zásadní pro vítězství v architektonické soutěži a který je zjevný vedle jednoduché dispozice i v celkovém působení fasád a interiéru, obsahuje sílu mladistvé revolty a zároveň noblesu divadelní slavnosti. Je to stavba, která do historického prostředí přináší novou svěží kvalitu a nebojí se to přiznat.

Samonivelační cementová finální stěrka SikaDecor® sehrála velký význam pro celkové harmonické vyznění vstupních prostor divadla

Vnitřní povrchy

Výrazným činitelem ve vstupních prostorách je odvážné červené zbarvení, které symbolizuje sílu mladé krve a energii dramatického umění. Exkluzivitu divadelního a společenského prostoru doplňuje vedle prosklené výtahové šachty a pásového okna v patře třeba i vtipný lineární světelný proužek ve stěnách. Logicky velký význam pro celkové harmonické vyznění sehrála volba typu podlahy – i v tomto případě samonivelační cementové finální stěrky SikaDecor®. Ta svou jednolitostí celkový dojem umocňuje a vnáší sem nesporný nádech noblesy a výjimečnosti.

Sikagard®-750 Deco EpoCem®, systém epoxi-cementových stěrek poskytuje efektní a trvanlivé řešení povrchu podlah a stěn. Můžeže sloužit jako finální povrch za kuchyňskou linkou či v koupelně a sprchovém koutu

Sikagard®-750 Deco EpoCem® pro dekorativní podlahy a stěny

Systém epoxi-cementových stěrek poskytuje efektní a trvanlivé řešení povrchu podlah a stěn. Svoji strukturou vytváří jedinečný povrch, zohledňuje každý detail, tah hladítkem a řemeslnou práci na stavbě. Industriálním stylem působí masivně a dominantně v interiéru, zvýrazní prvky stěn, sloupů nebo může sloužit jako finální povrch za kuchyňskou linkou či v koupelně a sprchovém koutu.

Důležitým bodem je možnost barevného tónování původně světle šedé stěrky a nastavení konzistence směsi. Barevné tekuté pigmenty a jejich libovolná kombinace dodají stěrce originální a jedinečný vzhled a možnosti nastavení dle individuálních požadavků investora. Také strukturu lze mírně modifikovat poměrem míchání jednotlivých komponentů a získat povrch jak hladší, tak mírně zdrsněný, vysoce protiskluzný. Finální lak pak povrch nejen chrání, ale i zvýrazní barvy a umocní konečný dojem.

Hlavní výhody:

  • široká škála barevného řešení díky pigmentům,
  • použití na podlahy i stěny,
  • vysoká mechanická a chemická odolnost,
  • stále originální vzhled povrchu,
  • vhodná do vlhkého prostředí,
  • neobsahuje organická rozpouštědla.
Autor: Ing. Marek Švábeník
Foto: Archiv autora, Jan Hejhálek