Dílna a garáž v jednom? Jak je správně osvítit?
Garáž rodinných domů často neslouží jen k parkování auta, ale řada lidí ji zároveň využívá i jako dílnu. Obě tyto funkce však vyžadují odlišné nároky na osvětlení. Jak je skloubit?
V první řadě je potřeba si dobře rozmyslet rozmístění svítidel tak, aby nehrozilo, že dojde při kontaktu s ním ke zranění, aby osvětlení zbytečně neoslňovalo a zejména, aby se nemohlo stát zdrojem požáru (například pokud svítidlo nemá kryt nebo je žárovka příliš silná). Nezapomínejte, že špatné osvětlení může nejen znepříjemnit pobytové podmínky, ale vést až k úrazu.
Začněte v exteriéru
Se správným osvětlením začněte už před garáží. Příjezdová cesta by totiž měla být lemována odolnými pojezdovými svítidly, která nenaruší vzhled zahrady a lze přes ně bez obav přejet automobilem. Alternativou jsou pak sloupková světla, která oceníte například v lokalitách v častějšími přívaly sněhu.
Velmi praktické je umístit nad dveře garáže reflektor s pohybovým čidlem, díky kterému ušetříte peníze za elektrickou energii. Světlo nemusíte pracně rozsvěcet a jako bonus toto osvětlení zvýší bezpečnost vaší domácnosti. Nečekané oslnění může navíc odstrašit zloděje či jiného nechtěné návštěvníky.
Interiér garáže
V samotné garáži by pak nemělo být umístěno pouze jedno dominantní stropní světlo – to by totiž osvítilo jen střechu auta, což není při pohybu kolem automobilu příliš praktické. Dobře proto rozvrhněte
Velmi praktické je umístit nad dveře garáže nástěnná svítidla tak, aby mířila i na boční dveře automobilu a kufr.
Pokud využíváte garáž též jako dílnu, je potřeba zajistit především dostatečnou intenzitu světla. Ta je odvislá od konkrétních aktivit, které zde vykonáváte, či od faktu, zda má místnost okna a kolik jimi během dne pronikne světla. Na strop je nejlepší umístit zářivky s elektronickým předřadníkem, které poskytují rozptýlené světlo po celé místnosti, mají nízkou spotřebu a rozsvítí se okamžitě.
Nad pracovní stůl umístěte výkonné hlavní světlo. Pokud jsou nad stolem například police, které by na něj mohly vrhat stín, můžete do nich umístit podhledové bodovky, případně si pořiďte stolní lampu s polohovatelným ramenem a výkonem alespoň 500 lumenů. Dobře vám poslouží stolní svítidla se stmívačem, u kterých můžete intenzitu světla měnit průběžně podle právě prováděné aktivity. V případě, že pracujete v dílně na různých místech, bude pro vás užitečným pomocníkem přenosný reflektor.
Soustřeďte se na odolnost světel
Ve srovnání se situací, kdy hledáte vhodné svítidlo do domácnosti, třeba do obývacího pokoje, je u dílenského osvětlení zapotřebí klást větší důraz na technické parametry produktu. Svítidlo by mělo být v první řadě odolné, což poznáte podle stupně krytí vyjádřeného zkratkou IP, za níž následuje dvojčíslí. Čím je přitom hodnota vyšší, tím je svítidlo odolnější vůči prachu a vodě. V dílně nepoužívejte osvětlení s nižším stupněm krytí, než je IP44. Pokud navíc očekáváte při práci zvýšenou prašnost, kupujte světla IP65 a vyšší.
Kromě zvýšeného krytí proti vniknutí cizích předmětů je užitečné, když svítidlo disponuje i ochranným košem omezujícím mechanické poškození. K tomu by mohlo dojít například při manipulaci s rozměrnými předměty.
Úspornost a barevnost
Dále byste měli brát v potaz energetickou náročnost světel. Jestliže pro vás z jakéhokoli důvodu není výhodné pořízení již zmíněných svítidel s pohybovým čidlem, doporučujeme vám sáhnout po LED zářivkách či jiném LED osvětlení. To vyniká vysokou svítivostí (převyšující 100 lm/W), dlouhou životností, nízkou spotřebou energie, a tím i výrazně levnějším provozem.
U světelných zdrojů také pečlivě vybírejte barvu světla. Většinou vám nejlépe poslouží neutrální bílé světlo, které nejméně zabarvuje ozářené předměty – to oceníte například při různých restaurátorských aktivitách. Jedná se o světlo, u kterého se teplota chromatičnosti pohybuje v rozmezí 4000 – 4500 K. Světlo s vyšší teplotou chromatičnosti (studené bílé světlo) zase podporuje soustředění na práci.