Dokonalý interiér bez správného osvětlení nevytvoříte. V kurzu jsou závěsné kovové varianty a chytré technologie
Pokud se doma necítíte komfortně a přemýšlíte proč, zkuste se zaměřit na osvětlení interéru vašeho domu či bytu. V místnostech s umělým světlem strávíme až dva tisíce hodin ročně, a proto je důležité, abychom jeho výběru věnovali dostatek pozornosti. Výběr osvětlení má vliv nejen na naši psychickou pohodu, ale i pracovní výkonnost.
Bez vhodného osvětlení bychom mohli doma fungovat jen stěží. A přitom je jeho koupě často podceňována nebo se upřednostňuje ta nejlevnější varianta. Na to, abyste dokázali využít potenciál interiéru na maximum, nemusíte být zrovna bytoví designéři. Stačí pamatovat na to, že v jedné místnosti je dobré mít současně více zdrojů světla než jen stropní...
Jaké typy existují?
Možností, jak prosvětlit interiér, existuje nespočet. Jak jsme již zmínili v úvodu, základem je vždy jedno centrální svítidlo, které prozáří celou místnost. O dodatečné osvětlení konkrétních prostor se následně postarají nástěnné varianty, jež v jednotlivých částech místnosti vytvoří specifickou atmosféru. Tomuto účelu skvěle poslouží i stojací lampy, které můžete postavit, kamkoli se vám zlíbí – s výjimkou míst, kde dochází ke vzniku vlhkosti. Milovníkům designu by doma neměla chybět svítidla závěsná, jež upoutají na první pohled.
LED pásky rychle dobyly trh
Dle průzkumů dnes v českých domácnostech převažují LED zdroje a kompaktní úsporné zářivky. Naopak rapidně ubylo žárovek wolframových, a to zejména proto, že byl jejich prodej v Evropě zakázán. Nejoblíbenější jsou tzv. LED panely, které se často instalují jako podhledová svítidla (umístěná v sádrokartonu nebo ve zdi). LED (Light-Emitting Diode) osvětlení se objevuje i ve formě pásek se světelnými diodami, jež jsou velmi ohebné, a navíc je lze na vyznačených místech stříhat. Pásky je možné nalepit do méně přístupných částí, jako jsou schody či kuchyňská linka. Při jejich koupi se zajímejte o tzv. stupeň krytí, který označuje míru ochrany jak před působením vnějších vlivů, tak před elektrickým proudem. Nejnižší stupeň krytí poskytuje IP 20, který můžete použít jen do bezprašných interiérů. Stupeň IP 65 chrání proti vniknutí prachu a proti vodě a IP 67 se hodí i do hydromasážních van.
Barevná teplota ovlivňuje psychiku
Při výběru svítidla je důležité zohlednit nejen jeho typ a design, ale také barvu, kterou vyzařuje (teplotu chromatičnosti). Odstín tzv. teplé bílé je podobný tomu, jejž vnímáme při východu a západu slunce. Vyvolává v nás příjemné pocity, a proto se instaluje zejména do ložnic a obývacích pokojů. Studené odstíny jsou naopak pro většinu lidí oslňující a mohou unavovat zrak. Zároveň ale podporují soustředění, a využívají se tedy například v pracovních prostorách. Mezi těmito dvěma spektry se nachází tzv. neutrální bílá, která má nejblíže k přirozenému dennímu světlu a je dobrou volbou pro kuchyň či koupelnu.
Krása světelných obrazů
V rámci veletrhu For Arch v Praze, jehož jsem se za naši redakci zúčastnila v září minulého roku, jsem měla možnost poznat společnost specializující se na výrobu jedinečných…
Pro čtení postačí 500 luxů
Vedle barevnosti je důležité znát i údaje o svítivosti svítidla, tedy o světelném toku v lumenech (lm), který musí odpovídat osvětlované podlahové ploše. K tomu nám poslouží jednoduchý vzorec: stačí vynásobit výměru pokoje v metrech čtverečních doporučenou hodnotou intenzity osvětlení v jednotce lux , přičemž doporučená hodnota činí pro ložnici přibližně 100 luxů, pro dětský pokoj a kancelář 300 luxů, pro kuchyňskou linku 500 luxů a pro sklep či chodbu jen 50 až 100 luxů. Pro ložnici o podlahové ploše 20 m2 potřebujeme tedy 2 000 lumenů (20 metrů × 100 luxů); tomu by se měl přibližně rovnat součet hodnot pro jednotlivá svítidla v takto velké ložnici. Jde ale samozřejmě jen o orientační pomůcku. Při koupi myslete také na to, jaké barvy mají stěny či nábytek v místnosti. Příliš světlé stěny budou světlo rozptylovat, matné a tmavé naopak pohlcovat.
Téma: Interiér
Co říkají trendy?
Design domácích svítidel se skvěle přizpůsobuje interiérovým trendům. Aktuálně jsou v kurzu závěsné kovové konstrukce v jednoduchém provedení a zaoblené „edisonovské” žárovky. Módní trend představují i „bodovky”, jež jsou velmi populární pro svoji variabilitu. Za zmínku stojí též chytrá řešení. Díky dálkovému ovládání můžete světlo nejen vypínat a zapínat, ale i tlumit a rozjasňovat. Za pohybová či zvuková čidla (například tlesknutí) si připlatíte o něco více. Ovládání dnes může probíhat i díky cloudovému systému odkudkoli mimo domov, kde máte přístup k internetu. Během dovolené si tak můžete na dálku v domě rozsvítit a chránit se tím před zloději.o
Zdroje:
www.enviweb.cz