Projekt Spálená 5 získal v soutěži Realitní projekt roku 2016 celkem tři ocenění. Jedním z nich je Absolutní vítězství v kategorii Cena veřejnosti

Designový byt na exkluzivní adrese s bohatou historií

I malý byt může být zařízen prakticky a přitom útulně, může být moderní, a přitom sympaticky využívat letitých kusů, může být minimalistický, a přitom poskytovat pocit hřejivého domova. Důkazem je tento prostor, který vznikl v nově postaveném objektu v samém srdci Prahy.

Novostavba s historií

Majitelé koupili jeden z nejmenších bytů v moderním projektu ve Spálené ulici s názvem Spálená 5. Historie někdejší administrativní budovy sahá až do roku 1887, kdy zde podle architektů Janošovského a Zábranského vznikl třípodlažní objekt s eklektickou fasádou. V roce 1926 byla stavba navýšena i rozšířena směrem do vnitrobloku a fasáda se v duchu doby posunula do funkcionalistického stylu. Nedávný radikální zásah pak proměnil budovu v multifunkční objekt, kde se kromě komerčních a administrativních prostor nacházejí také bytové jednotky v podobě studií a rezidenčních penthousů.

Dobrá investice

Koupě malého bytu na exkluzivní adrese a ve výjimečném projektu, který získal množství ocenění, byla programovou investicí. Za mnoho let buď nabídne možnost pohodlného samostatného bydlení jednomu z dětí současného majitele, nebo zůstane „jen“ stabilní finanční pojistkou pro nenadálé životní situace. Prozatím je určen k pronájmu. K tomu účelu je také prostor vybaven – prakticky, ale zároveň promyšleně přívětivě a komfortně. Zkrátka tak, aby nabídl pohodlí a pocit domova, byť přechodného.

Promyšlený základ

Vybavení bytu bylo voleno na základě poměru cena – výkon s tím, že majitel investoval, kde to mělo smysl. Koupelna je od developera standardně vybavena komfortní italskou sanitou a prvky značky Geberit, obklady a dlažby už majitel pořídil dle svého výběru – pocházejí od italského výrobce Imola Ceramica. Na podlahu v obytném prostoru bylo zvoleno masivní dřevo. Za zmínku stojí stěna obložená cihlovými pásky. Prvotní idea počítala s obklady, které cihlovou stěnu imitují, ale na trhu se nepodařilo najít produkt, který by působil skutečně věrohodně. Majitel tedy zakoupil na Moravě skutečné lícové cihly získané z demolice domu z roku 1918, které nechal nařezat na pásky. Řemeslníci pak pečlivě skládali 750 kusů pásků na stěnu tak, aby dojem, že příchozí stojí před skutečnou cihlovou stěnou, byl stoprocentní.

Dobová setkání

Pokud jde o vybavení, jedná se o směsici běžných, sériově vyráběných kusů a detailů, které celku dodávají dojem exkluzivity. To je případ letitého stolu a židlí, které majitel vytáhl ze staré půdy a svěřil do péče odbornici na renovaci starého nábytku, nebo nočních stolků – skutečných dubových špalků. Na současnost pak odkazují betonové prvky jakými je stěrka použitá na kuchyňské lince, ale také doplňky, mísa na ovoce nebo betonové objímky svítidel. Ta představují designové čiré žárovky bez stínítek s přiznanými kabely visícími u stropu.

Moderně pojat byl také vnitroblok, který má podobu klidné zahrady s příjemnými vodními prvky

Potenciální budoucí doplnění

Byt má nabídnout útočiště lidem na dobu několika dní, maximálně týdnů, a tak nebyl kladen důraz na žádné velkokapacitní úložné prostory. Možnost odložení základních osobních věcí tak zatím nabízí malá předsíň, němý sluha a police v obývacím prostoru či v koupelně. Pokud by měl jednou prostor sloužit k trvalému bydlení, není potíž dovybavit jej například vestavěnou skříní nebo komodami.

Zařízení bytu je skromné, ale zcela funkční. Zatím to takhle stačí, protože byt je určen ke krátkodobým pronájmům

Vizitka bytu:

  • Dispozice: 1+kk
  • Užitná plocha: 35,9 m2
  • Podlahy: masivní (dub), keramické (60 x 60)
  • Okna: dřevěná, bílá, trojsklo
  • Dveře: posuvné bílé
  • Vytápění: centrální

Fotogalerie

Související články

Autor: Kateřina Nová
Foto: Jana Kubešová